Cracovia Sacra 2012 [ zdjęcia ]
Pokój, w którym zmarła św. Faustyna, to jedno z miejsc, które po raz pierwszy będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Cracovia Sacra. Podczas dzisiejszej i jutrzejszej nocy dostępne będą kościelne zabytki i klasztorne skarbce Krakowa, które na co dzień są zamknięte dla zwiedzających. Zaplanowano też szereg koncertów muzyki sakralnej.
Jak co roku, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), odbędzie się Noc Cracovia Sacra. ?W swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym to wydarzenie nie ma odpowiednika w Europie. Na tę noc najpiękniejsze świątynie, wraz z obiektami klasztornymi Krakowa i okolic, umożliwiają zwiedzającym odkrywanie kościelnych zabytków, poznawanie tajników życia mnichów oraz klasztornych skarbców, które na co dzień pozostają zamknięte dla zwiedzających? ? mówi Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa.
Wydarzenie zostało zainaugurowane wczoraj (14 sierpnia, wtorek) o godz. 15.30 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. ?To nie przypadek, bowiem w tym roku obchodzimy 150. lecie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wiele kościołów i klasztorów można było odwiedzać już od godzin porannych. Na zwiedzających czekać będą krakowskie bazyliki, klasztory, sanktuaria i synagogi? ? wylicza Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Podczas Nocy Cracovia Sacra będzie można m.in. wysłuchać koncertów w wykonaniu artystów Krakowskiej Opery Kameralnej (Bazylika Archikatedralna na Wawelu), zespołu Muzyki Dawnej Canticum Novum (Bazylika Mariacka), czy Niny Nowak i Wojciecha Zięby (Bazylika Bożego Ciała). W Bazylice Paulinów na Skałce będzie można zwiedzić wystawę ?Zabytkowe szaty liturgiczne w zbiorach Paulinów na Skałce?, w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku (OO. Karmelici) wystawę ?Artyści Karmelu. Twórczość Karmelitów na Piasku? a w Bazylice św. Trójcy (OO. Dominikanie) wystawę ?Wielki pożar 1850 i wielkie osobowości XX wieku?.
Noc Cracovia Sacra organizowana jest już po raz piąty przez Urząd Miasta Krakowa. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 16 kościołów, które odwiedziło ponad 44 tys. osób. Zorganizowano 22 koncerty i 10 wystaw.
[nggallery id=598]