Dzień Dawcy Szpiku to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w Krakowie na Rynku Głównym w najbliższą niedzielę (25 marca) w godz. 11:00- 19:00. Jego inicjatorką jest aktorka Alicja Bachleda?Curuś. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, wspierają je także Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medium UJ oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.
?Alicja Bachleda-Curuś jest ambasadorką Krakowa w świecie filmowym, otrzymała także klucze do bram naszego miasta, cieszę się, że po raz kolejny możemy ją gościć i to w związku z tak ważnym i szczytnym celem jakim jest pomoc innym ludziom? ? mówił podczas dzisiejszej (20 marca, wtorek) konferencji prasowej Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa. Dodał także, że ma nadzieję, że wzorem Krakowa do akcji dołączą się także pozostałe Miasta.
?W niedzielę będziemy się mogli spotkać na krakowskim Rynku podczas Dnia Dawcy Szpiku. Mam nadzieję, że pojawi się na nim wielu potencjalnych i przyszłych dawców. Sama chętnie przyczynię się do tego, by pomóc komuś w potrzebie? ? mówiła Alicja Bachleda-Curuś, która podczas konferencji zarejestrowała się jako potencjalny dawca szpiku dając tym samym przykład niezdecydowanym do tej pory osobom.
W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska organizuje Dzień Dawcy Szpiku w Krakowie, podczas którego wszystkie chętne osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym zwiększyć szansę osób chorych na białaczkę.
?Zdrowie ludzkie jest zbyt ważne by zostawić je jedynie w rękach lekarzy. Potrzebne jest całe społeczeństwo, prezydenci miast tacy jak Jacek Majchrowski oraz media, które rozpropagują tego typu inicjatywy. Wszyscy wspólnie jesteśmy sprzymierzeńcami lekarzy, a Alicja jest tutaj przykładem i patriotką do szpiku kości? ? mówił prof. dr hab. Aleksander Skotnicki z Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ.
W Polsce zarejestrowanych jest 300 000 potencjalnych dawców, z czego ponad 200 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu trzech lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 145 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym zarówno w Polsce, jak i na świecie. ?Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. Gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, dawca daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje ? odbiera tę nadzieję? ? podkreślała Kinga Dubicka – Dyrektor Fundacji DKMS Polska.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i
zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności
antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem
genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się
zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Dodatkowe
informacje: www.dkms.pl, tel.: 22 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl.