To największa operacja policyjna jaka dotychczas miała miejsce na terenie Małopolski. Każdej doby służbę pełniło kilkuset policjantów. Nad bezpieczeństwem Krakowian i turystów czuwali policjanci pełniący służbę zarówno na ulicach miasta jak i na krakowskich osiedlach.
Ponad 12 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników [na zasadzie wielokrotności] pracowało 106.575 godzin przy zabezpieczeniu Euro 2012 w Małopolsce. Użyto 3590 pojazdów służbowych, 57 razy policyjne działania wspierały psy służbowe.
Nad zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa w czasie Mistrzostw czuwali policjanci różnych służb ? prewencyjnych i kryminalnych, ale także logistycznych. Najbardziej widoczni byli oczywiście policjanci drogówki i służb patrolowych, jednak nie sposób pominąć pracy innych ? przewodników psów wraz z czworonożnymi podopiecznymi, pirotechników, służb kryminalnych, dochodzeniowych i wielu innych. Służbę małopolskich policjantów wspierali także spottersi z Anglii, Holandii i Danii.
Policjanci ?drogówki? realizowali pilotaże eskortując sportowców do miejsc treningów, wypoczynku i eventów z ich udziałem. Towarzyszyli piłkarzom trzech reprezentacji na ponad 3. 750 kilometrach trasy. Przejazdy piłkarzy i ich treningi wzbudzały bardzo duże zainteresowanie kibiców ? tłumy fanów piłki nożnej i sympatyków poszczególnych drużyn oczekiwały w różnych miejscach Krakowa, aby spotkać ulubionych sportowców. Wszyscy sportowcy byli bardzo zdyscyplinowani i życzliwi. Pilotaże przebiegały bez problemów, zgodnie z planem ? choć zdarzały się małe wyjątki, kiedy piłkarze rozdawali autografy oczekującym na nich fanom.
Funkcjonariusze z małopolskiej ?drogówki? pełnili także służbę na ulicach miasta i drogach dojazdowych aby zapewnić płynność ruchu i pomagać turystom przybywającym do Małopolski.
Przez cały czas funkcjonowała specjalna infolinia uruchomiona przez małopolską Policję z myślą o kibicach i turystach odwiedzających Małopolskę. Policjanci dyżurujący przy infolinii całodobowo podpowiadali, jak dojechać do wybranego miejsca oraz informowali jakie zasady obowiązują w czasie trwania imprezy masowej.
Dopisali także kibice, którzy śledząc zmagania sportowe swoich ulubionych drużyn kibicowali im żywiołowo i z klasą. Ulicami miasta przemieszczały się grupy sympatyków piłki nożnej ? kolorowo ale spokojnie – nie doszło do żadnych poważnych incydentów.