Prof. Jacek Majchrowski wspierał małopolskich kandydatów do Senatu, wystawionych przez Unię Prezydentów „Obywatele do Senatu”, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 4 października, w klubie dziennikarza „Pod Gruszą „.
Prof. Majchrowski stwierdził, że wszyscy kandydaci startujący z list komitetu wyborczego Unia Prezydentów – „Obywatele do Senatu”, spełniają dwa podstawowe warunki: chcą działać na rzecz regionów, z których się wywodzą i chcą je rozwijać. Drugi i chyba najważniejszy, są bezpartyjni.
Poparcie „Obywateli do Senatu” w Krakowie oraz Małopolsce mają kandydaci:Paweł Klimowicz ( senator kończącej się kadencji), Bogusław Mąsior ( senator III i V kadencji ), Jerzy Leszek Batko (były burmistrz Świątnik) i Włodzimierz Roszczynialski, (założyciel i rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości).
prof. Włodzimierz Roszczynialski
okręg wyborczy nr 33 -dzielnice Krakowa: Dzielnica I, Dzielnica V, Dzielnica VI, Dzielnica VII, Dzielnica VIII, Dzielnica IX, Dzielnica X, Dzielnica XI, Dzielnica XII, Dzielnica XIII.
Rektor Włodzimierz Roszczynialski ma 63 lata jest profesorem zwyczajnym od 2002 roku. Żonaty, dwójka dorosłych dzieci.
Życie zawodowe związał z Akademią Górniczo-Hutniczą, gdzie uzyskał wszystkie stopnie i tytuły naukowe. W 1995 roku założył wyższą uczelnię, która kształci aktualnie 6200 studentów, a jej mury opuściło ponad 14 tysięcy absolwentów. WSZiB od wielu lat zajmuje w niezależnych rankingach czołowe miejsce w Polsce.
„Uważam że pomijane są sprawy, Małopolski,Krakowa w decyzjach rządowych. Nie dość silnie brzmi głos senatorów , ale także posłów, którzy przedstawiają na forum parlamentu sprawy miasta.”
„Uważam także, że kwestia wyborów przedstawicieli parlamentarzystów w okręgach jednomandatowych, jak to ma miejsce do senatu, wiąże takiego kandydata bardzo z miejscem , w którym został wybranym i zobowiązuje go do załatwiania konkretnych rzeczowych spraw. Większość postępu w ciągu tych ostatnich dwudziestu lat to dzieło samorządów. Wszystko dla samorządów – Samorządy są najważniejsze.” – mówił podczas konferencji prof. Roszczynialski
Paweł Klimowicz
okręg wyborczy nr 32 -dzielnice Krakowa: Dzielnica II, Dzielnica III, Dzielnica IV, Dzielnica XIV, Dzielnica XV, Dzielnica XVI, Dzielnica XVII, Dzielnica XVIII.
Paweł Klimowicz. Urodzi się 11 sierpnia 1968 r. w Krakowie. Ukończył studia z zakresu filologii romańskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a następnie podyplomowe Studium Samorządności Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w kancelarii prezydenta miasta Krakowa. W latach 2002-2006 był przewodniczącym krakowskiej Dzielnicy V Krowodrza. Prowadził też własną działalność gospodarczą. W wyborach 2006 r. uzyskał mandat radnego miejskiego, po czym został powołany na funkcję przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. został wybrany senatorem VII kadencji w okręgu krakowskim, otrzymując ponad 276 tysięcy głosów.
„Jestem bardzo zadowolony z tego, że są jednomandatowe okręgi wyborcze. Mamy nareszcie szanse głosowania na ludzi a nie na partie. Doświadczyłem to na własnej skórze, że duże partie polityczne nie pozwalają głosować swoim senatorom tak jak naprawdę uważają. Kluby senackie poszczególnych partii służą właściwie do tego, że przekazują tzw. „ściągi”, jak ma wyglądać głosowanie. Kto do tych ściąg się nie stosuje jest zobowiązany płacić dość wysokie kary. Czasem jest to 500 – 1000 złotych w zależności od sprawy, i w ogóle naraża się na ostracyzm ze strony innych członków partii. Wreszcie mamy szanse to zmienić. Stąd ta cenna inicjatywa wielu prezydentów dużych miast i nie tylko dużych, którzy po prostu czują się zagrożeni przez działania partii. Wygląda to w ten sposób, że samorząd ma ciągle nowe zadania, nie dostaje na to pieniędzy. Niektóre samorządy są lepiej lub gorzej traktowane np: Gdańsk, Wrocław czy Warszawa ma bardzo dużo inwestycji z budżetu państwa finansowanych. Wynika to z tego, że w Gdańsku są bardzo ważne osoby jak Pan Tusk, we Wrocławiu, Pan Schetyna, a Kraków niestety nie ma takiego szczęścia do polityków, Którzy są decydentami w naszym kraju. Chcemy to zmienić, i widzimy wielką szansę w tym właśnie że będziemy mogli , jeżeli oczywiście zostaniemy senatorami, głosować za sprawami krakowskimi” – mówił podczas konferencji w klubie ” Pod Gruszą ” Paweł Klimowicz.
Bogusław Mąsior
Okręg Wyborczy nr 30 obejmujący obszary powiatów: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki.
Urodzony 6.12.1947 r., zamieszkały w Chrzanowie
Wykształcenie wyższe, mgr chemii UJ
Doświadczenie samorządowe: były radny powiatu chrzanowskiego
Senator RP III i V kadencji
Działalność społeczna: Członek Rady Głównej BBC
Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów
od grudnia 2010 r. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego
– od grudnia 2010 r. II Wiceprzewodniczący Komisji Głównej Sejmiku Województwa Małopolskiego
– od grudnia 2010 r. Członek Komisji Budżetu, Mienia i Finansów Sejmiku Województwa Małopolskiego.
– od grudnia 2010 r. Członek Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Małopolskiego.
– od stycznia 2011 r. Członek Komisji ds. Budowy Marki Małopolski oraz Organizacji Imprez Sportowych o Zasięgu Międzynarodowym.
” Wiem do jakiej pośredniej roli w dwóch ostatnich kadencjach został sprowadzony Senat, co wcześniej było nie do pomyślenia. Wiem od pracowników kancelarii senatu, że są dyspozycje partyjne, że na komisjach jest zabraniane zgłaszanie wniosków, poprawek. Taki Senat po prostu jest wypatrzeniem drugiej izby, która jest potrzebna!.
Jeżeli Senat miałby być odwzorowaniem układu politycznego sejmu, to po prostu służy jako maszynka do głosowania, a nie do poprawiania prawa, które jest dzisiaj robione szybko, na kolanie i gdzie epatuje się obywateli ilością ustaw , które Sejm przyjął . Jestem głęboko przekonany, że będziemy mogli mówić o Polsce normalnej, jeżeli tych ustaw będzie znacznie mniej, ale te ustawy będą dopracowane” – przekonywał Bogusław Mąsior, podczas konferencji.
Jerzy Leszek Batko
okręg wyborczy nr 31 powiaty: krakowski, miechowski, olkuski.
Rolnik i samorządowiec, lat 54, bezpartyjny, właściciel gospodarstwa rolnego. W latach 1994- 2010 pełnił funkcję wójta i burmistrza Świątnik Górnych pod Krakowem.
Działalność publiczną rozpoczął w 1977 roku od współpracy ze Studenckim Komitetem Solidarności w Krakowie, w roku 1980 założył pierwsze w Małopolsce Koło Solidarności Wiejskiej, w latach 1980- 1981 współtworzył Zarząd Regionu Solidarności Wiejskiej. W stanie wojennym był internowany w latach 1981- 1982. W 1989 roku założył Gminny Komitet Obywatelski w Świątnikach Górnych, którego głównym celem programowym było propagowanie idei samorządu lokalnego.
Całe życie mieszka we wsi Ochojno w gminie Świątniki Górne pod Krakowem. Pochodzi z wielopokoleniowej rodziny o tradycjach społecznikowskich i patriotycznych (m. in. dziadek był zastępcą wójta i radnym, ojciec kierownikiem szkoły i radnym; dziadek Franciszek Batko w 1923 roku został odznaczony przez premiera RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za ?zasługi na polu pracy pedagogicznej, oświatowej i społecznej?, a w 1933 roku Medalem Niepodległości za ?pracę w dziele odzyskania niepodległości? przez prezydenta RP). Od1984 roku prowadzi 10 hektarowe gospodarstwo rolne we wsi Ochojno. W 1977 roku ukończył szkołę średnią. W 1996 podjął studia w Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwane na skutek nadmiernego nawału obowiązków publicznych i rodzinnych. Ma czwórkę dzieci: trzy córki i syna, starsze córki studiują. Żona Wiesława jest nauczycielką, prowadzi w Ochojnie własną galerię sztuki, będącą ośrodkiem kulturowej integracji społeczności lokalnej i środowisk artystyczno- intelektualnych Krakowa.
W 1994 roku, jako wójt, rozpoczął realizację planu modernizacji gminy Świątniki Górne, uchwalonego z jego inicjatywy. Jak większość gmin w Polsce, Świątniki Górne nie miały sieci telefonicznej, wodociągów, kanalizacji, etc. Przez lata sprawowania funkcji wójta, a od roku 1997 funkcji burmistrza, doprowadził m. in. do budowy wodociągów w gminie, rozpoczęcia budowy kanalizacji, budowy nowoczesnego gimnazjum wraz z zapleczem sportowym, wybudowania oczyszczalni ścieków, parkingów, chodników- całej infrastruktury technicznej, koniecznej dla życia mieszkańców w nowoczesnej cywilizacji. Zainicjował m.in. powstanie Stowarzyszenia Przedsiębiorców, reaktywowanie harcerstwa, Gminnego Ośrodka Kultury, sprowadzenie z Kazachstanu do Świątnik Górnych jednej z rodzin polskich deportowanych w 1939 roku przez władze ZSRR.
To wszystko sprawiło, że wieś Świątniki Górne, otrzymała w listopadzie 1996 roku decyzją premiera RP status miasta.
Przez wszystkie lata działalności samorządowej preferował dwa nadrzędne kryteria:
– aby rozwój pięciu miejscowości, tworzących administracyjną strukturę gminy, dokonywany był równomiernie i sprawiedliwie
– by działania władz uchwałodawczych (Rady) i władz wykonawczych (Urzędu Gminy) były działaniami ponadpartyjnymi, ponadpolitycznymi i ponad podziałami ideologicznymi. Taki stan rzeczy pozwalał na nawiązanie partnerskiej współpracy z miastem Beaugency we Francji, czy z miastem Krzemieniec na Ukrainie- miastami z dwóch krańców Europy.
Działalność taka zyskała uznanie m.in. organizacji gospodarczych, np. poprzez przyznanie przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie ?Złotego Dukata? za ?zasługi położone w działalności publicznej?, czy instytucji władz lokalnych, przez nadanie przez Sejmik Samorządowy Województwa Krakowskiego dyplomu uznania, i przez władze państwowe nadaniem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczpospolitej w 2007 roku.
” Senat w takiej formie w jakiej jest w tej chwili nie ma racji bytu i jest po prostu niepotrzebny. Trzeba coś zmienić. Tragiczne jest to i szkodliwe, można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju patologia, gdzie na wniosek szefów partii, senatorowie głosują zgodnie z dyscypliną partyjną, a nie glosują z dobrem narodu polskiego, bo są wyciągane konsekwencje partyjne wobec takich senatorów.”
„Mam nadzieję że uda się wprowadzić do senatu, co najmniej kilkunastu niezależnych senatorów, którzy będą mieć prawo do składania wniosków ustawodawczych i będą prowadzić niezależną kontrolę ustawodawczą sejmu” – mówił Jerzy Leszek Batko.