Wczoraj w samo południe, w Hali Wisły przy ulicy Reymonta, odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Służby Więziennej okręgu krakowskiego.
Na uroczystość zaproszono wielu znamienitych gości, z Ministrem Sprawiedliwości, dr. Jarosławem Gowinem na czele, który wraz z Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Krakowie ? płk. Krzysztofem Trelą, dokonał aktu wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.
Wśród wyróżnionych i uhonorowanych gości znaleźli się Komendanci Straży Miejskiej Miasta Krakowa.
Decyzją Ministra Sprawiedliwości Komendant Janusz Wiaterek otrzymał Złotą Odznakę ?Za zasługi w pracy penitencjarnej?, natomiast Zastępca Komendanta, pan Radosław Gądek otrzymał Srebrną Odznakę ?Za zasługi w pracy penitencjarnej?.
Wręczone odznaczenia są efektem zaangażowania kierownictwa Straży Miejskiej Miasta Krakowa we współpracę ze Służbą Więzienną, której początek sięga września 2009 roku. Wtedy to z inicjatywy Janusza Wiaterka, podpisane zostało Porozumienie w sprawie nieodpłatnego zatrudnienia skazanych na rzecz Gminy Miejskiej Kraków.
Komendanci Straży Miejskiej zostali docenieni i wyróżnieni za wkład w tę bardzo ważną dla naszego miasta inicjatywę, która poprzez umożliwienie pracy osadzonym ? na rzecz czystości i porządku w mieście, prowadzi w bezpośredni sposób w kierunku bezpiecznego i naturalnego powrotu więźniów do społeczeństwa, w którym, po opuszczeniu murów więziennych, będą musieli się odnaleźć.
A przecież resocjalizacja penitencjarna jest zadaniem niezwykle trudnym. Dotyczy przestępców, a zatem osób najczęściej zdemoralizowanych, zorientowanych na świat społeczny antagonistycznie. Odbywa się w więzieniu, w warunkach izolacji społecznej.
W ramach resocjalizacji penitencjarnej szuka się sposobów powodujących zmianę nawyków charakterologicznych osadzonych osób. Podejmuje się również działania zmierzające do wyeliminowania aspołecznych i antyspołecznych postaw.
Przez ostatnie dwa i pół roku, osadzeni pod opieką strażników miejskich pracowali przede wszystkim przy zbieraniu nieczystości (śmieci, papierów, ulotek, ogłoszeń i plakatów). Pomagali też likwidować nielegalne wysypiska śmieci. W okresie zimowym odśnieżali chodniki, a po przejściu katastrofalnej dla Krakowa powodzi, czyścili alejki i nabrzeże Wisły.