To już X Podgórskie Dni Otwartych Drzwi! Już po raz dziesiąty Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza Państwa do odkrywania Podgórza we wrześniu. Po raz dziesiąty dzięki życzliwości i współpracy podgórzan, Stowarzyszenie otwiera drzwi do najtajniejszych, najbardziej nieznanych, tajemniczych, pięknych, zabytkowych miejsc na terenie prawobrzeżnego Krakowa. Mija 10 rok odkąd zaprosiliśmy Państwa na pierwszy spacer w ramach Dni Otwartych Drzwi. Mija 10 rok od pierwszej opowieści, pierwszej ulotki i pierwszego programu.
UDZIAŁ WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH JEST BEZPŁATNY
PIĄTEK, 23 września, Z CYKLU ?PODGÓRZANIE?
Spacer śladami Seweryna Udzieli
godz. 18.00
Zbiórka: naprzeciwko budynku przy ul. Limanowskiego 52
SOBOTA, 24 września – MIEJSCA
?Krawal? Krakowska Wytwórnia Lalek, ul. Bonarka 21, www.krawal.com.pl,
godz. 10.00
Już po raz kolejny gościć będziemy w progach jedynej w Polsce i zarazem najstarszej fabryki lalek, w której dowiemy się jak i gdzie powstają ukochane lalki naszych milusińskich. Tylko dla dzieci? Tylko dla dziewczynek? Ależ skąd. Dlaczego? Przyjdźcie i zobaczcie. Raj dla miłośników turpizmu…
Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2, www.podgorska.krakow.pl,
godz. 10.00
Wzniesiony pod koniec XIX wieku dworek należał co córki Jana Matejki, potem do przemysłowca, oficera gestapo, po wojnie był tu żłobek, a od 1995 roku jest siedzibą biblioteki. Wpisany do rejestru zabytków, stanowi przykład dawnej willowo-dworkowej zabudowy podmiejskiej dzielnicy Dębniki. Zapraszamy na oprowadzanie po budynku ?z przeszłością? i bibliotecznym ogrodzie.
Oprowadza: Dominika Stęclik
Elektrownia Wodna i Stopień Wodny ?Dąbie?, ul. Ofiar Dąbia (wejście od strony Krakowa), WYMAGANA REZERWACJA
godz. 10.00, 11.00, 12.30
(Grupy po 20 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godz.10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godz.11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 12 396 39 49).
Co to jest jaz, czym jest zapora? I jak działa śluza? Kiedy i po co wybudowano elektrownię wodną? Zapraszamy do poznania tajemnic Stopnia Wodnego i Elektrowni Wodnej ?Dąbie?.
Galeria Teranga, ul. Kalwaryjska 48,
godz. 10.30 – 14.00, PO RAZ DZIESIĄTY!
Poznać smak baobabu, napić się afrykańskich herbat i kawy Touba, posłuchać bębnów ? tego wszystkiego możemy doświadczyć w trakcie wizyty w najsłynniejszej, najstarszej i zarazem jedynej w Podgórzu galerii sztuki afrykańskiej.
Podgórskie kamienie milowe:
godz. 11.00 – ?Opowieść o mieście? (opowieść będzie miała charakter ciągły, można dołączyć do grupy w podanych miejscach i czasie ? albo w dowolnej chwili)
rozdziały opowieści:
godz. 11.00
I. Magistrat Podgórza i krótka historia miasta, (zbiórka przed Magistratem Rynek Podgórski 1, później będziemy w budynku),
ok. godz. 12.00
II. Herkules w Podgórzu – o herbie miasta i o Rynku Podgórskim (rozpoczynamy przed budynkiem Magistratu – Rynek Podgórski 1, następnie spacer po Rynku, ul. Brodzińskiego na placyk przy kładce nad Wisłą, zaś stamtąd na Plac Niepodległości)
ok. godz. 13.20
III. Plac Niepodległości ? o dziejach i nazwie miejsca (będziemy na Placu)
Oprowadza: Jarosław Żółciak
?Format? – Sztukaterie gipsowe, www.sztukaterie.com.pl, ul. Limanowskiego 48,
godz. 11.00 i 13.00
Gips już w XVIII wieku został uznany za doskonały materiał dekoracyjny, z którego można tworzyć oryginalne kompozycje architektoniczne. Tajniki powstawania sztukaterii gipsowych, które zdobią mieszkania, obiekty sakralne, hotele, restauracje itp.
Zapraszają: Państwo Dorota i Paweł Płaszczak
Cafe RęKawka, ul. Brodzińskiego 4, Zmagania felietonistki w z Podgórzem w tle, PO RAZ DZIESIĄTY!
godz. 11.00
Już ?wyszło? 50. moich Felietonów Zenony na stronie www.podgorze.pl, zatem zapraszam czytelników i znajomych na żywą rozmowę. Niech się wyostrzą Wasze języki, by zabłysnąć komentarzami. Potrzebny mi wasz asumpt do poszukiwania nowych tematów.
Zaprasza Zenona Stróżyk ? Stuligińska
Pracownia Renowacji Mebli ?LACH GALLERY?, ul. Krakusa 7, www.lachantyki.com.pl
Godz. 11.00-13.00
?LACH GALLERY? Antyki Renowacja ? najstarsza ? działająca od 1950.roku pracownia renowacji antyków w Krakowie zaprasza do bliższego zapoznania się z tradycyjnymi technikami i etapami renowacji mebli. Dla zainteresowanych poza prezentacją będzie także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności manualnych. Ponadto dla osób odwiedzających w tym dniu pracownię i zainteresowanych renowacją swych mebli będzie specjalna oferta promocyjna.
Zaprasza: Grzegorz Lach
Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13, www.dkpodgorze.krakow.pl
Godz. 11.00
Kilka słów na temat przeszłości budynku i obecnej działalności Domu Kultury. Do zobaczenia m.in. dawne mieszkanie tercjana, sala widowiskowa, sala taneczna, piwnice.
Oprowadza: Iwona Wernikowska
Gimnazjum nr 34, (dawniej Szkoła Podstawowa nr 23), ul. kpt. Potiebni 7, www.gim34.edukonekt.pl,
godz. 11.00
Zapraszamy do obejrzenia neoklasycystycznego budynku szkoły, która jako pierwsza w Polsce, otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. Księgi uczniów z drugiej połowy XIX wieku, protokoły Rad Pedagogicznych od 1900 roku, list Sienkiewicza do uczennicy szkoły, to tylko ułamek tego, co zobaczymy. Jest to jedyna okazja by zwiedzić piwnice, strych i szkolny ogród w wyrobisku dawnego kamieniołomu. Szczególnie absolwentów Szkoły Podstawowej nr 23 i Gimnazjum nr 34 zapraszamy na sentymentalną wycieczkę.
Oprowadza: Anna Kurek
Areszt Śledczy, Kraków Podgórze, ul. Czarnieckiego 3,
godz. 12.00, 13.30, 15.00, WYMAGANA REZERWACJA
(grupy po 10 osób, wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: nr telefonu: 12 396 39 49 lub pocztą elektroniczną na adres: biuro@podgorze.pl z podaniem nr dowodu osobistego lub paszportu (wymogi władz aresztu) do 22 września włącznie). Osoby wchodzące na teren aresztu powinny posiadać ze sobą w/w dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość.)
Gmach dawnego Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórza wybudowany w roku 1905 wg projektu Ferdynanda Lieblinga pełni dziś funkcję Aresztu Śledczego. Podczas zwiedzania zobaczymy wnętrza, w tym również cele więzienne, dowiemy się o charakterystyce pracy aresztu i o projektach resocjalizacyjnych.
GALERIA RĘKAWKA, ul. Limanowskiego 13,
godz. 12.00 – 17.00
„Motywy z Podgórza” – kiermasz prac plastycznych twórców związanych z Podgórzem i z najstarszą w Podgórzu – Galerią „Rękawka”.
Prace wykonane będą w różnych technikach – malarstwo, rysunek, grafika. I będzie można je kupić wraz z autorską dedykacją.
TVP KRAKÓW, ul. Krzemionki 30,
godz. 12.00, 13.00, 14.00, WYMAGANA REZERWACJA
(Grupy po 25 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godzinach 10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godzinach. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 12 396 39 49).
Zbiórka przed bramą TVP Kraków. Podczas wizyty zobaczymy m.in.: newsroom, reżyserki i być może magazyn rekwizytów?
?Apteka pod Orłem?, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Pl. Bohaterów Getta 18 (dawniej Zgody), www.mhk.pl,
godz. 12.30
Historia getta w Podgórzu, oprowadzanie po ekspozycji i spacer po terenie byłego getta.
Oprowadza: Małgorzata Polzer.
Podgórski Dom Fotografii, ul. Limanowskiego 11, www.domfotografii.com.pl,
godz. 12.00 ? 14.00
Podgórski Dom Fotografii zaprasza na wędrówkę po fascynującym świecie fotografii! Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć co nieco o sztuce portretowania, jaka jest istota, po co się go robi i dlaczego tak ważna jest tu osoba portretowana. Będziemy też wykonywać fotografie portretowe, każdemu, kto będzie chciał zobaczyć siebie od drugiej strony.
Dom Fotografii powstał w lutym 2010 roku. W niepozornej, trochę zapomnianej kamienicy położonej między urokliwymi zakątkami Podgórza zamieszkała pasja do fotografowania. Kamienica ta stała się miejscem, w którym każdy miłośnik fotografii znajdzie swój dom.
Zapraszamy na rozmowy o portrecie oraz fotografie.
pracownia k, ul. Kalwaryjska, Kalwaryjska 64/10, www.pracowniak.pl,
Pracownia realizuje warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, projekty przestrzeni dziecięcych, galerie tematyczna, concept store dla dzieci. Zapraszamy do naszej nowej siedziby, a w niej:
12.00-13.00 Place zabaw wczoraj i dziś. Warsztaty architektoniczne dla dzieci (zapisy warsztaty@pracowniak.pl, 795 577 557)
13.00-16.00 Mobilny plac zabaw, czyli zabawa mega klockami autorstwa Teresy Zaorskiej-Łukaszuk dla dzieci oraz prezentacja działalności pracowni k. dla rodziców.
16.00-17.00 Kamienie milowe w myśleniu o przestrzeniach dla dzieci. Wykład i pokaz filmów.
Dzień otwarty w pracowni k. jest pierwszym spotkaniem z cyklu Mały dizajn/Duży dizajn. Gość specjalny: Teresa Zaorska-Łukaszuk.
Dla wszystkich gości – poczęstunek fair trade.
MOCAK, Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Lipowa 4, www.mocak.com.pl,
wstęp tego dnia do muzeum bezpłatny
12.00 ? 13.45 ? warsztaty dla dzieci i młodzieży ?Pozdrowienia z Podgórza?
13.30 oraz 14.30 ? oprowadzanie kuratorskie po wystawie ?Historia w sztuce?
14.00 ? 16.00 ? otwarta pracownia konserwatorska, dodatkowo o godzinie 14.00 i 15.00 ? warsztaty dla dzieci i młodzieży ?Kim jest konserwator sztuki współczesnej??
15.00, 16.00, 17.00 ? ?Fabryka Schindlera ? przeszłość/współczesność? we współpracy z Muzeum W Emalii Oskara Schindlera (oddział MHMK) prezentacja slideshow w Sali Audiowizualnej MOCAK-u oraz zwiedzanie obu obiektów powstałych na terenach dawnej ?Emalii? Oskara Schindlera.
18.00 ? 20.00 ? wykład połączony z pokazem filmów polskiej animacji eksperymentalnej w Sali Audiowizualnej. Dodatkowo 10% zniżki w Bookstore MOCAK-u oraz specjalna oferta Kawiarni MOCAK-u
Zachęcamy do zapisów na warsztaty: sala@mocak.pl lub strama@mocak.pl
Dawna EMALIA OSKARA SCHINDLERA ? Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Lipowa 4, www.mhk.pl,
godz. 14.00, 18.00, WYMAGANA REZERWACJA
zwiedzanie z przewodnikiem stałej wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-1945” – (Grupy po 25 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godz.10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godz.11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 12 396 39 49).
Godz. 15.00, 16.00, 17.00
?Fabryka Schindlera ? przeszłość/współczesność? (we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK) . Prezentacja slideshow w Sali Audiowizualnej MOCAK-u oraz zwiedzanie obiektów muzealnych powstałych na terenach dawnej ?Emalii? Oskara Schindlera.
Dawna Lodownia Miejska, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida, www.zsgnr2-krakow.pl, ul. Zamojskiego 6,
godz. 14.00, 15.00
Miejsce to – jak żadne – budzi wyobraźnię zwiedzających. Nic dziwnego ? te dwa długie korytarze wykute w litej skale Krzemionek, lód z Wisły, temperatuta bliska zero stopni Celsjusza, kupcy sprzed wieku…
Towarzysząca temu historia najstarszej Szkoły Gastronomicznej w Krakowie i jej zarejestrowany w Unii Europejskiej produkt lokalny – pewne smakowite ciasteczka. Prawda, że brzmi tajemniczo? Zapraszamy gorąco.
Oprowadza: Adam Dziedzic
Pracownia Pozłotnicza ?Ossolin Art?, ul. Węgierska 13,
godz. 14.30, PO RAZ DZIESIĄTY!
Jak przywrócić spłowiały blask barokowym świecznikom, co to jest szlak metal i jak wyglądają fruwające płatki złota. Gdzie anioły ponownie dostają skrzydeł, a świeżo pozłacane ramy cieszą oko właścicieli szlachetnych płócien? I jak to zrobić narzędziem, które ma ponad sto lat?
Zapraszamy najprawdopodobniej po raz ostatni do pełnego tajemnic królestwa renowacji, do pracowni pozłotniczej Pana Konrada Ossolińskiego. Tego nie można przeoczyć!
Fabryka z ziemi włoskiej do polski ? opowieść o dawnej fabryce Wat i Opatrunków Michała Dobrowolskiego,
godz. 15.30
Zbiórka: Plac Lasoty przed pomnikiem Edwarda Dembowskiego.
Pomysł na założenie fabryki opatrunków chirurgicznych zrodził się w Mediolanie. Był to ostatni przystanek podróży magistra Farmacji Michała Ludwika Dobrowolskiego po europejskich aptekach. Zachęcony przez członków towarzystwa farmaceutycznego, podbudowany zagranicznym doświadczeniem, wierny pozytywistycznym ideałom postanowił stworzyć pod koniec XIX wieku, w obrębie Krakowa fabrykę opatrunków chirurgicznych. Ostatecznie miejscem funkcjonowania i największego rozkwitu tego zakładu stało się Podgórze, a ściśle mówiąc wzgórze Lasoty.
Opowiada: Bartłomiej Sawicki
Państwowe Przedszkole nr 51, ul. Estońska 2, Jesień w Parku Duchackim,
godz. 16.00
Koncert akordeonowy Dominika Mechlińskiego
Wernisaż prac uczestników parkowego Pleneru Artystycznego pod kierunkiem Lidii Muchy.
Jesień w twórczości podgórskich poetów ? plenerowy Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon.
pokaz i degustacja Yerba Mate zorganizowany przez Herbaciarnię SMAKSZTUKI.PL w wykonaniu studenta herbaty Piotra Baranowskiego. Po okazyjnej cenie rzadkie herbaty i Yerba Mate w formie smacznej paczki (więcej na www.smaksztuki.pl).
Kinoteatr „Wrzos”, ul. Zamoyskiego 50,
godz. 17.00
Teatr Figur Kraków – przedstawienie „Rękodzieło Artystyczne”, WYMAGANA REZERWACJA
(wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godz.10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godz.11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).
Przedstawienie w reżyserii Filipa Budweila wykonane jest w rzadkiej technice teatru rąk. Aktorzy nie używają rekwizytów ani słów, na scenie nie widać ich twarzy. Tym, co w spektaklu gra główną rolę są ręce i poczucie humoru.
Teatr Figur Kraków to nowoczesny teatr formy, od kilku lat związany z krakowskim Podgórzem i Kinoteatrem „Wrzos”. Misją teatru jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz odnajdywanie współczesności w tradycyjnych technikach lalkowych. W skład międzynarodowego zespołu wchodzą aktorzy, lalkarze, kuglarze i artyści społeczni. Więcej o działalności Teatru Figur i spektaklach na www.teatrfigur.pl (fot. Przemysław Sieraczyński).
Podgórska Wieczorynka, Park Bednarskiego (wejście od ul. Parkowej) zaprasza Teatr Otwarty, www.teatrto.art.pl,
Godz. 18.00,
Posłuchaj mały widzu. W pewnej podkrakowskiej mieścinie mieszka stary schorowany młynarz z dwiema córkami. Dziewczyny różnią się urodą i obydwie o co innego zabiegają w życiu. Aż pewnego dnia do ich spokojnego domu przybywa cudowna tajemnicza postać, która postanawia nauczyć siostry czytania i pisania. Czy te zdolności pomogą im w życiu i co z tego wyniknie, o tym dowiecie się oglądając wspaniałe przedstawienie, gdzie wspaniałe kostiumy i muzyka pozwolą przenieść się w krainę bajki.
Widowisko realizowane jest przez wspaniałych krakowskich aktorów w żywym planie Podczas trwania spektaklu Dzieci uczestniczą w jego tworzeniu, co daje im niezapomniane wrażenia wspaniałej zabawy.
DOM HISTORII PODGÓRZA, ul. Limanowskiego 13, www.domhistoriipodgorza.pl,
godz. 19.00
Biżuteria dla pań i punków czyli co potrafi guzik, a co metalowa nakrętka” – otwarcie trzeciej z cyklu biżuterii wystawy autorstwa Zenony Stróżyk Stulgińskiej.
„Tym razem na odstrzał poszły guziki (…) W ślad za nimi wyszły ze swojego środowiska jakieś pokrętła, fragmenty instalacji, wianuszki łożysk kulkowych, podkówki i blaszki do butów puściły do mnie oko. Co miało znaczyć – Ty coś znowu wymyślisz. I powiedzcie jak tu nie ulec ich surowemu wdziękowi?”
Imprezy towarzyszące
Kawiarnia Lwowska, ul. Lwowska2, www.kawiarnialwowska.pl
Zapraszamy do miejsca o niepowtarzalnej atmosferze starego Lwowa, na styku ulicy Lwowskiej i placu Bohaterów Getta. Obok przepysznej kawy, można spróbować doskonałych deserów owocowych i lodowych, domowych ciast, a także niezrównanych piw i nalewek ze Lwowa i jego okolic.
godz.19.30
Koncert, podczas którego usłyszymy covery zarówno spokojnych, nastrojowych ballad jak i szybkich żywiołowych utworów z kręgu szeroko rozumianej muzyki bluesowej. Zaśpiewa Kasia Jaguścik, a na gitarze towarzyszyć jej będzie Marcin Krakowiak. Podczas koncertu nie lada gratka dla smakoszy piwa lwowskiego.
godz. 21.00
Podgórska Noc Filmowa. Zaprezentujemy archiwalne materiały z konkursu ?Kamera na krakowskie Podgórze? oraz dokumenty przygotowane przez Christophera B. Gray?a, w tym premierowa niespodzianka filmowa.
NIEDZIELA, 25 września ? SPACERY
?Szturm na fort Bodzów?
godz. 10.00
Zbiórka: kapliczka na wzgórzu ponad kaplicą p.w. MB Częstochowskiej w Kostrzu (koło szkoły, przy ul. Falistej), dojazd z ronda Grunwaldzkiego, autobusami 112 lub 162 do przystanku Kostrze-szkoła (zalecane: obuwie turystyczne, latarka).
Spacer po fortyfikacjach Twierdzy Kraków na wzgórzu Sulnik. Pokażemy jak atakowano fort i jak go broniono. Z informacji zawartych w ruinach odczytamy jego pierwotny wygląd. Pokażemy jak działał system obronny twierdzy, jak wyglądały jej naziemne i podziemne budowle.
W programie: Fort 53 ?Bodzów? z 1887 roku, przebudowany ok. 1912, rozbudowany w 1914 r., Bateria i rów strzelecki z 1914 r., Kawerna ?Kamieniołom Kostrze? z lat 1915-16.
Oprowadzają: Piotr Leonowicz i Marcin Mikulski
Spacer po Parku Jerzmanowskich, ul. Górników,
godz. 11.00
Zbiórka: przed pałacem w Parku Jerzmanowskich, opowieść o polskim Noblu Erazmie Jerzmanowskim, jego pałacu i parku.
Oprowadza: Grażyna Fijałkowska
Obóz ?Płaszów? – zwiedzanie pozostałości dawnego obozu i cmentarza żydowskiego,
godz. 11.00
Zbiórka: przed pomnikiem „Wyrwanych serc”, ul. Kamieńskiego,
Oprowadza: Jarosław Żółciak
Spotkanie na rogatkach – spacer historyczny granicami Prokocimia i Woli Duchackiej,
godz. 11.00
Zbiórka przy pomniku pomordowanych krakowian, przy zbiegu ulic: Nowosądeckiej, Bieżanowskiej i Wielickiej
Spacer w czasie i przestrzeni drogami walki i życia gospodarczego toczącego się przez wieki na granicy dwu podkrakowskich wsi Prokocimia i Woli Duchackiej. Spacer z przewodnikami od czarnego obelisku, przez rogatki Prokocimia, drogę prowadząca do pałacu Jerzmanowskich z punktem końcowym w Izbie Historii Prokocimia.
Opowiadają: Paulina Sobkowiak, Roman Rozlachowski i Włodzimierz Wolny
Bagry ? ich historia i atrakcje
godz.11.00
Zbiórka: Parking przed UKŻ HORN, ul. Kozia 22, www.ukz.hornkrakow.pl, 10 min z przystanku Rzebika (tramwaj: 11 i 20, autobus: 108, 125, 158, 185)
W programie zwiedzanie wieży widokowej, spacer ok. 4 km wokół Bagrów, Poznamy historie znane i nieznane o zalewie Bagry.
Dowiemy się gdzie w Krakowie można ?dostać? wiatr w żagle i dlaczego na Bagrach jest go najwięcej.
A po spacerze może warto skusić się na wizytę w tawernie ?Na Hornie??
Dla nadaktywnych i ciągle w pełni sił otworzy swe podwoje wypożyczalnia kajaków, rowerków, łódek.
Oprowadza: Iwona Milejska-Dobies
Ludwinów- od stu lat w Krakowie
godz. 11.30
Zbiórka: przystanek autobusowy (m.in. linii 144, 164, 173, 184) oś. Podwawelskie (w kierunku Matecznego).
Oprowadza: Janusz Guzik
Kościół św. Józefa, (Rynek Podgórski), www.jozef.diecezja.pl,
godz. 13.00 ? 15.00, wyjście na wieżę,
Podziwianie wspaniałej panoramy Podgórza i Krakowa z wieży neogotyckiego kościoła św. Józefa projektu Jana Sas-Zubrzyckiego.
Podgórze dla początkujących
godz. 13.00
Zbiórka przed kościołem św. Józefa.
Oprowadza: Elżbieta Lang
Specjalnie dla dzieci: Legendy Podgórza, czyli o księżniczce, kamieniu filozoficznym i podgórskich zwierzętach.
godz. 15.00
Zbiórka: przed kościołem św. Józefa (wyruszamy na spacer bez względu na pogodę)
Z myślą o najmłodszych odkrywcach podgórskich zakamarków przygotowaliśmy specjalny spacer. Dzieci dowiedzą się pod jaką górą powstało Podgórze, skąd wzięła się nazwa Rękawka i gdzie można spotkać nieszczęśliwą księżniczkę. Spróbujemy odgadnąć co łączy Podgórze z Nowa Hutą, a także wspólnie poszukamy Pana Twardowskiego i jego koguta, a może uda nam się też spotkać inne podgórskie zwierzęta.
Oprowadza: Katarzyna Bury
Szpital im. dr Józefa Babińskiego w Kobierzynie, ul. Babińskiego 29
www.babinski.pl,
godz. 15.00
Zbiórka: przystanek Babińskiego. Dojazd z Łagiewnik autobusem 106 (kierunek Skotniki Szkoła) lub 166 (kierunek Sidzina). Ewentualnie z pętli Borek Fałęcki autobusem 201 (kierunek Skawina).
WYMAGANA REZERWACJA (Grupa 50 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godzinach 10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godzinach. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 12 396 39 49).
Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego, zabytkowego szpitalnego zespołu architektoniczno-parkowego w Kobierzynie (dawnej wsi, obecnie dzielnicy Krakowa). Miejsce to od początku swojego istnienia funkcjonuje jako szpital psychiatryczny. Wybudowany w latach 1907-17 obiekt powstał w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i był zaliczany do najpiękniejszych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie.
W programie, oprócz spaceru po terenie Szpitala, zwiedzanie niektórych budynków: teatru, kościoła, willi dyrektorów, budynków gospodarczych a także wystawy prac plastycznych pacjentów.Poznamy wiele ciekawych historii związanych z dziejami Szpitala i lecznictwem psychiatrycznym. To szansa na nieco inne, niebanalne spojrzenie na psychiatrię.
Oprowadza: Maciej Bóbr
Od Stacji Podgórze do Dworca Kraków Płaszów – o dawnych i niedawnych
dziejach najważniejszego dworca w Podgórzu i jego okolicy
godz. 16.00
Zbiórka: ul. Dworcowa przy skrzyżowaniu z ul. Wielicką (przy krańcówce tramwajowej).
Oprowadza: Dominik Lulewicz (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa).
Dwór Czeczów,
ul. Ks. Popiełuszki 36, www.dworczeczow.pl,
godz. 16.30
prelekcja Bogny Wernichowskiej „Historia Dworu Czeczów oraz rodziny Czeczów de Lindenwald” oraz zwiedzanie dworu.
godz. 19.00
koncert z cyklu ?Dworskie Spotkania? w wykonaniu: Agnieszki Rösner-Zawilińskiej ? śpiew oraz Edwarda Zawilińskiego ? fortepian. Goście specjalni: Agnieszka Grochowicz ? śpiew, Jarosław Olszewski ? fortepian.
Po angielsku/English:
Podgórze for Beginners ? guided walk (wersja angielska),
godz. 14.00
Zbiórka przed kościołem św. Józefa (Rynek Podgórski),
Oprowadza: Paweł Mrozowicz (Free Walking Tour)
Sunday (25. 09. 10), starts: 14.00 a.m., meeting point: St. Joseph`s Church (Rynek Podgórski), guide: Paweł Mrozowicz (Free Walking Tour)
Spacer śladami Seweryna Udzieli
godz. 18.00
Zbiórka: naprzeciwko budynku przy ul. Limanowskiego 52
SOBOTA, 24 września – MIEJSCA
?Krawal? Krakowska Wytwórnia Lalek, ul. Bonarka 21, www.krawal.com.pl,
godz. 10.00
Już po raz kolejny gościć będziemy w progach jedynej w Polsce i zarazem najstarszej fabryki lalek, w której dowiemy się jak i gdzie powstają ukochane lalki naszych milusińskich. Tylko dla dzieci? Tylko dla dziewczynek? Ależ skąd. Dlaczego? Przyjdźcie i zobaczcie. Raj dla miłośników turpizmu…
Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2, www.podgorska.krakow.pl,
godz. 10.00
Wzniesiony pod koniec XIX wieku dworek należał co córki Jana Matejki, potem do przemysłowca, oficera gestapo, po wojnie był tu żłobek, a od 1995 roku jest siedzibą biblioteki. Wpisany do rejestru zabytków, stanowi przykład dawnej willowo-dworkowej zabudowy podmiejskiej dzielnicy Dębniki. Zapraszamy na oprowadzanie po budynku ?z przeszłością? i bibliotecznym ogrodzie.
Oprowadza: Dominika Stęclik
Elektrownia Wodna i Stopień Wodny ?Dąbie?, ul. Ofiar Dąbia (wejście od strony Krakowa), WYMAGANA REZERWACJA
godz. 10.00, 11.00, 12.30
(Grupy po 20 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godz.10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godz.11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 12 396 39 49).
Co to jest jaz, czym jest zapora? I jak działa śluza? Kiedy i po co wybudowano elektrownię wodną? Zapraszamy do poznania tajemnic Stopnia Wodnego i Elektrowni Wodnej ?Dąbie?.
Galeria Teranga, ul. Kalwaryjska 48,
godz. 10.30 – 14.00, PO RAZ DZIESIĄTY!
Poznać smak baobabu, napić się afrykańskich herbat i kawy Touba, posłuchać bębnów ? tego wszystkiego możemy doświadczyć w trakcie wizyty w najsłynniejszej, najstarszej i zarazem jedynej w Podgórzu galerii sztuki afrykańskiej.
Podgórskie kamienie milowe:
godz. 11.00 – ?Opowieść o mieście? (opowieść będzie miała charakter ciągły, można dołączyć do grupy w podanych miejscach i czasie ? albo w dowolnej chwili)
rozdziały opowieści:
godz. 11.00
I. Magistrat Podgórza i krótka historia miasta, (zbiórka przed Magistratem Rynek Podgórski 1, później będziemy w budynku),
ok. godz. 12.00
II. Herkules w Podgórzu – o herbie miasta i o Rynku Podgórskim (rozpoczynamy przed budynkiem Magistratu – Rynek Podgórski 1, następnie spacer po Rynku, ul. Brodzińskiego na placyk przy kładce nad Wisłą, zaś stamtąd na Plac Niepodległości)
ok. godz. 13.20
III. Plac Niepodległości ? o dziejach i nazwie miejsca (będziemy na Placu)
Oprowadza: Jarosław Żółciak
?Format? – Sztukaterie gipsowe, www.sztukaterie.com.pl, ul. Limanowskiego 48,
godz. 11.00 i 13.00
Gips już w XVIII wieku został uznany za doskonały materiał dekoracyjny, z którego można tworzyć oryginalne kompozycje architektoniczne. Tajniki powstawania sztukaterii gipsowych, które zdobią mieszkania, obiekty sakralne, hotele, restauracje itp.
Zapraszają: Państwo Dorota i Paweł Płaszczak
Cafe RęKawka, ul. Brodzińskiego 4, Zmagania felietonistki w z Podgórzem w tle, PO RAZ DZIESIĄTY!
godz. 11.00
Już ?wyszło? 50. moich Felietonów Zenony na stronie www.podgorze.pl, zatem zapraszam czytelników i znajomych na żywą rozmowę. Niech się wyostrzą Wasze języki, by zabłysnąć komentarzami. Potrzebny mi wasz asumpt do poszukiwania nowych tematów.
Zaprasza Zenona Stróżyk ? Stuligińska
Pracownia Renowacji Mebli ?LACH GALLERY?, ul. Krakusa 7, www.lachantyki.com.pl
Godz. 11.00-13.00
?LACH GALLERY? Antyki Renowacja ? najstarsza ? działająca od 1950.roku pracownia renowacji antyków w Krakowie zaprasza do bliższego zapoznania się z tradycyjnymi technikami i etapami renowacji mebli. Dla zainteresowanych poza prezentacją będzie także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności manualnych. Ponadto dla osób odwiedzających w tym dniu pracownię i zainteresowanych renowacją swych mebli będzie specjalna oferta promocyjna.
Zaprasza: Grzegorz Lach
Dom Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13, www.dkpodgorze.krakow.pl
Godz. 11.00
Kilka słów na temat przeszłości budynku i obecnej działalności Domu Kultury. Do zobaczenia m.in. dawne mieszkanie tercjana, sala widowiskowa, sala taneczna, piwnice.
Oprowadza: Iwona Wernikowska
Gimnazjum nr 34, (dawniej Szkoła Podstawowa nr 23), ul. kpt. Potiebni 7, www.gim34.edukonekt.pl,
godz. 11.00
Zapraszamy do obejrzenia neoklasycystycznego budynku szkoły, która jako pierwsza w Polsce, otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. Księgi uczniów z drugiej połowy XIX wieku, protokoły Rad Pedagogicznych od 1900 roku, list Sienkiewicza do uczennicy szkoły, to tylko ułamek tego, co zobaczymy. Jest to jedyna okazja by zwiedzić piwnice, strych i szkolny ogród w wyrobisku dawnego kamieniołomu. Szczególnie absolwentów Szkoły Podstawowej nr 23 i Gimnazjum nr 34 zapraszamy na sentymentalną wycieczkę.
Oprowadza: Anna Kurek
Areszt Śledczy, Kraków Podgórze, ul. Czarnieckiego 3,
godz. 12.00, 13.30, 15.00, WYMAGANA REZERWACJA
(grupy po 10 osób, wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: nr telefonu: 12 396 39 49 lub pocztą elektroniczną na adres: biuro@podgorze.pl z podaniem nr dowodu osobistego lub paszportu (wymogi władz aresztu) do 22 września włącznie). Osoby wchodzące na teren aresztu powinny posiadać ze sobą w/w dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość.)
Gmach dawnego Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórza wybudowany w roku 1905 wg projektu Ferdynanda Lieblinga pełni dziś funkcję Aresztu Śledczego. Podczas zwiedzania zobaczymy wnętrza, w tym również cele więzienne, dowiemy się o charakterystyce pracy aresztu i o projektach resocjalizacyjnych.
GALERIA RĘKAWKA, ul. Limanowskiego 13,
godz. 12.00 – 17.00
„Motywy z Podgórza” – kiermasz prac plastycznych twórców związanych z Podgórzem i z najstarszą w Podgórzu – Galerią „Rękawka”.
Prace wykonane będą w różnych technikach – malarstwo, rysunek, grafika. I będzie można je kupić wraz z autorską dedykacją.
TVP KRAKÓW, ul. Krzemionki 30,
godz. 12.00, 13.00, 14.00, WYMAGANA REZERWACJA
(Grupy po 25 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godzinach 10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godzinach. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 12 396 39 49).
Zbiórka przed bramą TVP Kraków. Podczas wizyty zobaczymy m.in.: newsroom, reżyserki i być może magazyn rekwizytów?
?Apteka pod Orłem?, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Pl. Bohaterów Getta 18 (dawniej Zgody), www.mhk.pl,
godz. 12.30
Historia getta w Podgórzu, oprowadzanie po ekspozycji i spacer po terenie byłego getta.
Oprowadza: Małgorzata Polzer.
Podgórski Dom Fotografii, ul. Limanowskiego 11, www.domfotografii.com.pl,
godz. 12.00 ? 14.00
Podgórski Dom Fotografii zaprasza na wędrówkę po fascynującym świecie fotografii! Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć co nieco o sztuce portretowania, jaka jest istota, po co się go robi i dlaczego tak ważna jest tu osoba portretowana. Będziemy też wykonywać fotografie portretowe, każdemu, kto będzie chciał zobaczyć siebie od drugiej strony.
Dom Fotografii powstał w lutym 2010 roku. W niepozornej, trochę zapomnianej kamienicy położonej między urokliwymi zakątkami Podgórza zamieszkała pasja do fotografowania. Kamienica ta stała się miejscem, w którym każdy miłośnik fotografii znajdzie swój dom.
Zapraszamy na rozmowy o portrecie oraz fotografie.
pracownia k, ul. Kalwaryjska, Kalwaryjska 64/10, www.pracowniak.pl,
Pracownia realizuje warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, projekty przestrzeni dziecięcych, galerie tematyczna, concept store dla dzieci. Zapraszamy do naszej nowej siedziby, a w niej:
12.00-13.00 Place zabaw wczoraj i dziś. Warsztaty architektoniczne dla dzieci (zapisy warsztaty@pracowniak.pl, 795 577 557)
13.00-16.00 Mobilny plac zabaw, czyli zabawa mega klockami autorstwa Teresy Zaorskiej-Łukaszuk dla dzieci oraz prezentacja działalności pracowni k. dla rodziców.
16.00-17.00 Kamienie milowe w myśleniu o przestrzeniach dla dzieci. Wykład i pokaz filmów.
Dzień otwarty w pracowni k. jest pierwszym spotkaniem z cyklu Mały dizajn/Duży dizajn. Gość specjalny: Teresa Zaorska-Łukaszuk.
Dla wszystkich gości – poczęstunek fair trade.
MOCAK, Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Lipowa 4, www.mocak.com.pl,
wstęp tego dnia do muzeum bezpłatny
12.00 ? 13.45 ? warsztaty dla dzieci i młodzieży ?Pozdrowienia z Podgórza?
13.30 oraz 14.30 ? oprowadzanie kuratorskie po wystawie ?Historia w sztuce?
14.00 ? 16.00 ? otwarta pracownia konserwatorska, dodatkowo o godzinie 14.00 i 15.00 ? warsztaty dla dzieci i młodzieży ?Kim jest konserwator sztuki współczesnej??
15.00, 16.00, 17.00 ? ?Fabryka Schindlera ? przeszłość/współczesność? we współpracy z Muzeum W Emalii Oskara Schindlera (oddział MHMK) prezentacja slideshow w Sali Audiowizualnej MOCAK-u oraz zwiedzanie obu obiektów powstałych na terenach dawnej ?Emalii? Oskara Schindlera.
18.00 ? 20.00 ? wykład połączony z pokazem filmów polskiej animacji eksperymentalnej w Sali Audiowizualnej. Dodatkowo 10% zniżki w Bookstore MOCAK-u oraz specjalna oferta Kawiarni MOCAK-u
Zachęcamy do zapisów na warsztaty: sala@mocak.pl lub strama@mocak.pl
Dawna EMALIA OSKARA SCHINDLERA ? Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Lipowa 4, www.mhk.pl,
godz. 14.00, 18.00, WYMAGANA REZERWACJA
zwiedzanie z przewodnikiem stałej wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-1945” – (Grupy po 25 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godz.10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godz.11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 12 396 39 49).
Godz. 15.00, 16.00, 17.00
?Fabryka Schindlera ? przeszłość/współczesność? (we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK) . Prezentacja slideshow w Sali Audiowizualnej MOCAK-u oraz zwiedzanie obiektów muzealnych powstałych na terenach dawnej ?Emalii? Oskara Schindlera.
Dawna Lodownia Miejska, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida, www.zsgnr2-krakow.pl, ul. Zamojskiego 6,
godz. 14.00, 15.00
Miejsce to – jak żadne – budzi wyobraźnię zwiedzających. Nic dziwnego ? te dwa długie korytarze wykute w litej skale Krzemionek, lód z Wisły, temperatuta bliska zero stopni Celsjusza, kupcy sprzed wieku…
Towarzysząca temu historia najstarszej Szkoły Gastronomicznej w Krakowie i jej zarejestrowany w Unii Europejskiej produkt lokalny – pewne smakowite ciasteczka. Prawda, że brzmi tajemniczo? Zapraszamy gorąco.
Oprowadza: Adam Dziedzic
Pracownia Pozłotnicza ?Ossolin Art?, ul. Węgierska 13,
godz. 14.30, PO RAZ DZIESIĄTY!
Jak przywrócić spłowiały blask barokowym świecznikom, co to jest szlak metal i jak wyglądają fruwające płatki złota. Gdzie anioły ponownie dostają skrzydeł, a świeżo pozłacane ramy cieszą oko właścicieli szlachetnych płócien? I jak to zrobić narzędziem, które ma ponad sto lat?
Zapraszamy najprawdopodobniej po raz ostatni do pełnego tajemnic królestwa renowacji, do pracowni pozłotniczej Pana Konrada Ossolińskiego. Tego nie można przeoczyć!
Fabryka z ziemi włoskiej do polski ? opowieść o dawnej fabryce Wat i Opatrunków Michała Dobrowolskiego,
godz. 15.30
Zbiórka: Plac Lasoty przed pomnikiem Edwarda Dembowskiego.
Pomysł na założenie fabryki opatrunków chirurgicznych zrodził się w Mediolanie. Był to ostatni przystanek podróży magistra Farmacji Michała Ludwika Dobrowolskiego po europejskich aptekach. Zachęcony przez członków towarzystwa farmaceutycznego, podbudowany zagranicznym doświadczeniem, wierny pozytywistycznym ideałom postanowił stworzyć pod koniec XIX wieku, w obrębie Krakowa fabrykę opatrunków chirurgicznych. Ostatecznie miejscem funkcjonowania i największego rozkwitu tego zakładu stało się Podgórze, a ściśle mówiąc wzgórze Lasoty.
Opowiada: Bartłomiej Sawicki
Państwowe Przedszkole nr 51, ul. Estońska 2, Jesień w Parku Duchackim,
godz. 16.00
Koncert akordeonowy Dominika Mechlińskiego
Wernisaż prac uczestników parkowego Pleneru Artystycznego pod kierunkiem Lidii Muchy.
Jesień w twórczości podgórskich poetów ? plenerowy Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon.
pokaz i degustacja Yerba Mate zorganizowany przez Herbaciarnię SMAKSZTUKI.PL w wykonaniu studenta herbaty Piotra Baranowskiego. Po okazyjnej cenie rzadkie herbaty i Yerba Mate w formie smacznej paczki (więcej na www.smaksztuki.pl).
Kinoteatr „Wrzos”, ul. Zamoyskiego 50,
godz. 17.00
Teatr Figur Kraków – przedstawienie „Rękodzieło Artystyczne”, WYMAGANA REZERWACJA
(wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godz.10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godz.11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 012 396 39 49).
Przedstawienie w reżyserii Filipa Budweila wykonane jest w rzadkiej technice teatru rąk. Aktorzy nie używają rekwizytów ani słów, na scenie nie widać ich twarzy. Tym, co w spektaklu gra główną rolę są ręce i poczucie humoru.
Teatr Figur Kraków to nowoczesny teatr formy, od kilku lat związany z krakowskim Podgórzem i Kinoteatrem „Wrzos”. Misją teatru jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwanie nowych form wyrazu oraz odnajdywanie współczesności w tradycyjnych technikach lalkowych. W skład międzynarodowego zespołu wchodzą aktorzy, lalkarze, kuglarze i artyści społeczni. Więcej o działalności Teatru Figur i spektaklach na www.teatrfigur.pl (fot. Przemysław Sieraczyński).
Podgórska Wieczorynka, Park Bednarskiego (wejście od ul. Parkowej) zaprasza Teatr Otwarty, www.teatrto.art.pl,
Godz. 18.00,
Posłuchaj mały widzu. W pewnej podkrakowskiej mieścinie mieszka stary schorowany młynarz z dwiema córkami. Dziewczyny różnią się urodą i obydwie o co innego zabiegają w życiu. Aż pewnego dnia do ich spokojnego domu przybywa cudowna tajemnicza postać, która postanawia nauczyć siostry czytania i pisania. Czy te zdolności pomogą im w życiu i co z tego wyniknie, o tym dowiecie się oglądając wspaniałe przedstawienie, gdzie wspaniałe kostiumy i muzyka pozwolą przenieść się w krainę bajki.
Widowisko realizowane jest przez wspaniałych krakowskich aktorów w żywym planie Podczas trwania spektaklu Dzieci uczestniczą w jego tworzeniu, co daje im niezapomniane wrażenia wspaniałej zabawy.
DOM HISTORII PODGÓRZA, ul. Limanowskiego 13, www.domhistoriipodgorza.pl,
godz. 19.00
Biżuteria dla pań i punków czyli co potrafi guzik, a co metalowa nakrętka” – otwarcie trzeciej z cyklu biżuterii wystawy autorstwa Zenony Stróżyk Stulgińskiej.
„Tym razem na odstrzał poszły guziki (…) W ślad za nimi wyszły ze swojego środowiska jakieś pokrętła, fragmenty instalacji, wianuszki łożysk kulkowych, podkówki i blaszki do butów puściły do mnie oko. Co miało znaczyć – Ty coś znowu wymyślisz. I powiedzcie jak tu nie ulec ich surowemu wdziękowi?”
Imprezy towarzyszące
Kawiarnia Lwowska, ul. Lwowska2, www.kawiarnialwowska.pl
Zapraszamy do miejsca o niepowtarzalnej atmosferze starego Lwowa, na styku ulicy Lwowskiej i placu Bohaterów Getta. Obok przepysznej kawy, można spróbować doskonałych deserów owocowych i lodowych, domowych ciast, a także niezrównanych piw i nalewek ze Lwowa i jego okolic.
godz.19.30
Koncert, podczas którego usłyszymy covery zarówno spokojnych, nastrojowych ballad jak i szybkich żywiołowych utworów z kręgu szeroko rozumianej muzyki bluesowej. Zaśpiewa Kasia Jaguścik, a na gitarze towarzyszyć jej będzie Marcin Krakowiak. Podczas koncertu nie lada gratka dla smakoszy piwa lwowskiego.
godz. 21.00
Podgórska Noc Filmowa. Zaprezentujemy archiwalne materiały z konkursu ?Kamera na krakowskie Podgórze? oraz dokumenty przygotowane przez Christophera B. Gray?a, w tym premierowa niespodzianka filmowa.
NIEDZIELA, 25 września ? SPACERY
?Szturm na fort Bodzów?
godz. 10.00
Zbiórka: kapliczka na wzgórzu ponad kaplicą p.w. MB Częstochowskiej w Kostrzu (koło szkoły, przy ul. Falistej), dojazd z ronda Grunwaldzkiego, autobusami 112 lub 162 do przystanku Kostrze-szkoła (zalecane: obuwie turystyczne, latarka).
Spacer po fortyfikacjach Twierdzy Kraków na wzgórzu Sulnik. Pokażemy jak atakowano fort i jak go broniono. Z informacji zawartych w ruinach odczytamy jego pierwotny wygląd. Pokażemy jak działał system obronny twierdzy, jak wyglądały jej naziemne i podziemne budowle.
W programie: Fort 53 ?Bodzów? z 1887 roku, przebudowany ok. 1912, rozbudowany w 1914 r., Bateria i rów strzelecki z 1914 r., Kawerna ?Kamieniołom Kostrze? z lat 1915-16.
Oprowadzają: Piotr Leonowicz i Marcin Mikulski
Spacer po Parku Jerzmanowskich, ul. Górników,
godz. 11.00
Zbiórka: przed pałacem w Parku Jerzmanowskich, opowieść o polskim Noblu Erazmie Jerzmanowskim, jego pałacu i parku.
Oprowadza: Grażyna Fijałkowska
Obóz ?Płaszów? – zwiedzanie pozostałości dawnego obozu i cmentarza żydowskiego,
godz. 11.00
Zbiórka: przed pomnikiem „Wyrwanych serc”, ul. Kamieńskiego,
Oprowadza: Jarosław Żółciak
Spotkanie na rogatkach – spacer historyczny granicami Prokocimia i Woli Duchackiej,
godz. 11.00
Zbiórka przy pomniku pomordowanych krakowian, przy zbiegu ulic: Nowosądeckiej, Bieżanowskiej i Wielickiej
Spacer w czasie i przestrzeni drogami walki i życia gospodarczego toczącego się przez wieki na granicy dwu podkrakowskich wsi Prokocimia i Woli Duchackiej. Spacer z przewodnikami od czarnego obelisku, przez rogatki Prokocimia, drogę prowadząca do pałacu Jerzmanowskich z punktem końcowym w Izbie Historii Prokocimia.
Opowiadają: Paulina Sobkowiak, Roman Rozlachowski i Włodzimierz Wolny
Bagry ? ich historia i atrakcje
godz.11.00
Zbiórka: Parking przed UKŻ HORN, ul. Kozia 22, www.ukz.hornkrakow.pl, 10 min z przystanku Rzebika (tramwaj: 11 i 20, autobus: 108, 125, 158, 185)
W programie zwiedzanie wieży widokowej, spacer ok. 4 km wokół Bagrów, Poznamy historie znane i nieznane o zalewie Bagry.
Dowiemy się gdzie w Krakowie można ?dostać? wiatr w żagle i dlaczego na Bagrach jest go najwięcej.
A po spacerze może warto skusić się na wizytę w tawernie ?Na Hornie??
Dla nadaktywnych i ciągle w pełni sił otworzy swe podwoje wypożyczalnia kajaków, rowerków, łódek.
Oprowadza: Iwona Milejska-Dobies
Ludwinów- od stu lat w Krakowie
godz. 11.30
Zbiórka: przystanek autobusowy (m.in. linii 144, 164, 173, 184) oś. Podwawelskie (w kierunku Matecznego).
Oprowadza: Janusz Guzik
Kościół św. Józefa, (Rynek Podgórski), www.jozef.diecezja.pl,
godz. 13.00 ? 15.00, wyjście na wieżę,
Podziwianie wspaniałej panoramy Podgórza i Krakowa z wieży neogotyckiego kościoła św. Józefa projektu Jana Sas-Zubrzyckiego.
Podgórze dla początkujących
godz. 13.00
Zbiórka przed kościołem św. Józefa.
Oprowadza: Elżbieta Lang
Specjalnie dla dzieci: Legendy Podgórza, czyli o księżniczce, kamieniu filozoficznym i podgórskich zwierzętach.
godz. 15.00
Zbiórka: przed kościołem św. Józefa (wyruszamy na spacer bez względu na pogodę)
Z myślą o najmłodszych odkrywcach podgórskich zakamarków przygotowaliśmy specjalny spacer. Dzieci dowiedzą się pod jaką górą powstało Podgórze, skąd wzięła się nazwa Rękawka i gdzie można spotkać nieszczęśliwą księżniczkę. Spróbujemy odgadnąć co łączy Podgórze z Nowa Hutą, a także wspólnie poszukamy Pana Twardowskiego i jego koguta, a może uda nam się też spotkać inne podgórskie zwierzęta.
Oprowadza: Katarzyna Bury
Szpital im. dr Józefa Babińskiego w Kobierzynie, ul. Babińskiego 29
www.babinski.pl,
godz. 15.00
Zbiórka: przystanek Babińskiego. Dojazd z Łagiewnik autobusem 106 (kierunek Skotniki Szkoła) lub 166 (kierunek Sidzina). Ewentualnie z pętli Borek Fałęcki autobusem 201 (kierunek Skawina).
WYMAGANA REZERWACJA (Grupa 50 osób, wejściówki do odbioru w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 17 września w godzinach 10.00 ? 15.00 oraz w dniach 19 ? 23 września w godzinach. 11.00-18.00, dodatkowe informacje tel.: 12 396 39 49).
Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego, zabytkowego szpitalnego zespołu architektoniczno-parkowego w Kobierzynie (dawnej wsi, obecnie dzielnicy Krakowa). Miejsce to od początku swojego istnienia funkcjonuje jako szpital psychiatryczny. Wybudowany w latach 1907-17 obiekt powstał w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i był zaliczany do najpiękniejszych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie.
W programie, oprócz spaceru po terenie Szpitala, zwiedzanie niektórych budynków: teatru, kościoła, willi dyrektorów, budynków gospodarczych a także wystawy prac plastycznych pacjentów.Poznamy wiele ciekawych historii związanych z dziejami Szpitala i lecznictwem psychiatrycznym. To szansa na nieco inne, niebanalne spojrzenie na psychiatrię.
Oprowadza: Maciej Bóbr
Od Stacji Podgórze do Dworca Kraków Płaszów – o dawnych i niedawnych
dziejach najważniejszego dworca w Podgórzu i jego okolicy
godz. 16.00
Zbiórka: ul. Dworcowa przy skrzyżowaniu z ul. Wielicką (przy krańcówce tramwajowej).
Oprowadza: Dominik Lulewicz (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa).
Dwór Czeczów,
ul. Ks. Popiełuszki 36, www.dworczeczow.pl,
godz. 16.30
prelekcja Bogny Wernichowskiej „Historia Dworu Czeczów oraz rodziny Czeczów de Lindenwald” oraz zwiedzanie dworu.
godz. 19.00
koncert z cyklu ?Dworskie Spotkania? w wykonaniu: Agnieszki Rösner-Zawilińskiej ? śpiew oraz Edwarda Zawilińskiego ? fortepian. Goście specjalni: Agnieszka Grochowicz ? śpiew, Jarosław Olszewski ? fortepian.
Po angielsku/English:
Podgórze for Beginners ? guided walk (wersja angielska),
godz. 14.00
Zbiórka przed kościołem św. Józefa (Rynek Podgórski),
Oprowadza: Paweł Mrozowicz (Free Walking Tour)
Sunday (25. 09. 10), starts: 14.00 a.m., meeting point: St. Joseph`s Church (Rynek Podgórski), guide: Paweł Mrozowicz (Free Walking Tour)