Fałszywy alarm bombowy w gimnazjum na oś.Oświecenia
Dzisiaj ( 21 października ) o godz. 8:00, na numer alarmowy 112, zadzwoniła anonimowa osoba informując, że na oś. Oświecenia w gimnazjum podłożona jest bomba. dyrektor gimnazjum ogłosił natychmiastową ewakuacje ok. 300 osób.
Przybyli na miejsce policyjni pirotechnicy przeszukiwali przez kilka godzin budynek gimnazjum. Czynności zakończyły się tuż przed godziną 11:00, alarm okazał się fałszywy – poinformowała kom. Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.
W tej chwili trwają czynności mające na celu ustalenie sprawcy fałszywego alarmu – dodała Katarzyna Padło.
Jest to już drugi fałszywy alarm bombowy w Małopolsce w ciągu ostatnich dni. Do bardzo podobnego zdarzenia doszło wczoraj w Olkuszu, ok. godziny 10 do dyżurnego olkuskiej policji zadzwoniła osoba i poinformowała, że w jednej ze szkół w Olkuszu znajduje się ładunek wybuchowy.
Głos osoby był bardzo niewyraźny i ciężko było określić, czy to głos damski czy męski.
Policjanci nawiązali kontakt z dyrekcja poszczególnych placówek szkolnych i podjęto decyzję o ewakuacji dzieci. W sumie ewakuowanych zostało 1500 osób z trzech zespołów szkół. Policjanci wraz z psem to wykrywania ładunków wybuchowych, strażą pożarną i miejską przeszukali pomieszczenia szkolne i o godzinie 14 zakończono przeszukania nie wykrywając ładunku wybuchowego.
O godzinie 18 policjanci zatrzymali 15-letnią dziewczynę, która okazała się sprawczynią. Dziewczyna jest uczennicą jednej z ewakuowanych szkół. Po wyjaśnieniach okazało się, że dziewczyna wpadła na pomysł za namową koleżanek, które chciały uniknąć sprawdzianu. 15-latka w obawie przed rozpoznaniem głosu, wcześniej nagrała się na dyktafon w telefonie komórkowym, po czym odtworzyła nagranie dzwoniąc do dyżurnego policji.
Dziewczyna usłyszała zarzuty z art. 191. § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.