Małopolska Policja, jak co roku, włączyła się w działania na rzecz Ofiar Przestępstw. W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zorganizowano dyżury, w czasie których policjanci oraz przedstawiciele innych służb pomocowych udzielać będą bezpłatnych porad.
W tym roku obchodzony będzie w dniach 20 – 25 lutego. Dyżury pełnić będą prawnicy, policjanci, psychologowie, pracownicy socjalni. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych porad. Idea organizowania bezpłatnej pomocy w ramach tygodniowych dyżurów specjalistów związana jest z ustanowionym Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw przypadającym na dzień 22 lutego i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Akcji, organizowanej już po raz dwunasty, patronuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Więcej informacji na stronach: www.ms.gov.pl, www.pokrzywdzeni.gov.pl. www.krafos.pl
W tych dniach [od 20 lutego do 25 lutego] w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, działających w ramach Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw, w całym kraju zorganizowane zostaną bezpłatne dyżury specjalistów: prawników, adwokatów, radców prawnych, psychologów, kuratorów, funkcjonariuszy Policji i pracowników socjalnych.
KRAKÓW ? UL. BOLESŁAWA. KOMOROWSKIEGO 12 [OKOLICE PLACU NA STAWACH], tel. 12 421-22-88
W Krakowie w czasie trwania Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w siedzibie Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, ul. B. Komorowskiego 12 w dniach 20-25 lutego 2012 roku, codziennie w godzinach 10.00-18.00 oraz w sobotę w godzinach 10.00-13.00, dyżury pełnić będą specjaliści: przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, specjaliści Ośrodka oraz podmiotów współpracujących w ramach Sieci, udzielając bezpłatnych informacji prawnych oraz pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym.
Ponadto będzie można także uzyskać pomoc oraz niezbędne informacje telefonicznie – pod numerem: 12 421-22-88 oraz drogą mailową: pokrzywdzeni.krakow@op.pl.
Więcej na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie
Ponadto dyżury zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie oraz krakowski Ośrodek dla Osób Dotkniętych Przemocą odbywać będą się w dniach 20, 22 i 24 lutego br. w godz. od 9.30 do 14.00 w siedzibie Ośrodka na os. Krakowiaków 46. Porad udzielać będą policjanci oraz przedstawiciele instytucji pomocowych i sądów, na co dzień realizujący zadania w tym zakresie.
BOCHNIA
Dyżury odbędą się w godzinach 8:00 ? 16.00;
– w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni – tel. 14 615 22 22,
– w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni ? tel. 14 611 97 40,
– w Sądzie Rejonowym w Bochni ? tel. 14 615 21 38 lub 14 615 21 15,
– w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Bochni ? tel. 14 611 28 92 (93),
Ponadto, poza w/w terminem, osoby zainteresowane pomocą również mogą zgłaszać się do jednostek Policji tj. Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu i Posterunków Policji w Łapanowie, Trzcianie i Żegocinie.
Więcej na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Bochni
MYŚLENICE – ULICA JAGIELLOŃSKA 1, tel. 12 372-92-00
Codziennie od 20 do 25 lutego br. w godz. 8:00 ? 16:00 w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach funkcjonować będą punkty konsultacyjne dla obywateli. Dyżurować będą m.in. dzielnicowi ? koordynatorzy procedury ?Niebieskiej karty?.
W zakresie kompetencji myślenickich policjantów pozostanie informowanie m.in. o zagadnieniach prawnych związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, uprawnieniach osób pokrzywdzonych, adresach i obszarach działania miejscowych placówek pomocowych czy też udzielania wskazówek z zakresu prewencji kryminalnej.
Może okazać się także, że podczas dyżuru konieczne będzie przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu.
Myślenicka policja w szczególny sposób jest zainteresowana pomocą osobom, których sprawy nie zostały zgłoszone, choć doszło już do przestępstwa lub jego popełnienie jest prawdopodobne. Dotyczy to zwłaszcza osób doznających przemocy ze strony bliskich, w rodzinach. Jak obserwujemy, takie zgłoszenia często trafiają do wymiaru sprawiedliwości nieraz z kilkuletnim opóźnieniem.
więcej informacji na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach
Równolegle, działania programowe wspierać będą dyżurujący w tych dniach w godz. 9:00 ? 16:00 specjaliści z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa działający z ramienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach (telefon kontaktowy nr 510 ? 132 ? 396).
Miejscem ich dyżuru będzie siedziba OIK przy ul. Jagiellońskiej (dawny internat żeński) w Myślenicach
WIELICZKA ? ul. POCZTOWA 1 [sala 12C], tel. 12 263 43 20
Dyżury odbędą się w godzinach 9:00 ? 18.00 w budynku Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka.
Dyżurować będą przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu ds. Profilaktyki, Ochrony Zdrowia i Osób Niepełnosprawnych UMIG, przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie jak również pracownicy Sądu Rejonowego w Wieliczce.
Więcej informacji i wykaz dyżurów na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce
TARNÓW ? ul. TRAUGUTTA 4, telefon 997
Dyżury pełnione będą od poniedziałku do piątku w godzinach między 8:00 a 20:00 oraz w sobotę w godz. od 9:00 do 14:00
Równolegle dyżury pełnione będą w tarnowskiej Prokuraturze Rejonowej i Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy z siedzibą przy ul. Szarych Szeregów 1 w Tarnowie -Mościcach.
Do akcji włączył się również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i w ramach akcji będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 oraz w sobotę od 7:30-15:30.
Więcej informacji oraz szczegółowy wykaz dyżurów w poszczególnych gminach na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie
DĄBROWA TARNOWSKA ? ul. BERKA JOSELEWICZA 4, tel. 14 644 22 22
Policjanci pełniący dyżury udzielać będą informacji na temat pomocy i praw osób pokrzywdzonych przestępstwem w dniach od 20 do 25 lutego br.
Więcej informacji oraz szczegółowy wykaz dyżurów na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej