Krakowski sukces
?Centrum Krakowa stało się doskonałym przykładem dobrego zarządzania oraz starannej opieki nad wszystkimi istniejącymi obiektami dziedzictwa” ? pisze prof. Andre De Naeyer, członek belgijskiego narodowego komitetu ICOMOS ? pozarządowej organizacji zajmującej się ochroną dziedzictwa kulturowego.
List prof. Andre De Naeyera – profesora uniwersytetu z Antwerpii oraz członka belgijskiego komitetu narodowego ICOMOS – jest pokłosiem Międzynarodowej Konferencji Konserwatorskiej Karta Krakowska 2000 ? dziesięć lat później, która odbyła się w listopadzie tego roku w naszym mieście.
Prof. Andre De Naeyer, którzy uczestniczył w krakowskim sympozjum podkreśla, że konferencja z punktu widzenia merytorycznego i naukowego była bardzo interesująca. ?Równie ciekawe były wizyty studyjne w najnowszych krakowskich inwestycjach w zakresie dziedzictwa ? muzeum w podziemiach Rynku Głównego czy muzeum w Fabryce Schindlera? ? podkreśla prof. De Naeyer. ?Centrum Krakowa stało się doskonałym przykładem dobrego zarządzania oraz starannej opieki nad wszystkimi istniejącymi obiektami dziedzictwa? ? konkluduje belgijski ekspert, wskazując, że te osiągnięcia stały się możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób, jak i stworzeniu przez Miasto Karty Kraków 2000.
Przypomnijmy, że listopadowa międzynarodowa konferencja konserwatorska Karta Krakowska 2000 ? dziesięć lat później zorganizowana była przez Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Sympozjum odbyło się w ramach uczestnictwa Krakowa w organizacji ICOMOS.
ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), międzynarodowa organizacja z siedzibą w Paryżu, została utworzona w 1965 roku w Warszawie i jest jedyną na świecie pozarządową organizacją zrzeszającą ekspertów w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków architektury i pomników historii. W ramach ICOMOS, którego działania nakierowane są na szeroko zakrojoną promocję nowoczesnych teorii, metodologii i naukowych technologii dotyczących ochrony architektoniczno-archeologicznego dziedzictwa ludzkości, funkcjonują komitety narodowe w poszczególnych krajach oraz komitety specjalistyczne (np. komitet ds. podwodnego dziedzictwa kulturowego czy komitet ds. zarządzania dziedzictwem archeologicznym). To właśnie ICOMOS jest głównym doradcą UNESCO w sprawie wpisywania kolejnych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa.
Kraków należy do Komitetu Narodowego Rady Ochrony Zabytków ICOMOS od 1995 roku. Przystąpienie naszego miasta do Komitetu miało na celu między innymi zintensyfikowanie udziału międzynarodowych specjalistów zrzeszonych w ICOMOS w pracach konserwatorskich na terenie Krakowa.