Nowe wystawy w MOCAK-u [ZDJĘCIA]
?Są we mnie wszystkie kobiety świata!”, ?Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa”, ?Tkaniny EU” ? to tytuły wystaw, których wernisaże odbędą się dziś (8 listopada, wtorek) o godz. 18:00 w MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) przy ul. Lipowej 4. Gościem specjalnym będzie Hermann Nitsch – jeden z ?ojców” akcjonizmu wiedeńskiego i jedyny akcjonista wciąż działający na polu sztuki.
Wystawa ?Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa?, której kuratorem jest Stanisław Ruksza, ułożona została ze zbiorów austriackiej kolekcji Essl Museum w Klosterneuburg koło Wiednia ? jednego z największych w Europie prywatnych zbiorów sztuki, pokazujących wiele ważnych zjawisk artystycznych drugiej połowy XX wieku. Na wystawie pokazany został, po raz pierwszy w tej części Europy, reprezentatywny i obszerny wybór działań akcjonistów wiedeńskich od akcji w latach sześćdziesiątych po przykłady malarstwa z ostatnich lat. Na całość pokazu składa się ponad trzysta fotografii dokumentujących działania akcjonizmu wiedeńskiego w latach 1962?1970, trzy filmy dokumentujące akcje oraz kilkanaście obrazów Güntera Brusa i Hermanna Nitscha.
?Są we mnie wszystkie kobiety świata!? Ane Lan, której kuratorem jest Maria Anna Potocka – to wystawa feministyczna w wydaniu męskim. Ukazuje obecność kobiety w świecie, jej wszechstronność, wrażliwość, umiejętność dostosowania się do okoliczności. Jest szerokim komentarzem do przemian funkcjonowania płci w czasach ?poszerzonej demokracji?, która wymaga zrozumienia drugiej strony, wczucia się w sytuację, stania się ? przynajmniej na moment ? tym innym.
Trzecia wystawa – ?Tkaniny EU? której kuratorem jest Monika Kozioł, prezentuje prace Małgorzaty Markiewicz. Artystka zaprojektowała strój narodowy dla obywateli Unii Europejskiej. Kostiumy składają się z dwóch części: bluzki w kształcie litery ?E? oraz spodni na wzór litery ?U?. Stroje wybranych krajów członkowskich różnią się między sobą jedynie rodzajem tkaniny i wykończenia. Wszystkie cechuje lokalność, skromność, komfort, prostota oraz troska o środowisko naturalne. Stroje zostaną zaprezentowane w kilku krajach Unii. Wszystkie trzy wystawy będzie można oglądać do 29 stycznia 2012 r.
Podczas wernisażu odsłonięta zostanie także rzeźba Mirosława Bałki ?7+1? należącej do kolekcji MOCAK-u. Rzeźba składa się z ośmiu elementów w formie walca (średnica 90 cm, wysokość 30 cm) wykonanych z soli kamiennej. Walce pochodzą z kopalni w Kłodawie. Rzeźba powstała dla wnętrza budynku Centrum Finansowego Puławska w Warszawie. Użycie soli symbolicznie odnosi się do czasów, w których służyła ona jako środek płatniczy. Walce nawiązują do kształtu monet, a obracanie się jednego z nich może sugerować obieg pieniądza. Donatorem pracy jest Grupa Kapitałowa PKO BP.
W Muzeum będzie można również obejrzeć najnowszą wystawę Kolekcji MOCAK-u, która obejmuje kilkadziesiąt prac polskich i zagranicznych artystów. Kontynuuje ona program prezentowania niezwykłej różnorodność postaw, mediów i interpretacji charakteryzującą sztukę współczesną. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.mocak.com.pl.
Fotorelacja z Muzeum Sztuki Współczesnej – Jan Graczyński[nggallery id=279]