Konferencja Fizyków CERN w Krakowie [ Zdjęcia ]
Od poniedziałku przez trzy dni na Akademii Górniczo-Hutniczej i w Instytucie Fizyku Jądrowej odbywa się międzynarodowy konferencja fizyków badających cząsteczki elementarne w największym akceleratorze cząstek.
Podczas konferencji prowadzone są dyskusje nad najnowszym odkryciem, potwierdzającym teorię Bozonu Higgs’a oraz nad wytyczeniem kierunków badań na kolejne lata, dla kolejnych pokoleń naukowców.
W trakcie konferencji prasowej dyrektor CERN prof. Rolf Heuer i dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej prof. Marek Jeżabek podpisali umowę o pogłębieniu współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi.
CERN to Europejska Organizacja Badań Jądrowych jest ośrodkiem naukowo-badawczy położonym na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji. Obecnie organizacja zrzesza dwadzieścia państw, w tym od 1991 roku Polskę. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata, wśród nich wielu znanych Polskich naukowców. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek ? Wielki Zderzacz Hadronów.
Akcelerator LHC (Large Hadron Collider, czyli Wielki Zderzacz Hadronów) jest najbardziej skomplikowanym urządzeniem skonstruowanym przez człowieka, rodzajem mikroskopu pozwalającego badać świat w bardzo małych skalach. W akceleratorze dochodzi do zderzeń dwóch poruszających się w przeciwne strony wiązek cząstek – protonów lub jąder ołowiu.
W LHC cząstki są formowane w dwie przeciwbieżne wiązki. Biegną one w dwóch równoległych rurach średnicy kilku centymetrów. Rury ułożono ok. 100 metrów pod ziemią, w kolistym tunelu o obwodzie 27 km. Aby cząstki nie rozpraszały się za szybko na gazach, wewnątrz rur (na całej długości tunelu!) panuje ultrawysoka próżnia.[nggallery id=629]