Organizacja imprezy sportowej tak dużej rangi jak Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012 spowoduje napływ dużej ilości kibiców z różnych stron Europy, co może mieć wpływ na porządek publiczny w Polsce. W celu przeciwdziałania tym zagrożeniom rozważana jest możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej.
Straż Graniczna realizująca ustawowe zadania na granicy wewnętrznej utrzymuje stałą gotowość do tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej, która może być niemal natychmiast wprowadzona, choć tylko tymczasowo, np. ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, zamieszki chuligańskie czy ze względu na bezpośrednie zagrożenie zamachami terrorystycznymi.
Materiał video pochodzi z serwisu:www.karpacki.strazgraniczna.pl
płk SG Janusz Cienciała, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu: Przeprowadziliśmy ćwiczebne przywrócenie kontroli granicznej w wybranych miejscach przy granicy polsko-słowackiej – w Chyżnem i Chochołowie na Orawie oraz w Zwardoniu i Korbielowie w powiecie żywieckim.
Celem ćwiczenia było:
- uniemożliwienie wjazdu na terytorium Polski osobom, które ze względu na zachowanie oraz posiadane przedmioty niebezpieczne mogą stanowić zagrożenie dla ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- sprawdzenie przydatności i funkcjonalności miejsc wyznaczonych do tymczasowego przywrócenia kontroli, w tym ich oznakowania;
- określenie docelowej liczby funkcjonariuszy realizujących zadania w punkcie kontroli;
- ustalenie ilości sił i środków zaangażowanych do tymczasowego przywrócenia kontroli i szacunkowe określenie kosztów podejmowanych czynności;
- ocena przepływu informacji pomiędzy służbami Słowacji i Polski za pośrednictwem Centrum współpracy policyjnej i celnej w Trstenie.
Obserwatorami zaproszonymi do uczestnictwa w ćwiczeniu byli: dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej ppłk SG Piotr Patla, Szef Sztabu Komendanta Głównego SG płk SG Mariusz Kaźmierczak oraz zastępca komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG Roman Łubiński.
Jednym z elementów ćwiczeń był pozorowany wjazd obywatela UE przewożącego przedmioty, które zamierzał wykorzystać w celu naruszenia ładu i porządku publicznego.
ppłk SG Piotr Bona, zastępca komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu: Placówka Straży Granicznej otrzymała z Centrum współpracy wyprzedzającą informację o kolorze i marce samochodu, którym podróżowały osoby zamierzające naruszyć ład i porządek publiczny. Zadaniem funkcjonariuszy biorących udział w ćwiczeniu było dokonanie kontroli wskazanego pojazdu, ustalenie tożsamości osób, ujawnienie przedmiotów niebezpiecznych, wydanie decyzji administracyjnej odmawiającej wjazdu i zawrócenie pojazdu oraz poinformowanie o tej sytuacji strony słowackiej.
ppłk SG Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu: W bagażniku samochodu osobowego, którym granicę polsko-słowacką w pobliżu Chyżnego przekroczyli pozoranci uczestniczący w ćwiczeniach, dwaj Słowacy, ujawniona została siekiera i kije bejsbolowe. Pozoranci udawali zaskoczenie kontrolą i w naturalistyczny sposób odegrali role pseudokibiców przepytywanych przez funkcjonariuszy o cel przywozu tych niebezpiecznych narzędzi. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, ich samochód został zawrócony, a wobec osób wydano decyzję administracyjną o odmowie wjazdu na terytorium Polski. Wszystkie czynności zostały zrealizowane w ramach treningu.
źródło:www.karpacki.strazgraniczna.pl