Już po raz dziesiąty miłośnicy pierogów ? potrawy uwielbianej przez Polaków i odwiedzających nasz kraj turystów – będą mieli swoje święto. Festiwal Pierogów, bo o nim mowa, potrwa w tym roku aż pięć dni. Rozpocznie się na Małym Rynku w środę (15 sierpnia) i zakończy w niedzielę (19 sierpnia).
W tegorocznej edycji festiwalu udział weźmie 14 restauracji. W trakcie jej trwania producenci najsmaczniejszych wyrobów będą walczyć o dwie przechodnie (otrzymywane na rok) nagrody – statuetkę Kazimierza Wielkiego (to nagroda publiczności) i statuetkę św. Jacka z Pierogami (to nagroda jury). W programie znajdą się także liczne koncerty i imprezy towarzyszące.
Najróżniejsze pierogi (z owocami, mięsem, nabiałem, warzywami, na słodko, słono, ostro, kwaśno, z sosem, skwarkami, śmietaną, musem owocowym, chłopskie, ukraińskie, kresowe, lwowskie, gotowane, smażone i pieczone) będzie można kupować od godz. 9:00 do 22:00 (środa-sobota) i od godz. 9:00 do 21:00 (niedziela). Każdego dnia od godz. 12:00 do 16:00 będzie na Małym Rynku działał punkt krwiodawstwa zorganizowany przez Fundację ?Kibicujemy życiu?. Od czwartku do soboty odbywać się będą także warsztaty kulinarne dla dzieci zorganizowane przez Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.
Już pierwszy dzień festiwalu (15 sierpnia, środa) będzie pełen atrakcji. O godz. 12:00 rozpocznie się konkurs ?Cudowna moc bukietów? organizowany przez Instytut Dziedzictwa (zwycięzców poznamy o godz. 16:00). W tym dniu obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej) dlatego,również o godz. 12:00, ks. Prałat Dariusz Raś poświęci zioła i bukiety zielne przyniesione przez mieszkańców Krakowa.
W czwartek (16 sierpnia) na scenie zobaczymy m.in. zespół Leliwa Jazz Band, Halinę Masiuk oraz Edytę Krzemień i Janusza Krucińskiego. W piątek (17 sierpnia) odbędzie się Konkurs Publiczności (głosowanie w godz. 11:00?18:00). Każdy uczestnik konkursu zgłasza jeden rodzaj pierogów. Głosować może każdy, kto kupi pierogi i wypełni kupon konkursowy dostępny w oznaczonym punkcie, a następnie zostawi go na stoisku uczestnika Konkursu Publiczności. Głosujący będzie mógł także na kuponie wpisać hasło, które jego zdaniem najlepiej będzie promować pierogi, na które oddał głos. Laureata ?Konkursu Publiczności? poznamy 19 sierpnia (niedziela) po godz. 12:00.
Czwarty dzień festiwalu (18 sierpnia, sobota) upłynie pod hasłem Konkursu Jury (początek godz. 12:00). Każdy uczestnik konkursu będzie mógł zgłosić do niego jeden rodzaj pierogów. Członkowie Jury będą oceniać pierogi, przyznając im punkty w skali od 1 do 10. O kolejności przynoszenia pierogów członkom Jury przez osobę oddelegowaną przez organizatora zadecyduje losowanie. Laureata Konkursu Jury poznamy 19 sierpnia (niedziela) po godz. 12:00.
W ostatnim dniu festiwalu (19 sierpnia, niedziela) mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wziąć udział w mszy św. w Bazylice Mariackiej w intencji gastronomików i kupców krakowskich (godz. 11:00). O godz. 11:50 sprzed kościoła św. Barbary wyruszy barwny korowód z towarzyszeniem kapeli Krakowianie (wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Urzędu Miasta Krakowa). W tym dniu na scenie wystąpi m.in. Tomasz Grochot Electric Project i Arisa Vinci. Organizatorem X Festiwalu Pierogów jest Urząd Miasta Krakowa; współorganizatorami: Krakowska Kongregacja Kupiecka i Instytut Dziedzictwa. Program imprezy dostępny jest na stronie internetowej www.krakow.pl.