Park Kulturowy ? czyli rewolucja w miejskiej przestrzeni
Od 7 grudnia ubiegłego roku obowiązują w Krakowie przepisy o utworzeniu parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto. Okres, w którym właściciele kamienic, kupcy i inni przedsiębiorcy musieli się do nich dostosować, mija bezpowrotnie.
Od najbliższego piątku 8 czerwca, miejskie służby, w tym Straż Miejska Miasta Krakowa, rozpoczynają szczegółowe i precyzyjne kontrole zmierzające do przywrócenia zabytkowej części Krakowa estetycznego i zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wyglądu.
Przez wiele lat dochodziło bowiem do sytuacji, w których brak odpowiednich przepisów wykonawczych prowadził do powstawania rażących i niepokojących precedensów. Cierpiało na tym miasto, wystawiając swój wizerunek na szwank.
Dlatego przepisy o utworzeniu parku kulturowego mają temu zjawisku skutecznie zapobiec. Trzeba pamiętać, że to bardzo ważne i oczekiwane przez mieszkańców rozwiązanie, chroni Stare Miasto przed wizualną degradacją. Zwłaszcza w kontekście wpisania całego zabytkowego obszaru Krakowa, na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Istotnym rozwiązaniem, w przypadkach ewentualnego niedostosowania się przedsiębiorców i innych osób, do nowych przepisów, jest możliwość zastosowania przez odpowiednie służby przewidzianych prawem sankcji. Od pouczeń, mandatów karnych i wniosków do sądu rozpoczynając, a na konfiskacie towaru i niektórych urządzeń kończąc.
Na całym obszarze parku kulturowego obowiązuje całkowity zakaz reklamy, wyłączając niektóre imprezy masowe, czy remonty budynków. Zniknie też uliczny handel prowadzony w bramach, przejściach i przesmykach między kamienicami. Osoby prezentujące swoje artystyczne umiejętności bez zezwolenia, będą musiały te miejsca opuścić. Widok szmat, ubrań, bielizny czy okularów przeciwsłonecznych przechodzi już do historii.
Podstawy prawne działania strażników miejskich są zapisane w:
Ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
Ustawie z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń,
Ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. prawo ochrony środowiska,
Ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach,
Ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,
Uchwale Rady Miasta Krakowa z dnia 25 stycznia 2006 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków,
Uchwale Rady Miasta Krakowa z dnia 3 listopada 2010 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto.
Granica parku kulturowego przebiega ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, Św. Gertrudy, Bernardyńską, fragmentem Bulwaru Wisły do ulicy Podzamcze, łączącej się z ulicą Straszewskiego.