Świątecznie na Rynku Głównym (zobacz zdjęcia)
Ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna ? to wszystko będzie można kupić na Rynku Głównym w Krakowie podczas Targów Bożonarodzeniowych, które odbędą się w dniach 25 listopada ? 26 grudnia. Otwarcie Targów odbyło się dzisiaj (26 listopada) o godz. 12:00. Targi otworzył Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel.
27 listopada (niedziela), od wczesnych godzin porannych, dzieci będą pisały listy do Świętego Mikołaja, które o godz. 12:00 polecą do nieba. 30 listopada (środa) o godz. 17:00 Teatr ?Adalex? zaprasza wszystkich mieszkańców Krakowa na imprezę andrzejkową ?Powrócimy jak za dawnych lat?. 1 grudnia (czwartek) o godz. 9:00 przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. O godz. 12:00 Korowód Szopek ruszy na estradę Targów, gdzie zaprezentowane zostaną szopki i ich twórcy (prezentacje będą tłumaczone na język angielski). Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Urząd Miasta Krakowa oraz firma Artim.
Dwa dni później (3 grudnia, sobota) o godz. 12:00 odbędzie się Inscenizacja obrony Twierdzy Kraków 1914. W tym roku weźmie w niej udział ok. 200 żołnierzy w historycznych mundurach z Polski, Austrii, Czech i Węgier. Tego samego dnia o godz. 16:00 odbędzie się Barbórkowy pokaz mody z udziałem modelek Rores Models.
W niedzielę (4 grudnia) o godz. 12:00 na Rynek Główny wjedzie grupa motocyklistów w strojach Świętego Mikołaja. Motocykliści przekażą ufundowane przez siebie paczki, dzieciom z Domu Dziecka nr 7 (przy ul. Naczelnej 12) oraz dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących (przy ul. Tynieckiej 6).
W dzień Świętego Mikołaja – 6 grudnia (wtorek)o godz. 15:30 przez Kraków przejdzie pochód ok. 100 Mikołajów. Pochód organizuje młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Gdy dotrą na Rynek na estradzie zaprezentowany zostanie anioł z piernika. Anioł, po dokładnym zmierzeniu zostanie wpisany do ?Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości?. Organizatorzy przekażą figurę Prezydentowi Miasta Krakowa, który przekaże ją na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O godz. 17:00 na estradzie Targów Bożonarodzeniowych odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem.
W sobotę (10 grudnia) o godz. 12:00 zostanie zainaugurowany międzynarodowy projekt ?Mosty Między Miastami?, który służy wzajemnemu poznawaniu kultur różnych krajów i pogłębieniu procesu integracji europejskiej. Organizatorem jest Centrum Kultury Młodzieży im. dr. H. Jordana. Tegoroczna edycja projektu będzie realizowana pod honorowym patronatem Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
11 grudnia (niedziela) o godz. 10:45 rozpocznie się Święto Kupca. 16 grudnia (piątek) o godz. 16:00 Samorząd Województwa Małopolskiego zaprasza na Uroczyste otwarcie Wigilijnego Małopolskiego Smaku (prezentacja produktów tradycyjnych i regionalnych odbywać się będzie w dniach 16-19 grudnia). 17 grudnia (sobota) o godz. 17:00 grupa teatralna ?Adalex? przedstawi Jasełka w trzech odsłonach na podstawie sztuki ?Betlejem Polskie? Lucjana Rydla.
Tradycyjny Opłatek Prezydencki, podczas którego Prezydent Miasta Krakowa i Metropolita Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami, odbędzie się 18 grudnia (niedziela) o godz. 12:00. W trakcie spotkania wystąpi Kabaret Loch Camelot. W tym samym dniu o godz. 17:00 1odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd.
Wyjątkowo barwną imprezą będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. 19 amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. 22 grudnia (czwartek) o godz. 16:15 wyruszą spod Barbakanu na Rynek Główny. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny.
W Wigilię (24 grudnia, sobota) o godz. 12:00 odbędzie się tradycyjny pokaz ?Dziadów Polskich” przy pomniku Adama Mickiewicza. Na cokole pomnika ?zamieszanie? urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa. Między hejnałem a przedstawieniem kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty pod pomnikiem Wieszcza.
26 grudnia (poniedziałek) organizatorzy zapraszają na wspólne kolędowanie na płycie Rynku. Imprezy towarzyszące Targom Bożonarodzeniowym zakończy Korowód Trzech Króli który odbędzie się 6 stycznia 2012 r. (piątek), o godz. 12:00.
Organizatorami Targów Bożonarodzeniowych są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz Firma Artim Sp. z o.o. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa. Informacje można uzyskać w biurze Targów: ?Artim? Sp. z o.o., ul. Powiśle 5, tel. 12 421-67-12 lub w biurze znajdujących się na terenie Targów Bożonarodzeniowych.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć z uroczystego otwarcia Targów Bożonarodzeniowych:
[nggallery id=295]