Jak wyglądają przygotowania do stworzenia strefy aktywności gospodarczej w Nowej Hucie? Bardzo obiecująco, przynajmniej w sferze planów. Zakończył się międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenów w okolicach ul. Igołomskiej. Omówienie jego wyników i innych zagadnień związanych z tym tematem zdominowało ostatnie posiedzenie Komisji Rozwoju i Innowacji.
– W lipcu rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie terenu wielkości 5500 ha. Wygrał zespół autorski z Gliwic. Wzdłuż ul. Igołomskiej ma powstać strefa aktywności ekonomicznej. Mamy też zgodę na ingerencję w obrębie huty ? mówiła Elżbieta Koterba, zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa.
Strefa ma zawierać w sobie także funkcje mieszkaniowe i rekreacyjne.
? Wybór był trudny. W sumie nagrodzono 6 projektów. Ostatecznym kryterium była kwestia związana z gęstością zabudowy. ? Nie można prowadzić tam zbyt intensywnych inwestycji, stawiamy na zrównoważony rozwój. Konkurs miał charakter studyjny, a nie projektowy, więc magistrat może korzystać ze wszelkich propozycji zawartych w nadesłanych pracach. Przyszło 70 zgłoszeń, powstała cała biblioteka pomysłów na nowe miasto. Wiele z nich nawiązuje do idei eko i smart city. Nawet te, które są niemożliwe lub trudne w realizacji wyglądają bardzo interesująco – mówił Paweł Węgrzyn, przewodniczący Komisji Rozwoju i Innowacji.
Przedstawiciel UMK streścił założenia promocyjne projektu. Ma być prezentowany nie tylko na targach, lecz również podczas specjalnie profilowanych spotkań z inwestorami krajowymi i zagranicznymi. Magistrat będzie też promować koncepcję Nowa Huta ? miasto przyszłości jako markę. Wspierać ją będzie organizowanie w dzielnicy cyklicznego wydarzenia kulturalnego. Zresztą na terenie hali ocynowni Acellor Mittal odbywają się od lat koncerty w ramach festiwalu Sacrum Profanum. Paweł Węgrzyn zasugerował także zacieśnienie współpracy z uczelniami przy realizacji planów miasta przyszłości.
Podczas posiedzenia radnym przedstawiono także sprawozdanie z realizacji uchwały w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa
w zakresie rozwoju gospodarczego i innowacji na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Radni zajęli się również przygotowaniem uwag Krakowa do 10 programów strategicznych samorządu województwa, które wraz ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 będą najważniejszym narzędziem zarządzania rozwojem regionu.