Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki okazali się najlepsi w biegu sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza, który odbył się dziś (31 października, środa) na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego na pl. Na Groblach. Bieg był wydarzeniem, które towarzyszyło obchodom 94. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Nagrody zwycięzcom wręczyli przedstawiciele Władz Miasta oraz utytułowany krakowski rajdowiec Michał Kościuszko.
W biegu udział wzięli uczniowie siedmiu najstarszych krakowskich liceów. Każde z nich było reprezentowane przez cztery osoby. Zawodnicy musieli pokonać dystans 4×600 metrów, który wyznaczały dwa okrążenia wokół stadionu. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwał dyrektor biegu – Edward Stawiarz.
Zwycięska Dryżyna z IV LO im. Tadeusza Kościuszki pokonała dystans w czasie 6:56:77. Drugie miejsce zdobyło III LO im. Jana Kochanowskiego z czasem 6:59:58, a trzecie VII LO im. Zofii Nałkowskiej z czasem 7:08:74.
Nagrody, w tym replikę szabli kpt. Stawarza z pamiątkowym grawerem, zostały wręczone podczas uroczystości rocznicowych na Rynku Głównym. Wręczyli je: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Anna Okońska Walkowicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz rajdowiec Michał Kościuszko.[nggallery id=703]
Przypomnijmy, że Antoni Stawarz był żołnierzem, kapitanem Wojska Polskiego, w czasach I wojny światowej porucznikiem armii austro-węgierskiej. W 1918 r. stworzył w wojsku organizację spiskową. 30 października żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Dzień po powstaniu Kapitan Stawarz z żołnierzami zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. Do wojska tłumnie przyłączali się mieszkańcy miasta, wśród nich liczni gimnazjaliści i studenci. Po wojnie Antoni Stawarz awansował do stopnia kapitana, służył w 57. Pułku Piechoty w Tarnowie. W 1935 r. rozpoczął pracę w krakowskim magistracie. W czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej. Zmarł w 1955 r., spoczywa na cmentarzu Rakowickim. Jego imię nosi jedna z uliczek na krakowskim Podgórzu.