Garncarze, koronczarki, tkacze, hafciarki, rzeźbiarze, artyści malujący na szkle, kowale, ceramicy, bibułkarze i jubilerzy ? blisko 500 twórców ludowych bierze udział w rozpoczynających się dziś Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie organizowane są już po raz 35. To największa prezentacja polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła ludowego i artystycznego w Europie. Targi są doskonałą okazją do pokazania nie tylko krakowianom, ale także gościom odwiedzającym nasze miasto bogatych tradycji i piękna ludowej twórczości. To także okazja do wzięcia udziału w warsztatach artystycznych oraz obejrzenia występów zespołów i kapel folklorystycznych.
Przez dziesięć dni na Rynku Głównym pojawi się około 500 twórców ludowych, którzy prezentować będą różne techniki wytwórcze, wśród nich będą garncarze, koronczarki, tkacze, hafciarki, rzeźbiarze, artyści malujący na szkle, kowale, ceramicy, bibułkarze, jubilerzy i wielu innych. Na estradzie wystąpi ponad 120 zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych oraz gawędziarzy. Spółdzielnie i spółki cepeliowskie oraz inni goście targów oferować będą wyroby wykonane przez twórców ludowych z całego świata. Stoiska będą czynne codziennie od godz. 10:00 do 21:00.
Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej zostały uroczyście otwarte w południe o godz. 12:00. Chwilę wcześniej, wokół Rynku Głównego przeszedł korowód uczestników targów. Piątek na targach jest Dniem Miasta Tarnowa, na scenie wystąpi m.in. o godz. 19.00 tarnowski chór Gos.pl. a także Lidia Jazgar z zespołem Galicja (godz. 20.00).
20 sierpnia (sobota) będzie Dniem Miasta i Gminy Pińczów, 21 sierpnia (niedziela) ? Miasta Opola, 22 sierpnia (poniedziałek) – Miasta Zakopane i Powiatu Tatrzańskiego oraz Uczestników XLIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
23 sierpnia (wtorek) to Dzień Miasta i Gminy Żabno, Niecieczy, Otfinowa oraz Miast Partnerskich. Środa (24 sierpnia) będzie należeć do Ukrainy i jej gości, czwartek (25 sierpnia) będzie Dniem Miasta Gorlice i Powiatu Gorlickiego, a piątek (26 sierpnia) małego, pięknego kraju ? Słowacji.
Dzień Pogranicza Kultur organizowany pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE ? to wydarzenie, które odbędzie się w sobotę (27 sierpnia) i będzie przygotowywane wspólnie przez gości z Polski i Słowacji. Targi zakończą się w niedzielę (28 sierpnia) Jarmarkiem Podhalańskim.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozpoczęcie festiwalu:
[nggallery id=181]