Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ? najstarsza grupa ratownicza w Polsce i druga ? po wiedeńskiej ? w Europie obchodzi jubileusz 120-lecia działalności. Święto połączone zostało z przypadającym dziś Ogólnopolskim Dniem Ratownictwa. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa (13 października) krakowska instytucja została uhonorowana Srebrnym Medalem Cracoviae Merenti.
?Dziękuję Państwu za to, że z sercem wypełniacie swoją niełatwą misję, za to, że w ciężkich chwilach ? a do takich zawsze należeć będą nagłe wypadki ? możemy liczyć na natychmiastową, wysoce profesjonalną ? najlepszą możliwą pomoc. Dziękuję za wkład w rozwój Krakowa, za to możemy być spokojni o zabezpieczenie medyczne ważnych uroczystości, wizyt, międzynarodowych spotkań, masowych wydarzeń? – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystości.
W trakcie uroczystej sesji Prezydent Jacek Majchrowski uhonorował odznakami Honoris Gratia dr Małgorzatę Popławską ? dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego (od 2000 roku), która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy zawodowej oraz Sylwię Juszkiewicz – zasłużoną pielęgniarkę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, w którym jest zatrudniona od 1995 roku; i dr Krzysztofa Troczyńskiego ? zasłużonego lekarza Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, w którym jest zatrudniony od 1978 roku.
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło swoją działalność 6 czerwca 1891 r. jako powstałe z inicjatywy lekarzy, społeczników i filantropów ?Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe?. W Statucie Towarzystwa zapisano m.in., iż jego celem jest udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w obrębie miasta Krakowa i Podgórza. Pomoc ta udzielana była bezpłatnie. Dzięki Radzie Miejskiej na siedzibę pogotowia przydzielono dwa pomieszczenia w budynku Straży Pożarnej przy ówczesnej ul. Kolejowej – obecnie ul. Westerplatte.
Towarzystwo opierało swą działalność na trzech grupach członków: czynnych, wspierających i honorowych. Członkowie wspierający i honorowi wywodzili się z różnych grup zawodowych i społecznych. Natomiast do pierwszej grupy członków mogli należeć słuchacze ostatnich lat Wydziału Lekarskiego UJ jako ochotnicy ratunkowi oraz doktorzy wszech-nauk lekarskich, którzy zobowiązali się bezpłatnie udzielać pomocy w razie nagłych wypadków.
Do 1904 r. dyżury w pogotowiu pełniono społecznie, potem wprowadzono pierwsze płatne dyżury dla dotychczasowych ochotników, a od 1911 r. również dla lekarzy. W latach 1904-1920 pogotowie utrzymywało się z subwencji miasta, składek członkowskich oraz dodatkowej działalności np. organizacji akcji charytatywnych i balów. Druga wojna światowa stanowiła ciężką próbę dla Towarzystwa. Jednak mimo działań wojennych pogotowie nie wstrzymało ani przez jeden dzień swojej działalności. Lata powojenne przyniosły zmiany organizacyjne. W miejsce społecznej organizacji powstała jednostka publiczna. Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe ostatecznie zakończyło swoją działalność 13 maja 1950 r., zaś kontynuatorem jego tradycji i działalności stało się Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. W tym samym roku pogotowie zmieniło lokal i przeniosło się do Domu Zdrowia przy ul. Siemiradzkiego, z którego w 1977 r. przeniosło się do własnego budynku przy ul. Łazarza 14, w którym pozostaje do dziś. Po 1989 r. i zmianach w ochronie zdrowia krakowskie pogotowie jest jedną z przodujących jednostek pod względem organizacyjnym, kadrowym jak i wyposażenia technicznego.
Przez swoją działalność Pogotowie realizuje humanitarne wartości idei ratownictwa. Nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu medycznym ważnych dla miasta uroczystości, w tym wszystkich wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II i Benedykta XVI. Rocznie zespoły ratownictwa, które tworzą wysokiej klasy lekarze specjaliści medycyny ratunkowej, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni, udzielają pomocy dziesiątkom tysięcy ludzi, z oddaniem ratują życie, zdobywają nowe kwalifikacje, nieustannie powiększają wiedzę i podnoszą swoje kompetencje.
Uroczystości w obiektywie Jana Graczyńskiego[nggallery id=247]
Fotorelacja z uroczystości _ Bogusław Świerzowski / InfoKraków24[nggallery id=246]