Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim spraw związanych z funkcjonowaniem dzielnic. Radni do projektu wprowadzili m. in. katalog zadań realizowanych przez dzielnice i wpisali zasadę łączenia wyborów do rad dzielnic z wyborami do rady miasta. W projekcie Statutu znalazł się także zapis, iż do dyspozycji dzielnic należy przeznaczać co najmniej 4 proc. budżetu miasta.
Już w sierpniu ubiegłego roku w swojej opinii do projektu statutu Prezydent Miasta Krakowa zwracał uwagę, że przekazanie dzielnicom zadań przez radę gminy powinno nastąpić odrębnym statutem po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, a brak takiej konsultacji skutkuje nieważnością podjętej uchwały. Zdanie to podzielił premier Donald Tusk, pisząc iż: ?(…) niektóre z wprowadzonych (…) regulacji nie mogą stanowić materii statutu miasta. Przykładem może być par. 72a, który zawiera otwarty katalog zadań przekazywanych dzielnicom. (…) kwestie dzielnic mogą być regulowane w statucie miasta, ale nie w takim stopniu szczegółowości, który jest zastrzeżony dla statutu jednostki pomocniczej.?
Zarówno prezydent jak i premier zwracają uwagę, iż tryb i data zarządzenia wyborów winny zostać uregulowane w statucie jednostki pomocniczej, co wynika z regulacji ustawowej, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.
Premier potwierdził także zastrzeżenia Prezydenta Miasta Krakowa co do procentowego wskazania w Statucie Miasta Krakowa wysokości środków w budżecie miasta, które miałyby zostać przeznaczane dla dzielnic. ?Minimalny procentowy próg środków finansowych przekazywanych dzielnicom ? pisze premier Donald Tusk w piśmie do Przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidera ? stanowi ingerencję w kompetencje przyznane organowi wykonawczemu miasta w zakresie przygotowywania budżetu i wprowadzenia w nim zmian”.
Statut do poprawki
Prezes Rady Ministrów odmówił uzgodnienia projektu nowego Statutu Rady Miasta Krakowa, który został uchwalony przez Radę Miasta Krakowa. Premier Donald Tusk potwierdził tym samym zastrzeżenia, które wcześniej w swojej opinii do projektu zgłaszał prezydent Jacek Majchrowski w kwestiach dotyczących funkcjonowania rad dzielnic.