Policja ostrzega przed oszustami grasującymi na terenie Krakowa działającymi metodą ?na wnuczka? W ostatnim okresie na policję wpływają liczne zgłoszenia osób, które padły ofiarą zuchwałych oszustów. Modus operandi we wszystkich przypadkach wygląda podobnie. Do starszej osoby dzwoni telefon. Osoba dzwoniąca przedstawia się jako jeden z członków rodziny i prosi o pożyczkę pieniędzy. Zazwyczaj sugeruje wielkość żądanej kwoty, ale gdy starsza osoba nie ma tyle – nie gardzi mniejszą gotówką.
W ostatnich dniach VII Komisariat Policji odnotował 3 przypadki tego typu oszustw. Wszystkie te zdarzenia miały wspólny mianownik osobą dzwoniącą byłą kobieta przedstawiająca się jako córka. Kobieta żądała gotówki w wysokości 18 tysięcy złotych, na operację mamy swojej najbliższej przyjaciółki. Kiedy ofiara powiedziała, że nie posiada w domu gotówki, zasugerowano jej pobranie pieniędzy z banku. Tam też miał na nią czekać rzekomy mąż koleżanki. Po zakończonej transakcji starsza kobieta zadzwoniła do córki, aby zapytać czy gotówka trafiła do znajomej, wtedy też dowiedziała się, że jej prawdziwa córka wcale do niej nie dzwoniła i że padła ofiarą oszustwa – opowiada Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji. Następnego dnia doszło do takiego samego oszustwa, tym razem starsza pani straciła 20 tys. złotych.
Podobne zgłoszenia wpływają na 8 komisariat policji. Tam w ciągu kilku dni oszuści wyłudzili od starszych osób prawie 80 tys. złotych. We wszystkich przypadkach podczas rozmowy, oszust prosi ofiarę, aby po zakończonej rozmowie nie odkładała słuchawki. Tym samym może kontrolować, co robi poszkodowany po zakończonej rozmowie, czy np. nie kontaktuje się z rodziną, nie dzwoni na policję itp.
Anna Zbroja z małopolskiej policji informuje – Spotykamy się także z przypadkami oszust np:
– na kurtkę – sprawca puka do drzwi starszej osoby twierdząc, że ktoś z rodziny zakupił kurtkę i poprosił o dostarczenie jej pod wskazany adres. Oczywiście żąda solidnej zapłaty, która nie jest adekwatna do prawdziwej wartości kurtki,
– na wymianę drzwi,
– na pracownika administracji -,
– na opiekę społeczną -,
-na policjanta –, który np. który wchodzi do lombardu twierdząc, że są pewnie podejrzenia o są tu fałszywych banknotach, które muszą być jak najszybciej zabezpieczone i sprawdzone,
– na obcokrajowca –, którego najbliższa osoba, trafiła do szpitala i mając przy sobie tylko euro nie jest w stanie zapłacić za poważną operację, prosi więc o pożyczenie pieniędzy w zamian dając równowartość kwoty w obcej walucie, zapakowaną w saszetkę, w której najczęściej znajdują się pocięte kartki.
Działania oszustów dokonywane są w podobny sposób(schematycznie). Ofiarami złodziei są zwykle ludzie starsi, samotnie mieszkający, którzy z uwagi na wiek i stan zdrowia rzadko wychodzą z domu, a łączność zapewnia im telefon.
NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – PAMIĘTAJ:
– bądź ostrożny i roztropny kiedy zadzwoni lub zapuka do Ciebie ktoś obcy, nawet jeśli przedstawi się jako znajomy naszych bliskich,
– nie informujmy rozmówcy o naszych oszczędnościach, sytuacji rodzinnej,
– zapamiętajmy czas spotkania czy też przeprowadzonej rozmowy
– o naszych podejrzeniach natychmiast poinformujmy policję.