Tele-bus dojedzie jeszcze dalej
Od najbliższej soboty, 19 listopada obszar, po którym kursuje tele-bus, czyli popularny autobus na telefon, zostanie poszerzony o kilka ulic w rejonie Płaszowa i Rybitw. Tele-bus będzie dojeżdżał od tego dnia do ul. Gromadzkiej, Kuklińskiego, Płaszowskiej, Sarmackiej i Strycharskiej (Płaszów) oraz do ulicy Śliwiaka i do odcinka ulicy Wrobela – od ul. Śliwiaka do ul. Rącznej (Rybitwy).
Na nowym odcinku usługi tele-busa zostaną uruchomione przystanki Kuklińskiego, Płaszowska, Strycharska, Śliwiaka, które dotychczas nie były obsługiwane przez tele-busa.
Obszaru działania autobusu na telefon został poszerzony na wniosek mieszkańców z rejonu ul. Płaszowskiej. Usługa tele-busa cały czas cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Płaszowa, Rybitw i Podwierzbia. ?Każdego dnia zamawia ją ponad 100 osób? ? podkreśla rzecznik prasowy MPK SA Marek Gancarczyk.
W tele-busie obowiązują te same rodzaje biletów, co w regularnej komunikacji zbiorowej, z zachowaniem wszystkich ulg przysługujących poszczególnym grupom pasażerów. W tego rodzaju autbusach zachowują ważność okresowe bilety sieciowe (na wszystkie linie) oraz okresowe bilety wykupione na jedną z następujących linii autobusowych: 108, 123, 125, 127, 158 i 185.
Przypomnijmy, że tele-bus to pierwsza tego typu usługa w kraju. W Krakowie ta usługa została uruchomiona w lipcu 2007 roku, jako jedno z kilkunastu zadań unijnego programu Caravel Civitas II. Podobne rozwiązania od lat funkcjonują w wielu krajach europejskich m.in. we Włoszech, w Szkocji, Finlandii. Ich zaletą jest duża elastyczność. Od tradycyjnego transportu miejskiego różni się ona tym, że klient ma możliwość wskazania dowolnych przystanków, z których rozpocznie lub zakończy podróż, w obszarze objętym usługą. Może określić godzinę rozpoczęcia przejazdu lub dotarcia do celu podróży.
Więcej informacji o autobusach na telefon można znaleźć na stronie www.mpk.krakow.pl.