Jedyna taka szkoła w Polsce (zobacz zdjęcia)
Najwyższy, europejski poziom wyposażenia warsztatów szkolnych, pełna linia technologiczna, której pozazdrościć może niejedna firma czy uczelnia, przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych – to tylko niektóre atuty Zespołu Szkół Poligraficzno ? Księgarskich im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie.
Dzięki projektowi: ?Modernizacja i doposażenie bazy dydaktycznej kształcenia zawodowego Zespołu Szkół Poligraficzno-Księgarskich im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie?, realizowanemu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, szkoła dostała szansę na to, by każdemu, kto chce zdobyć zawód poligrafa, grafika komputerowego, czy technika organizacji reklamy, zapewnić kształcenie na najwyższej klasy profesjonalnym sprzęcie. Absolwenci uzyskają kwalifikacje, które w pełni wpisują się w wymagania współczesnego rynku pracy. W szkole powstały nowe pracownie komputerowe wyposażone w nowoczesne serwery, komputery, monitory, tablety graficzne, drukarki, skanery. Zainstalowano profesjonalne oprogramowanie do grafiki i składu oraz do przedmiotów zawodowych. Wszystkie pracownie przedmiotów zawodowych zostały wyposażone w notebooki, projektory multimedialne i ekrany.
Placówka dysponuje również profesjonalnym wyposażeniem drukarni produkcyjnej. Uczniowie przygotowują różnego rodzaju publikacje do druku. Oprogramowanie cyfrowej naświetlarki pozwala na obróbkę plików na najwyższym poziomie technologicznym. Uczniowie uczą się drukować na jednej z najnowszych wersji maszyny drukującej Speedmaster SM 52-4. Oprawy wykonywane są w pracowni introligatorskiej, która posiada wszystkie niezbędne urządzenia. Taka linia technologiczna to dzisiaj wyjątek na wyposażeniu jednej placówki oświatowej. Nie wszystkie zakłady poligraficzne dysponują tak zaawansowanym technologicznie sprzętem, a nawet uczelnie kształcące w tych specjalnościach nie posiadają wyposażenia na tak wysokim poziomie.
Szkoła, dzięki zainstalowaniu windy i platformy dźwigowej, daje możliwość kształcenia osobom niepełnosprawnym. Wspomagają ją również firmy Eukalin i Arctic Paper, które organizują szkolenia, dostarczają materiały i nagradzają najlepszych uczniów. W trakcie realizacji jest wyposażanie pracowni fotograficznej (aparaty, kamery), co w przyszłości stworzy możliwość poszerzenia oferty edukacyjnej o nowe zawody, takie jak technik fotograf czy technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.
Programy Comenius (partnerska współpraca szkół europejskich, połączona z wyjazdami zagranicznymi młodzieży), Leonardo da Vinci (doskonalenie umiejętności na zagranicznych stażach i praktykach zawodowych), współpraca z Moskwą, Lwowem, ogólnopolski konkurs ?Literacka Nagroda Pawiego Pióra? to projekty, które również wzbogacają ofertę szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości:
[nggallery id=293]