Specjalistyczna pomoc dla uzależnionych (zdjęcia + video)
Dziś (13 grudnia, wtorek) oficjalnie zainaugurowało działalność Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka 1. To ważny etap w długoletnim procesie przekształceń dawnej krakowskiej Izby Wytrzeźwień w nowoczesny ośrodek profilaktyki uzależnień. W prezentacji placówki wziął udział Prezydent Jacek Majchrowski.
?W tym ośrodku będziemy zapewniać nie tylko specjalistyczną pomoc ambulatoryjną dla osób z chorobą alkoholową. Zamierzamy również realizować długofalowe działania – pomoc pacjentom w powrocie do zdrowia, a także w odnowieniu więzi rodzinnych i społecznych? – mówił podczas wizytacji placówki Prezydent Jacek Majchrowski.
Powołana w 1959 roku jako 10. w kraju krakowska Izba Wytrzeźwień funkcjonowała w swoim pierwotnym kształcie aż do 1999 roku, kiedy to zapoczątkowano pierwsze zmiany – utworzono Punkt Konsultacyjny dla Osób z Problemem Alkoholowym i Członków ich Rodzin. Od 2001 r. w ramach Izby spotyka się grupa samopomocowa AA. W 2003 r. Punkt Konsultacyjny został rozszerzony o Telefon Zaufania. W 2009 roku Rada Miasta Krakowa ustaliła kierunki dotyczące przekształcenia Izby. Realizując uchwałę zmieniono nazwę na Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, w ramach którego funkcjonuje Dział Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi oraz powołano Dział Profilaktyki i Edukacji zajmujący się edukacją dzieci i młodzieży szkolnej.
Zakończona w tym roku inwestycja to prawdziwy przełom w działalności Centrum. Nowoczesny obiekt z rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczeństwo mieszkańców oraz ułatwiającymi nadzór nad przestrzeganiem regulaminu placówki, zajmuje działkę o powierzchni ok. 27 arów. Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 2 600 m2 został wyposażony m.in. w sale do terapii grupowej, zajęciowej i indywidualnej, salę usprawnienia ruchowego, pracownię malarską oraz pomieszczenia do samodzielnego przygotowywania posiłków i podręczne pralnie. Bezpieczeństwo mieszkańców i personelu zapewniają m.in. system przyzywania, kluczy uniwersalnych oraz monitoring ciągów komunikacyjnych. Komfort użytkowania zapewniają sanitariaty przy każdym pokoju oraz winda i korytarze dostosowane do transportu osób na łóżkach. Obiekt i jego otoczenie są przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Autorem projektu jest dr inż. Krzysztof Michalik – Biuro Projektowe Konstruktor z Chrzanowa. Wykonawcą był Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA z siedzibą w Węgrzcach. Wartość inwestycji szacuje się na kwotę ok. 11 mln zł.
Dom przeznaczony jest dla 60 pacjentów w ramach opieki całodobowej. Uruchomienie Ośrodka Terapeutyczno ? Rehabilitacyjnego będzie uzupełnieniem oferty specjalistycznej w obszarze profilaktyki i leczenia uzależnień na terenie miasta. Będzie to profesjonalny zakład lecznictwa odwykowego (refundowany przez NFZ). Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień chce objąć kompleksową pomocą te osoby, które dotychczas miały trudność z uzyskaniem wsparcia w innych instytucjach, a które bezwzględnie wymagają pomocy terapeutycznej. MCPU jest nastawione na budowanie zintegrowanego systemu pomocy osobom uzależnionym oraz współpracy międzyinstytucjonalnej, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał i zasoby gminne.
[nggallery id=313]