Otwarto Jagiellońskie labolatoria Centrum Rozwoju Leków (JCET) [zdjęcia]
Laboratoria JCET Uniwersytetu Jagiellońskiego powstały w Parku Technologicznym Life Science Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Powstało by opracowywać leki na choroby cywilizacyjne oraz badań nad śródbłonkiem i naczyniami krwionośnymi.
JCET jest pozawydziałową jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego ? pierwszą tego typu w Polsce i konkurencyjną w Europie. Głównym celem tego interdyscyplinarnego ośrodka badawczego jest rozwój farmakoterapii doświadczalnej chorób cywilizacyjnych oraz współpraca w tej dziedzinie z przemysłem. W planach JCET jest również rozszerzenie unikatowej specjalizacji w zakresie farmakologii śródbłonka i ściany naczyń krwionośnych oraz osiągnięcie statusu liczącego się w Europie ośrodka innowacyjnej farmakologii śródbłonka w oparciu o unikatową aparaturę badawczą i wyniki realizowanego strategicznego projektu badawczego JCET.
Laboratorium JCET powstało w wyniku współpracy trzech jednostek partnerskich: Uniwersytet Jagielloński (Lider projektu), Politechnika Łódzka, Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN. W ramach projektu Uniwersytet Jagielloński dokonał zakupów aparatury badawczej o wartości ok. 22 mln zł, a na adaptację laboratoriów JCET przeznaczył ok. 5,5 mln zł.
Zakup aparatury badawczo-naukowej w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum jednostek pod kierunkiem Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) został sfinansowany z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Operacyjnego ? Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.2.
Z kolei w strategicznym projekcie badawczym koordynowany przez JCET z Uniwersytetu Jagiellońskiego bierze udział 7 zespołów badawczych z Wydziału Lekarskiego, Wydziału Farmaceutycznego, Wydziału Chemii, Wydziału Biochemii, Biofizyki i i Biotechnologii oraz Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej. W jego realizacji bierze także udział 10 innych ośrodków badawczych z całej Polski, w tym: Politechnika Łódzka, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie, Akademia Medyczna w Gdańsku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
[nggallery id=305]