Spektakle znane z repertuaru teatrów instytucjonalnych, teatry tańca i ognia, balet i pantomima, w tą wyjątkową noc ? VI Krakowską Noc Teatrów ? każdy z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie. Już 16/17 czerwca (sobota/niedziela) w teatrach, na Rynku Głównym, w muzeach, domach kultury i klubach ? po prostu wszędzie ? będzie można spotkać wyjątkowych artystów i oglądać dziesiątki przedstawień. Wstęp na wszystkie spektakle będzie bezpłatny, na część z nich będą obowiązywać bezpłatne wejściówki, które od środy (13 czerwca) będzie można odbierać w teatrach i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.
?W imprezie, którą organizujemy wspólnie z Teatrem KTO udział weźmie 10 teatrów instytucjonalnych oraz blisko 30 teatrów i grup nieinstytucjonalnych, w sumie będziemy mogli obejrzeć ponad 60 spektakli? ? wylicza Stanisław Dziedzic Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Przy Nocy Teatrów z organizatorami współpracuje kilkanaście instytucji (m.in. domy kultury, muzea i kluby). Przedstawienia odbywać się będą m.in. w salach krakowskich teatrów i w plenerze m.in. na Rynku Głównym. Pierwsze spektakle rozpoczną się już o godz. 16:00 (w sobotę, 16 czerwca). Impreza zakończy się po północy (w niedzielę, 17 czerwca). Jednym z największych przedsięwzięć będzie z pewnością pokaz ?Madmax? w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tancerzy Ognia SIRRION i spektakl ?Ślepcy? w wykonaniu Teatru KTO na Rynku Głównym, a także przedstawienie plenerowe przygotowane przez Balet Dworski ?Cracovia? przy ul. Powiśle 11 i Teatr ?Bagatela? w Strefie K-805 przy al. Waszyngtona.
Bezpłatne wejściówki będą obowiązywać na spektakle prezentowane w teatrach instytucjonalnych. Na część przedstawień teatrów nieinstytucjonalnych można rezerwować miejsca telefonicznie lub mailowo. Po raz pierwszy w tym roku do wydarzenia przyłącza się Miasto Tarnów.
Oprócz spektakli widzowie będą mogli zobaczyć przestrzenie niedostępne na co dzień m.in. zaplecze Opery Krakowskiej i Teatru im. Juliusza Słowackiego. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza do obejrzenia wystawy połączonej z multimedialną prezentacją cyfrowego muzeum Narodowego Starego Teatru. Nie zabraknie też akcentów związanych z EURO 2012 – Teatr Ludowy zaprasza na ?Sztukę kopania? (performatywne czytanie dramatu Marka Mikosa napisanego w związku z EURO 2012, którego integralną częścią będzie wspólne oglądanie meczu Polska – Czechy).
Sposobem na alternatywne spędzenie Nocy Teatrów może być udział w mobilnej grze miejskiej organizowanej przez Miasto Kraków i firmę Lokter. Jej uczestnicy będą mogli w nietypowy sposób zdobyć bilety na spektakl w ulubionym teatrze. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy mieć telefon z systemem Android lub iPhone?a, następnie pobrać darmową aplikację Lokter z Google Play lub AppStore oraz rozwiązać otrzymane za jej pośrednictwem zadania wymagające małego spaceru po centrum miasta. Inauguracja cyklu mobilnych gier towarzyszących Krakowskim Nocom odbędzie się 16 czerwca (sobota) przy Teatrze im. J. Słowackiego. O godz. 16:00 w aplikacji pojawi się pierwsze zadanie. Osoby, które poprawnie i jako pierwsze wykonają wszystkie zadania, będą miały do wyboru 18 podwójnych wejściówek na spektakle.
Podczas tegorocznej Nocy Teatrów poznamy także laureata pierwszej edycji Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego. Nazwisko zostanie ogłoszone o godz. 22:00 tuż przed spektaklem Rafała Kmity pt. ?Aj waj, czyli historie z cynamonem”. Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego jest przyznawana przez Prezydenta Miasta Krakowa (zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa) za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji było miasto Kraków. Nagroda (w wysokości 30 tys. zł) jest przyznawana indywidualnym artystom teatru (m.in. aktorom, reżyserom, scenografom, muzykom).
VI Noc Teatrów realizowana jest w ramach cyklu Krakowskie Noce 2012. Jej celem jest aktywizacja środowiska aktorskiego i przyciągnięcie wszystkich wielbicieli teatru. Program zakłada m.in. prezentację spektakli (najciekawsze przedstawienia sezonu), teatrów tańca i spektakli ulicznych, warsztaty teatralne i zwiedzanie niedostępnych dla widzów teatralnych zakamarków. Podczas ubiegłorocznej edycji 73 spektakle i przedsięwzięcia kulturalne obejrzało ok. 16 tys. osób.
Kolejne wydarzenia, które odbędą się w ramach cyklu Krakowskie Noce 2012 to: Noc Jazzu (14/15 lipca), Noc Cracovia Sacra (14/15/16 sierpnia) i Noc Poezji (22/23 września). Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej: www.krakowskienoce.pl.