10 września Fundacja Urszuli Smok ?Podaruj Życie? organizuje IV ?Marsz Nadziei i Życia?. Celem akcji jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom sytuacji osób chorych onkologicznie.
Akcja rozpocznie się o godz. 14:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w magistracie, gdzie znani artyści: Martyna Kliszewska, Rafał Bryndal, Jan Peszek oraz Jakub Przebindowski przeczytają listy napisane przez osoby chore na białaczkę lub inne schorzenia nowotworowe. Listy zawierają nie tylko ich doświadczenia związane z chorobą, ale przede wszystkim marzenia i postanowienia. W tym roku po raz pierwszy zostaną również przeczytane niektóre listy ze słowami dodającymi otuchy napisane przez osoby zdrowe. W poprzednich latach listy czytali między innymi: Urszula Grabowska, Piotr Cyrwus, Artur Dziurman, Dorota Segda, Magdalena Walach, Krzysztof Globisz, Tadeusz Huk, Ola Maurer i Tomasz Schimscheiner.
Podczas inauguracji akcji będzie czynny punkt informacyjny dla potencjalnych dawców szpiku.
Po raz pierwszy w tym roku organizatorzy poprosili także o napisanie listów do chorych przez osoby zdrowe. Ponieważ Urząd Miasta Krakowa jest od początku partnerem w tym przedsięwzięciu, postanowili również poprosić pracowników magistratu o napisanie słów otuchy. Wszyscy chętni je pisali i przekazywali do fundacji. Są wśród nich tacy, którzy doskonale wiedzą czym jest ta choroba, bo doświadczyli jej w swojej rodzinie. Listy pisali również wszyscy chętni, którzy przyłączyli się do akcji zorganizowanej w ubiegłym tygodniu. Do specjalnie ustawionego przez fundację w Rynku Głównym namiotu, przychodzili ci, którzy chcieli napisać coś od siebie chorym. Jest to niewątpliwie pewien symbol, przejaw solidarności z chorymi onkologicznie. Organizatorom zależy, aby osoby zdrowe zainteresowały się sytuacją chorych, aby mogły się zastanowić ? co ja mogę zrobić dla chorego? W jaki sposób mu pomóc? Może zostanę dawcą szpiku kostnego?
Po części oficjalnej, uczestnicy przejdą ulicami na trasie: magistrat ? ul. Grodzka – Rynek Główny ? ul. Wiślna ? ul. Franciszkańska 3. Marsz zakończy się pod Oknem Papieskim akcją ?Uwolnić marzenia? ? czyli wypuszczeniem do nieba zielonych baloników z dołączonymi do nich marzeniami chorych.
Jak co roku organizatorzy proszą uczestników o ubranie lub zabranie ze sobą czegoś w kolorze zielonym, symbolizującym nadzieję.
Patronat honorowy nad akcją objęli Metropolita Krakowski ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Marsz Nadziei i Życia jest znakiem solidarności i jedności z chorymi onkologicznie. Poprzez organizację przedsięwzięcia, organizatorzy chcą przełamać bariery pomiędzy chorymi a społeczeństwem, a także ukazać wszystkim chorym, że nie są sami w swoim cierpieniu. Organizatorzy wierzą, że uda się wpłynąć na postawę społeczeństwa wobec chorób nowotworowych oraz okazać wsparcie i zrozumienie osobom chorym.
Założycielka Fundacji ?Podaruj Życie?, Urszula Smok, chorowała na białaczkę i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku. Fundacja działa od 9 lat i obejmuje pomoc osobom chorym z całego kraju.
Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia białaczki jest przeszczep szpiku kostnego. Aby był on możliwy konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30% chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.
W ubiegłym roku w Polsce blisko 3,5 tys. osób zapadło na białaczkę. Około 70% chorych nie posiada dawcy wśród najbliższej rodziny. Zachodzi wówczas konieczność poszukiwania odpowiedniej osoby w bankach i rejestrach dawców niespokrewnionych. Banki powinny zatem posiadać jak największą ilość potencjalnych dawców szpiku kostnego. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 140 tys. potencjalnych dawców szpiku. W Niemczech jest ich 4 mln. Dawcą honorowym zostaje się dopiero w momencie gdy dochodzi do przeszczepienia szpiku kostnego na potrzeby osoby chorej.