Długa kolejka po autografy do Andrzeja Franaszka, inspirująca rozmowa wybitnych interpretatorów twórczości noblisty, a także prezentacja niezwykłej multimedialnej instalacji ? oto bilans pierwszego dnia 2. Festiwalu Czesława Miłosza, który rozpoczął się wczoraj (9 maja, poniedziałek) w Krakowie.
Organizatorzy opowiadali o idei festiwalu na konferencji prasowa, która odbyła się wczoraj (9 maja, poniedziałek). Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden, potwierdził, że 2. Festiwal Miłosza to najważniejsze wydarzenie Roku Miłosza w Polsce. Dodał przy okazji, że 100. rocznicę urodzin poety fetuje cały świat. ?Według moich danych ukazały się 53 pozycje w najróżniejszych językach? ? wyliczał. Wiceprezydent Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta Magdalena Sroka przyznała z kolei, że Festiwal znakomicie wpisuje się w kulturalną aktywność w mieście. To przecież tutaj tworzy się najważniejsza polska literatura i krytyka, a społeczność Krakowa buduje się wokół środowisk kultury, sztuki i nauki.
?Jestem ogromnie szczęśliwy, bo spełnia się marzenie moje, a także marzenie Czesława Miłosza. On nie oczekiwał od nas hołdów, ale tego, byśmy dostrzegli, jak wielką bibliotekę po sobie zostawił? ? mówił dyrektor programowy festiwalu, Jerzy Illg.
?Miłosz zawsze promieniał szczęściem, że właśnie w Krakowie może gościć wybitnych przedstawicieli świata literatury. To tu w końcu jest wspaniały kościół św. Katarzyny, Synagoga Tempel, sale uniwersyteckie, wyjątkowa krakowska publiczność? ? mówił Illg, nawiązując do festiwalowych miejsc spotkań z poezją.
Konferencja prasowa odbyła się w Pawilonie Miłosza na Placu Szczepańskim, który od rana budził żywe zainteresowanie przechodniów. Przez najbliższych kilkanaście dni będzie tam można uczestniczyć w niezwykłym multimedialnym spektaklu przygotowanym przez Marka Chołoniewskiego i Miłosza Łuczyńskiego. Połączenie dźwięku i obrazu, a także technik video tworzy niezwykły spektakl, który przybliża poezję i biografię Miłosza. ?Trzeba to zobaczyć, trzeba tego posłuchać, najlepiej po zmroku? ? zachęcają autorzy instalacji.
W Pawilonie Miłosza wczoraj (9 maja) odbyły się dwa ważne spotkania. Na pierwszym z nich centralną postacią ? obok Miłosza ? był Andrzej Franaszek, autor wydanej właśnie przez wydawnictwo Znak monumentalnej (liczącej niemal 1000 stron!) biografii noblisty. Franaszek, który z Miłoszem ?spędził? ostatnie 10 lat, opowiadał nie tyle o pracy nad książką, ile o człowieku, którego opisywał. ?Był człowiekiem o niezwykłym polu energetycznym. Ludzie zakochiwali się w nim? ? opowiadał Franaszek.
Wieczorem, także w Pawilonie Miłosza, odbyła się rozmowa wybitnych interpretatorów autora Trzech zim. Opowiadali oni nie tylko o jakości tej twórczości, możliwościach odczytania, Mickiewiczowskiej stylizacji biografii Miłosza, ale i o roli, jaką odegrała poezja noblisty w ich życiu. W dyskusji udział wzięli m.in. prof. Aleksander Fiut, Jarosław Klejnocki i prof. Marek Zaleski. Pierwszy dzień festiwalu to także pierwszy dzień ? trwającej do piątku ? konferencji naukowej Miłosz i Miłosz. Miłośnicy kina mają z kolei okazję uczestniczyć w przeglądzie filmów poświęconych nobliście (pokazy odbywają się w Kinie Pod Baranami). Wstęp na projekcje jest wolny, a specjalne wejściówki można odbierać w kasie kina. Program przeglądu: http://milosz365.pl/pl,2program.php.