Małopolska Policja będzie miała nowe psy wspierające policjantów w pełnieniu służby
Marszałek Województwa Marek Sowa podpisał z Małopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji insp. Mariuszem Dąbkiem umowę gwarantującą środki finansowe na zakup psów, które będą wspierać policjantów w pełnieniu służby – poinformował nadkom. Mariusz Ciarka z małopolskiej policji.
Dzisiaj (23.maja) Marszałek Województwa Marek Sowa wraz z wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem podpisali z Małopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji insp. Mariuszem Dąbkiem umowę gwarantującą środki finansowe na zakup psów, które będą służyć społeczeństwu Małopolski – pomagać policjantom w pełnieniu służby patrolowej, wykrywania ładunków wybuchowych czy też narkotyków. Dzięki dobrej współpracy z władzami województwa możliwe będzie zakupienie dodatkowych psów służbowych, które jak do tej pory zapewne nie zawiodą i dzielnie będą służyć naszej lokalnej wspólnocie w Małopolsce.
Zagwarantowana kwota 65 000 zł pozwoli zakupić kilkanaście psów, które będą wspierać pracę małopolskich Policjantów.
Psy służbowe wykorzystywane są w pracy policyjnej w bardzo szerokim zakresie i to zarówno do działań o charakterze prewencyjnym jak również do działań służb operacyjno ? śledczych. Zgodnie z przepisami kierowane są na odpowiednie przeszkolenie specjalistyczne które odbywają się w Sułkowicach. Każdemu przyjmowanemu psu nadawane jest w zależności od litery, która obowiązuje w danym roku szkoleniowym – imię. W tym roku jest to litera F. Takie imię szkoleniowe jest imieniem służbowym, które widnieje w ?papierach? czworonoga. Pies może posiadać, także drugie imię nadane przez swojego opiekuna, które używane jest na co dzień i na to właśnie imię reaguje pies.
W 90% w policji dominuje rasa owczarka niemieckiego. Te czworonogi najczęściej szkolone są aby służyć jako psy patrolowe, patrolowo-tropiące, do wykrywania narkotyków, ładunków wybuchowych oraz zwłok ludzkich, labradory – do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych cocker spaniel – do wykrywania narkotyków.
Jeżeli pies osiągnął wiek emerytalny tj. 9 lat lub jego stan zdrowia nie pozwala na dalsza pracę to może odejść ze służby w stan spoczynku. W przypadku jeżeli opiekun odchodzi ze służby, a pies nie spełnia warunków do odejścia to przechodzi pod opiekę innego przewodnika. W każdym przypadku, kiedy pies już nie może pracować to trafia pod dach opiekuna.
Policyjni czworonodzy pomagają policjantom:
– w służbie patrolowej. Psy patrolowo-tropiące wykorzystywane do działań służb patrolowo-interwencyjnych, ale także w tropieniu za sprawcami przestępstw, w działaniach pościgowych za przestępcami, ale również w działaniach poszukiwawczych za osobami zaginionymi np. dziećmi, psy te wykorzystywane są też w zabezpieczeniach imprez o charakterze masowym i innych zadaniach o podobnym charakterze,
– przy alarmach bombowych (wykrywania ładunków wybuchowych). Psy do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych wykorzystywane do tzw. sprawdzeń pirotechnicznych w sytuacjach podejrzenia podłożenia materiałów wybuchowych, do poszukiwania materiałów wybuchowych, broni i amunicji np. w ramach przeszukań u osób podejrzanych o taką przestępczą działalność. Wreszcie psy te są używane do działań sprawdzających bezpieczeństwo ?pirotechniczne? miejsc i pomieszczeń gdzie mają przebywać ważne osoby tzw. VIP-y. Biorąc pod uwagę atrakcyjność pod tym względem Krakowa jak i całej małopolski również w tym zakresie zapotrzebowanie tych psów jest bardzo duże,
– podczas ujawniania miejsca przetrzymywania narkotyków. Psy do wyszukiwania zapachów narkotyków wykorzystywane do działań związanych z ograniczeniem i zapobieganiem zjawisku narkomanii, a także ściganiem sprawców przestępstw naruszających ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Wysoka skuteczność psów tej specjalności powoduje, że są one niezastąpionym orężem w walce z przestępczością narkotykową. Mając na uwadze skalę tego zjawiska oraz fakt, że w największym stopniu dotyka ono ludzi bardzo młodych z roku na rok wzrasta ilość zdarzeń, w których istnieje konieczność użycia przez policjantów psów ?na narkotyki?.
– zwłok ludzkich.
Wspomnieć należy także, że są one także wykorzystywane w ramach profilaktycznych spotkań z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, m.in. przy nauce bezpiecznych zachowań w odniesieniu do agresywnego psa jak i również ogólnej edukacji związanej z ochroną zwierząt.