Zamach na tradycję czy pragmatyczne, dopuszczalne rozwiązanie? Od jutra (22 września) hejnał z wieży mariackiej transmitowany w Radiowej Jedynce będzie skrócony o dwie minuty. Głos w tej sprawie zabrał Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.
Czy to dobrze, że radiowa JEDYNKA skróciła czas transmisji hejnału z wieży mariackiej?
Szef radiowej jedynki uzasadnia decyzję o skróceniu hejnału zmianą ramówki. ?Serwis informacyjny o godz. 12 jest kluczowy, tymczasem nasi słuchacze muszą czekać na niego blisko pięć minut” ? tłumaczy na łamach Dziennika Polskiego dyrektor radia.
Głos w sprawie zabrał również Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski:
?My w Krakowie bardzo cenimy tradycję, podtrzymujemy i pielęgnujemy zwyczaje, pokazujemy je z dumą naszym gościom. I na tym wygrywamy, bo nikt nie ma wątpliwości, że do Krakowa warto się wybrać, żeby posłuchać hejnału, zostać uderzonym buławą Lajkonika na szczęście czy pospacerować po Emausie. To jasne, że dyrektor ?Jedynki” może podejmować decyzje dotyczące czasu antenowego, jakie tylko uzna za korzystne w danej chwili dla programu. Krakowskie doświadczenie jednak mówi, że szacunek dla symboli zawsze się opłaci”.
Hejnał Mariacki, grany początkowo tylko w południe, od 13 lutego 1838 wyznaczał punktualnie godzinę dwunastą. W ten sposób Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym podawano dokładny czas. Fakt ten miasto zawdzięczało profesorowi Maksymilianowi Weissowi, dyrektorowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Czas z krakowskiego obserwatorium podawany był za pomocą radia na całą Polskę. Ostatni sygnał czasu z Krakowa nadano 1 kwietnia 1984 roku. Ponieważ był zbyt kosztowny, od tej pory transmitowano go z Warszawy.
I Program Polskiego Radia transmituje hejnał z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie od 16 kwietnia 1927 r. codziennie w samo południe.