Barwny korowód, wystawa prac twórców ludowych i występy zespołów regionalnych były atrakcjami Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku. W wydarzeniach uczestniczył członek Zarządu Stanisław Sorys.
Niedzielne wydarzenia poprzedził barwny korowód zmierzający do Amfiteatru na Jeżowej. Banderię konną, zespoły regionalne, kapele, orkiestry oraz klaunów podziwiali licznie zgromadzenie mieszkańcy i turyści przybywający rokrocznie na imprezę o najdłuższej tradycji w Małopolsce.
– Święto Kwitnącej Jabłoni już na stale wpisało się w kalendarz kulturalny regionu. Wyjątkowy i pamiętny rok 1947 zobowiązuje ? wtedy po raz pierwszy zagościło w naszej gminie ? przypominał wójt Łącka Janusz Klag.
– Oddajemy dziś cześć i hołd ciężkiej pracy rolników i sadowników. Tym, którzy wytwarzają zdrową, ekologiczną żywność na nasze stoły ? mówił członek Zarządu Stanisław Sorys.
Dodał też, że ta świąteczna tradycja związana jest produkcją i jej unowocześnianiem. – Także na terenie gminy Łącko wdrażana jest innowacyjność. Pieniądze z Unii trafiają na obszary wiejskie m.in. na unowocześnianie działalności rolniczej. Również w tym środowisku producenci aktywnie z nich korzystają, by korzystać z nowych technologii i ulepszać swoją pracę ? podkreślił Sorys.
Tradycją Święta Kwitnącej Jabłoni jest wypuszczanie gołębi, ?które roznoszą dobrą nowinę o tym, co w Łącku się dzieje?. O uwolnienie ptaków poproszono gospodarzy zaprzyjaźnionych samorządów z państw Grupy Wyszehradzkiej.
Folklorystyczny kalejdoskop wypełniły prezentacje zespołów regionalnych. Wystąpili: Skalni, Małopolanie, Orkiestra im. T. Moryto, Zespół Regionalny im. Joszka Prihody z Petrovan (Słowacja), Danubius z Szob (Węgry), kapela Braci Jendrihovskich z Novej Lubovni (Słowacja), Małe Łącko, Czarny Potoczek, Mali Maszkowianie, Mali Zagorzynianie oraz Górale Łąccy.
Łąckiej imprezie towarzyszyły wystawy sadownicze i rolnicze, ekspozycje prac twórców ludowych oraz prezentacje kuchni regionalnej państw grupy wyszehradzkiej.
Święto Kwitnącej Jabłoni odbywało się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy.
Gośćmi święta byli: Konsul Generalny USA w Krakowie Allen Greenberg, przedstawiciel prezydenta RP Andrzej Hałasiewicz, senator RP Stanisław Kogut, posłowie Anna Paluch, Andrzej Czerwiński, Bronisław Dutka, Wiesław Janczyk, Tadeusz Patalita oraz prezes ARiMR Tomasz Kołodziej. Samorząd regionalny reprezentowali: członek Zarządu Stanisław Sorys oraz radni województwa Grzegorz Biedroń i Leszek Zegzda.
źródło: www.malopolskie.pl