Nielegalny handel ? nowelizacja Kodeksu wykroczeń
Kara grzywny oraz przepadek towaru za prowadzenie handlu poza miejscem do tego wyznaczonym przewiduje uchwalona wczoraj przez Sejm nowelizacja Kodeksu wykroczeń.
Karze grzywny będzie podlegać prowadzący sprzedaż „na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy”. W przypadku ujawnienia takiego wykroczenia można byłoby „orzec przepadek towarów przeznaczonych do sprzedaży, choćby nie stanowiły własności sprawcy”.
O zmiany zabiegali wielokrotnie Komendanci Straży Miejskich z Krakowa, Kołobrzegu i Łodzi. Komendant Janusz Wiaterek, również na forum ogólnokrajowym, jako przedstawiciel Unii Metropolii Polskich, nie raz zwracał uwagę na luki w obowiązujących przepisach. Od samego początku swojej pracy jako szef krakowskiej jednostki, prowadził szeroko zakrojone działania zmierzające do wprowadzenia zmian w kierunku zwiększenia kompetencji strażników miejskich w zakresie walki z nielegalnym handlem.
Autorzy uchwalonej nowelizacji argumentują, że nielegalny handel uliczny pociąga za sobą wiele negatywnych skutków, m.in. wprowadzanie do obrotu towarów niewiadomego pochodzenia, łamanie prawa związanego ze spokojem i porządkiem publicznym, nieuczciwą konkurencję oraz zakłócenie estetyki i harmonii przestrzeni publicznej.
W uzasadnieniu wskazano, że dotychczasowe zapisy Kodeksu wykroczeń dotyczące zakazu wykonywania działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia oraz tamowania bądź utrudniania ruchu na drodze publicznej „nie zapewniają efektywnej eliminacji negatywnych zjawisk będących przyczyną podjęcia niniejszej inicjatywy ustawodawczej”.
Teraz nowelizacją zajmie się Senat.