Święto Wszystkich Świętych nie bez przyczyny nazywane bywa dniem refleksji. Ten dzień, przypominający o nietrwałości ludzkiego życia, tym bardziej powinien skłaniać nas do zastanowienia się nad własnym życiem i postępowaniem. Są dwa znamienne dni w roku, kiedy szczególnie myślimy o naszych zmarłych. Udajemy się wówczas na miejskie lub wiejskie ciche cmentarze, by tam w zadumie i powadze oddać hołd tym, którzy od nas odeszli do życia wiecznego. 1 listopada łączymy się duchowo z tymi, którzy dostąpili chwały niebieskiej i są czczeni przez Kościół jako święci, natomiast 2 listopada wspominamy dusze zmarłych, którzy potrzebują naszej pomocy przez modlitwy, jałmużny, odpusty oraz inne uczynki miłosierdzia. Szczególnie w tych dniach bierzemy udział we Mszy św. w ich intencji, modlimy się, zapalamy na cmentarzach znicze, składamy kwiaty jako dowód pamięci o bliskich nam zmarłych.
W pobożności ludowej akcentem tego święta jest ” karmienie dusz zmarłych” i palenie ognia. Początkowo zapalano ogniska na rozstajnych drogach, aby wskazywały kierunek wędrującym duszom. Wierzono, iż przy tych ogniskach zziębnięte dusze mogły się także ogrzać. Od XVII w. ogniska te zaczęto palić na cmentarzach. Stąd wywodzi się dzisiejszy zwyczaj zapalania świeczek i zniczy na mogiłach. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych podkreśla, że jesteśmy wielką rodziną, w której śmierć nie przerywa więzi, ale je umacnia.
Te dwa dni na początku listopada swoją atmosferą prowokują nas żyjących do głębszej refleksji nad przemijalnością i śmiercią, pobudzają do spojrzenia na swoje życie w kontekście śmierci i życia wiecznego, które jest darem Chrystusa Zmartwychwstałego w Kościele.
W Krakowie po raz 31. kwestę zorganizował Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic. Jak poinformował w sobotę przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki, przez trzy dni pieniądze na krakowskich nekropoliach będzie zbierać ponad 100 wolontariuszy. Członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, Aleksander Kobyliński „Makino”, Andrzej Duda, oraz wojewoda małopolski Stanisław Kracik.
Największe krakowskie nekropolie odwiedzili również nasi reporterzy, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć :
[nggallery id=265]
[nggallery id=266]
[nggallery id=267]