Wiemy jak wyglądają projekty nagrodzone w konkursie na opracowanie koncepcji rewitalizacji najstarszej części Nowej Huty – przestrzeni publicznej w osi Alei Róż i Placu Centralnego im. Ronalda Reagana. 42 zespoły poszukiwały odpowiedzi na pytanie jak w istniejące ramy zabytkowego układu urbanistycznego i socrealistycznej architektury tchnąć nowe życie.
W sierpniu tego roku miasto ogłosiło studialny konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni w osi Alei Róż i Placu Centralnego w Nowej Hucie.
Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, architektonicznym i funkcjonalnym koncepcji rewitalizacji przestrzeni, która zaprezentuje nowe, współczesne spojrzenie na kształtowanie i funkcjonowanie przestrzeni publicznej historycznego centrum Nowej Huty.
Uczestnicy musieli sformułować całościową wizję tego, jak przestrzeń objęta konkursem powinna funkcjonować, tętnić życiem, przyciągać mieszkańców i gości. Zmierzyli się z odpowiedzią na pytanie: jak w istniejące ramy zabytkowego, a przez to chronionego układu urbanistycznego i socrealistycznej architektury tchnąć nowe życie, w jaki sposób rozległe, w większości puste połacie ulicy i placu zamienić w miejsca przyciągające i zatrzymujące ludzi swą urodą, ofertą zjawisk i wydarzeń, jak odtworzyć, bądź wykreować nową ?magię miejsca?. Miasto oczekiwało wizji inspirujących i pobudzających wyobraźnię, które stanowić będą inspirację dla ożywionej publicznej dyskusji nad całościowym, kompleksowym i szczegółowym planem rewitalizacji tego obszaru.
Prace konkursowe obejmować miały plan zagospodarowania całości obszaru, plan zagospodarowania jednego, wybranego spośród sześciu wskazanych obszarów szczegółowych (Plac Centralny, Aleja Róż, Centrum B, Centrum C, Park Ratuszowy, węzeł: Aleja Róż/ul. Żeromskiego), charakterystyczne przekroje oraz perspektywy i wizualizacje najlepiej obrazujące koncepcję, jak również szczegółowe rozwiązania małej architektury i wybranych fragmentów oraz detali.
W skład 12 osobowego jury weszli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba, Główny Architekt Miasta prof. Andrzej Wyżykowski, Miejski Konserwator Zabytków Jerzy Zbiegień, Główny Plastyk Miasta Jacek Stokłosa.
Dodajmy, że obszar ?starej? Nowej Huty objęty jest Lokalnym Programem Rewitalizacji – wieloletnim, interdyscyplinarnym i zintegrowanym programem operacyjnym, tworzącym ramy wdrażania procesu rewitalizacji rozumianego, jako zrównoważony rozwój miasta. Ma on służyć jako narzędzie umożliwiające przygotowywanie i wdrażanie konkretnych działań rewitalizacji w długofalowej perspektywie, w kontekście zarówno lokalnym jak i ogólnomiejskim.
Wdrożenie Lokalnego Programu Rewitalizacji ?starej? Nowej Huty ma doprowadzić do usunięcia zjawisk kryzysowych na tym obszarze i przywrócić mu zdolność do samodzielnego funkcjonowania w strukturze miasta, a tym samym przyczynić się do jego zrównoważonego rozwoju. Rozstrzygnięty konkurs to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w ramach Programu Rewitalizacji. Złożone przez uczestników konkursu prace zostaną wykorzystane w całości lub części dla potrzeb tego Programu.
[nggallery id=292]