14 koncertów na 3 scenach, wystawy, pokazy filmów, spotkania z kapitanami i armatorami, warsztaty dla młodych twórców, warsztaty dla dzieci – to wszystko od 23 do 26 lutego w Krakowie. Rozpoczyna się 31. Festiwal Shanties. W tym roku muzycy będą grać pod hasłem ?Polskie Żaglowce?. W 2012 roku przypadają okrągłe rocznice podniesienia bander ?Darze Młodzieży? i ORP ?Iskra? (30-lecie) oraz na ?Fryderyku Chopinie? (20-lecie).
W programie wiele koncertów, na których będziecie mogli posłuchać szant w nowoczesnym jak i klasycznym wydaniu jak np. koncert poświęcony Stanowi Hugillowi z okazji 20. rocznicy śmierci. Organizatorzy przygotowali również koncerty dla dzieci, a także wiele imprez towarzyszących w tym: kiermasz żeglarski i warsztaty takielarskie. W trakcie warsztatów będzie można nie tylko posłuchać „wiązanych opowieści”, ale także spróbować własnych sił w tworzeniu węzłów i splotów. Dodatkową atrakcją dla widzów jest możliwość wygrania rejsów na żaglowcach!
Po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w 1981 roku i miał wymiar kameralny (20 wykonawców i około 100 widzów), a zainicjowało go kilku pasjonatów żeglarstwa i szant związanych z Młodzieżowym Klubem Morskim ?Szkwał?. Festiwal szybko się rozwijał, a od 1987 roku jest imprezą na skalę międzynarodową. Wówczas to po raz pierwszy gośćmi festiwalu byli wykonawcy z zagranicy, światowej sławy zespoły szantowe z Anglii: Bristol Shantymen, Sollent Breeze, Stormalong John oraz Stan Hugill – człowiek legenda, ostatni szantymen pracujący na żaglowcach, marynarz, pisarz, poeta, malarz marynista. Od tego czasu na Krakowskich Shanties gościło wielu znakomitych wykonawców, urodził się tu niejeden szlagier piosenki żeglarskiej. XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej ?Shanties 2012? ? ?Polskie Żaglowce? objął honorowym patronatem Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.