Do 18 października, w Krakowie, przedstawiciele Komisji Europejskiej, reprezentanci ministerstw pracy z Anglii, Cypru, Finlandii, Irlandii i Francji będą obradować na Pierwszej Dorocznej Konwencji Europejskiej Platformy. Wśród gości będzie również László Andor, komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji.
Tematem przewodnim konferencji będą obecne i planowane działania zmierzające do redukcji ubóstwa ? temat związany z obchodzonym obecnie Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem. Na drugi dzień Konwencji zaplanowano wizyty studyjne, prezentujące działalność różnych instytucji i podmiotów w dziedzinie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem działań innowacyjnych, finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zaprezentuje gościom z Europy elementy realizowanego od 2008 roku projektu systemowego ?Pora na aktywność?, czyli działalność Klubu Integracji Społecznej oraz Program Aktywności Lokalnej przy ul. Sikorki.
Projekt ?Pora na aktywność? jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest skierowany do osób, które chcą poprawić swoją sytuację życiową, pełniej uczestniczyć w życiu społecznym oraz podjąć wysiłek powrotu do aktywności zawodowej. Działania realizowane w ramach projektu są adresowane do osób bezrobotnych, rodzin z dziećmi, niepełnosprawnych, rodzin z problemem przemocy, usamodzielnianych wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych, pracujących, ale zagrożonych wykluczeniem społecznym i osób nadużywających alkoholu. Wszyscy uczestnicy projektu są zagrożeni wykluczeniem społecznym.
Dotychczas w projekcie uczestniczyły 3 092 osoby. Zaplanowaną ścieżkę wsparcia pozytywnie zakończyło 1 379 osób, 1 231 osób kontynuuje zawarty kontrakt socjalny, indywidualny program usamodzielniania lub program integracji osób niepełnosprawnych. W ramach projektu działa 6 programów aktywności lokalnej, w których uczestniczy 511 osób. Przeprowadzono 259 kursów i szkoleń zawodowych, dzięki którym 592 uczestników podniosło swoje kompetencje zawodowe, zwiększając szansę podjęcia pracy, a 396 osób podjęło działania zmierzające do zatrudnienia. 163 osób podjęło pracę. 493 beneficjentów projektu poprawiło swoje funkcjonowanie w społeczeństwie; wśród nich są rodziny, które korzystały z pomocy asystenta rodzinnego oraz osoby niepełnosprawne, które wspierał asystent osoby niepełnosprawnej. Uczestnicy projektu korzystali z poradnictwa specjalistycznego, zajęć w klubach integracji społecznej, warsztatów terapii zajęciowej. Od pomocy społecznej uniezależniło się 71 osób.
Łącznie na realizację projektu przeznaczono 6 772 416 EURO, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego funduszu Społecznego wynosi 6 270 184 EURO.
Razem z przedstawicielami Komisji Europejskiej, ministerstw, z efektami realizowanego przez MOPS projektu ?Pora na aktywność? zapozna się 20 akredytowanych branżowych dziennikarzy europejskich, uczestniczących w wizytach studyjnych.
Szczegółowe informacje o Programie Aktywności Lokalnej oraz Klubie Integracji Społecznej na stronie www.mops.krakow.pl