Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu na świecie. Przez lata budował swoją renomę ? w 1988 roku był małą kameralną sesją naukową połączoną z pokazem filmów; dziś to ponad dwieście wydarzeń, w których udział bierze blisko 30 tysięcy widzów.
W tym roku, oprócz prezentacji znakomitych i różnorodnych zagranicznych zespołów organizatorzy prezentują nowoczesną kulturę żydowską powstającą w Polsce ? udowadniając, że muzyka żydowska to dużo więcej, niż tylko muzyka klezmerska, że jest w niej miejsce i na tradycję, i na herezję!
W scenerii Kazimierza, historycznej dzielnicy żydowskiej, gdzie przez wieki przenikały się kultura żydowska z chrześcijańską, rozbrzmiewa śpiew synagogalny, muzyka klezmerska, żydowska muzyka ludowa, chasydzka, klasyczna, można tu obejrzeć filmy, przedstawienia i wystawy (np. wystawę Machabeusze sportu w Starej Synagodze, która przybliża żydowski ruch sportowy w Krakowie), wziąć udział w warsztatach, posłuchać opowieści Żydów o ich kulturze.
Na zakończenie Festiwalu organizatorzy przygotowali wyjątkowo atrakcyjny program. W niedzielę (8 lipca) wystąpi ?ostatni klezmer Galicji” ? Leopold Kozłowski, który jest jednocześnie pianistą, kompozytorem, dyrygentem a także autorem muzyki teatralnej i filmowej. W swojej karierze kierował muzycznym Teatrem Żydowskim w Warszawie oraz cygańskim zespołem ?Roma”. Muzyczne korzenie Kozłowskiego sięgają głęboko – jest wnukiem Pejsacha Brandweina, który wraz z tuzinem swoich muzykujących synów założył najsłynniejszą w Galicji klezmerską kapelę. Jego wujem jest równie słynny klarnecista Naftuli Brandwein, uważany w Ameryce za ?króla” muzyki klezmerskiej. Koncert artysty odbędzie się w niedzielę, 8 lipca w Synagodze Tempel (ul. Miodowa 24), o godzinie 17.00.
Zwieńczeniem Festiwalu będzie pokaz filmu niemego „His People”, którego oprawę muzyczną na żywo stworzy Paul Shapiro Sextet. ?His People” to opowieść o rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji zmagających się z biedą i trudnościami z aklimatyzacją w Nowym Świecie – Ameryce. Nostalgiczną opowieść o życiu w Nowym Jorku wzbogacą autentyczne zdjęcia z nowojorskiego Lower East Side lat 20-tych. Film będzie można obejrzeć w Synagodze Tempel o godzinie 22.00.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.jewishfestival.pl.
Festiwal, którego nie można przegapić
Jutro (7 lipca, sobota) o godz. 18:00 na ul. Szerokiej stanie największa scena żydowska na świecie – publiczność czeka siedem godzin wspaniałej żydowskiej muzyki non stop! Co roku koncert Finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej – ?Szalom na Szerokiej”, gromadzi ponad dziesięciotysięczną publiczność. Gwiazdą tegorocznego koncertu będzie The Alaev Family, uważany za jeden z najoryginalniejszych głosów izraelskiej sceny muzycznej. Festiwal potrwa do niedzieli (8 lipca).