Osiemnastka Siemachy

Stowarzyszenie Siemacha obchodzi jubileusz 18-lecia działalności. SIEMACHA prezentuje dziś dojrzałą i wyrazistą tożsamość. Środowisko wychowawcze, które powstało w 1993 roku przy ul. Długiej 42 w Krakowie, na przestrzeni osiemnastu lat przybrało postać jednej z największych organizacji społecznych w Polsce. SIEMACHA jest nowoczesna, dynamiczna i trójwymiarowa, ponieważ prowadzi działalność w trzech wymiarach rozwoju młodego człowieka ? wychowanie, sport, terapia.
Konferencja prasowa, podczas której Stowarzyszenie SIEMACHA zaprezentowało dojrzałą podmiotowość ideową i organizacyjną, odbyła się w piątek, 30 września, w Urzędzie Miasta Krakowa, przy pl. Wszystkich Świętych 3. W konferencji uczestniczył Jacek Majchrowski ? Prezydent Miasta Krakowa; ks. Andrzej Augustyński CM ? Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia SIEMACHA; Dr Marta Smagacz-Poziemska ? socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Sławomir Mokrzycki ? dziennikarz TVP.
?W Krakowie jest wiele organizacji pozarządowych, ale niewiele jest takich, które prowadzą systematyczną, długofalową działalność, do nich zalicza się SIEMACHA? ? powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.
Podczas spotkania Prezydent wręczył Stowarzyszeniu symboliczny dowód osobisty, ?żeby czuła się pełnoprawnym obywatelem miasta?. Ks. Andrzej Augustyński natomiast, publicznie przedstawił treść petycji, która domaga się uznania podwórka ? obok domu i szkoły ? za niezbędną oraz pełnoprawną przestrzeni wzrostu młodego człowieka.
Stowarzyszenie SIEMACHA oznacza przede wszystkim społeczność ludzi, którzy w oparciu o starannie wypracowane idee działają na rzecz twórczego rozwoju dzieci i młodzieży. SIEMACHA to obecnie ogólnopolska sieć 25 specjalistycznych placówek, które oferują młodym ludziom zajęcia w zakresie wychowania, sportu i terapii. W ramach stowarzyszenia działa Krakowski Instytut Psychoterapii, a także dwa Centra Rozwoju Com-Com Zone. SIEMACHA prowadzi ponadto dwie unikalne w skali Europy placówki dla dzieci i młodzieży zlokalizowanie bezpośrednio w kontekście galerii handlowych ? przy Gemini Park w Tarnowie, a także w Bonarka City Center w Krakowie. Pod stałą opieka stowarzyszenia jest ponad 2500 tys. dzieci. 30 tysięcy osób regularnie odwiedza Centrum Sportu Com Com Zone.
?SIEMACHA wchodzi w wiek dojrzały. Mamy jasno sprecyzowane cele i zadania na dziesięć najbliższych lat. Towarzyszy im solidnie ukształtowana podmiotowość. Coraz lepiej rozumiemy, kim jesteśmy i na czym polega nasza społeczna odpowiedzialność. Umiejętnie łączymy wychowanie, sport i terapię, dzięki czemu wychowanie uzyskuje nową dynamikę, sport znowu odgrywa swoje pierwotne, wychowawcze role, a terapia wychodzi ze wstydliwych zakamarków? ? mówi ks. Andrzej Augustyński, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia SIEMACHA.
Jubileuszowe obchody potrwają trzy dni, od piątku (30.09) do niedzieli (2.10). W piątek przez cały dzień, w dwóch krakowskich galeriach handlowych (Galeria Krakowska oraz Galeria Kazimierz), odbywać się będzie prezentacja oferty Krakowskiego Instytutu Psychoterapii (KIP). Klienci centrów z łatwością znajdą specjalnie przygotowane stoiska, a także pracowników KIP, którzy udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat swojej działalności. W sobotę natomiast, w Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie, odbędzie się turniej halowej piłki nożnej, w którym wezmą udział reprezentacje firm wspierających SIEMACHĘ, a także innych podmiotów społecznych i publicznych. Główne uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce w niedzielę, 2.10, o godz. 14.00, na ul. Długiej 42 w Krakowie.
SIEMACHA jest wynalazkiem! W 1886 roku, gdy Amerykanie wyprodukowali pierwszą butelkę Coca-Coli, a Niemcy skonstruowali pierwszy egzemplarz Mercedesa, w Krakowie, ks. Kazimierz Siemaszko CM, odkrył fundamentalną wartość wychowania rówieśniczego. Idea dała początek unikalnemu przedsięwzięciu, które przybrało kształt Stowarzyszenia SIEMACHA. Pełnowartościowy rozwój młodego człowieka wymaga nie tylko bezpiecznej przestrzeni domu i instytucjonalnego porządku szkoły, lecz także starannie zagospodarowanego podwórka. Podwórko to świat wychowania rówieśniczego, w którym zasady rodzą się w drodze negocjacji i kompromisu, a młody człowiek rozwija się dzięki budowaniu trwałych relacji społecznych. Podwórko to miejsce narodzin tożsamości obywatelskiej.
Stowarzyszenie SIEMACHA to Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Taki werdykt ogłosił Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej 20 września 2011 roku podczas uroczystości w Kopalni Soli w Wieliczce. SIEMACHA od wielu lat konsekwentnie rozwija partnerstwo publiczno-społeczno-prywatne, a także aktywnie działa na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w Polsce. Od ponad trzech lat SIEMACHA jest operatorem Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie, które prowadzi działalność komercyjną, a całkowitą sumę zysków przeznacza na realizację celów statutowych SIEMACHY, a więc aktywne wspieranie twórczego rozwoju dzieci i młodzieży.
?Tradycyjny model biznesu oparty na reklamie, kredytach i planowym postarzaniu produktu ? twierdzi ks. Andrzej Augustyński, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia SIEMACHA ?wyczerpał się. Kluczem do sukcesu jest świadomość, że rolą organizacji społecznych jest nie tylko świadczenie pomocy, lecz także budowanie kapitału wiedzy o pomaganiu ? solidnej wiedzy popartej liczbami, które jednoznacznie przemawiają do przedsiębiorców i decydentów sfery publicznej. Kapitał organizacji pozarządowych i środowisk, które one reprezentują wciąż pozostaje kapitałem wykorzystanym w sposób niedostateczny?.