W dniu wczorajszym o godz. 20:57 w okolicach Szczekocin koło Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi TLK ? Brzechwa? z Przemyśla do Warszawy i Interregio „Jan Matejko” relacji Warszawa Wsch. – Kraków Główny. 16 osób nie żyje a 56 jest rannych, na miejscu cały czas pracują służby ratownicze.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że pociąg do Krakowa wjechał na niewłaściwy tor.
W akcji ratunkowej brały udział służby ratunkowe z trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, ok., 450 strażaków i 35 wozów ratowniczych. To największa katastrofa kolejowa od 1990 roku.
Po godzinie 4 rano zakończyła się akcja wydobycia rannych z pociągów. 56 rannych zostało przewiezionych do 15 szpitali, stan kilku z nich określany jest jako ciężki. Poszkodowanym została udzielona również pomoc psychologiczna.
Strażacy nadal przeszukują wraki. Ok. godz. 12 , po rozdzieleniu zmiażdżonych lokomotyw strażacy wydobyli ciało 15 ofiary, do której od wczoraj nie mogli dotrzeć. Po paru minutach odnaleźli ciało kolejnej 16 ofiary.
Na miejsce tragedii przybyli prezydent RP Bronisław Komorowski , premier Donald Tusk oraz ministrowie spraw wewnętrznych, transportu i zdrowia.
Premier Donald Tusk wyraził uznanie dla służb uczestniczących w akcji ratowniczej. ? ?To jest bardzo gorzka i smutna satysfakcja, że nie po raz pierwszy służby działają szybko i z nadzwyczajnym oddaniem. Dotyczy to straży pożarnej, policji, lekarzy, ratowników i ochotniczych straży pożarnych? – zwrócił uwagę premier.
Podkreślił, że dzięki sprawności służb ratowniczych „nikt z poszkodowanych nie zmarł w trakcie akcji, zabici zginęli prawdopodobnie w samym momencie katastrofy”. – Zarządzanie kryzysowe i system ratownictwa zadziałały bardzo sprawnie, ale to nie zmieni faktu, że to bardzo smutna noc – dodał.
Prezydent Komorowski w niedzielę odwiedził rannych w katastrofie w szpitalu w Sosnowcu.
Na miejscu katastrofy zapowiedział ogłoszenie żałoby narodowej- ?– Akcja jeszcze trwa. Mogę dzisiaj tylko zapowiedzieć, że w momencie zakończenia akcji podejmę decyzję o ogłoszeniu żałoby w wymiarze krajowym. Dlatego, że katastrofa wydarzyła się na styku trzech województw. W katastrofie ofiarami są mieszkańcy różnych rejonów Polski, a także obywatele innych krajów. Skala zjawiska jest na tyle duża, że powinna to być żałoba ogólnopolska? – podkreślił. Dodał, że czas trwania żałoby będzie znany, gdy poznamy ostateczny bilans katastrofy.
Prezydent podkreślił, że akcja ratownicza była prowadzona w sposób sprawny. Wyraził ogromną wdzięczność dla wszystkich służb, które uczestniczą w akcji. – Chcę też podziękować panu wojewodzie śląskiemu za to, że sprawnie koordynował akcją ratowniczą. Moje serdeczne podziękowania kieruję również do mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy pokazali, że w chwili trudnej znajdujemy w sobie chęć i umiejętność działania na rzecz innych. To była bardzo piękna, spontaniczna akcja pomocy – zaznaczył
Prezydent podziękował dziennikarzom za bardzo rzeczowe informowanie o katastrofie. ? ?Takie informowanie, w którym więcej elementów edukacyjnych, uczących nas Polaków, jak dobrze reagować w sytuacji trudnej, a mniej podsycających zainteresowanie samym przebiegiem dramatu. Serdecznie dziękuję i proszę o taką postawę także na przyszłość? – powiedział.
Na miejscu tragedii pracuje już Komisja Badania Wypadków Kolejowych, której przewodniczy Tadeusz Ryś. Śledztwo wszczęła także prokuratura okręgowa w Częstochowie.
Fotorelacja z miejsca tragedii – Bogusław Świerzowski oraz Jakub Gruca / INFO Kraków24[nggallery id=412]
[nggallery id=413]