
Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim spraw związanych z funkcjonowaniem dzielnic. Radni do projektu wprowadzili m. in. katalog zadań realizowanych przez dzielnice i wpisali zasadę łączenia wyborów do rad dzielnic z wyborami do rady miasta. W projekcie Statutu znalazł się także zapis, iż do dyspozycji dzielnic należy przeznaczać co najmniej 4 proc. budżetu miasta.
Już w sierpniu ubiegłego roku w swojej opinii do projektu statutu Prezydent Miasta Krakowa zwracał uwagę, że przekazanie dzielnicom zadań przez radę gminy powinno nastąpić odrębnym statutem po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, a brak takiej konsultacji skutkuje nieważnością podjętej uchwały. Zdanie to podzielił premier Donald Tusk, pisząc iż: ?(…) niektóre z wprowadzonych (…) regulacji nie mogą stanowić materii statutu miasta. Przykładem może być par. 72a, który zawiera otwarty katalog zadań przekazywanych dzielnicom. (…) kwestie dzielnic mogą być regulowane w statucie miasta, ale nie w takim stopniu szczegółowości, który jest zastrzeżony dla statutu jednostki pomocniczej.?
Zarówno prezydent jak i premier zwracają uwagę, iż tryb i data zarządzenia wyborów winny zostać uregulowane w statucie jednostki pomocniczej, co wynika z regulacji ustawowej, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.
Premier potwierdził także zastrzeżenia Prezydenta Miasta Krakowa co do procentowego wskazania w Statucie Miasta Krakowa wysokości środków w budżecie miasta, które miałyby zostać przeznaczane dla dzielnic. ?Minimalny procentowy próg środków finansowych przekazywanych dzielnicom ? pisze premier Donald Tusk w piśmie do Przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidera ? stanowi ingerencję w kompetencje przyznane organowi wykonawczemu miasta w zakresie przygotowywania budżetu i wprowadzenia w nim zmian”.