Dzisiaj ( 7 listopada ) na Akademii Górniczo – Hutniczej podpisano umowę na dofinansowanie budowy Centrum Energetyki i rozbudowy Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Obie inwestycje zostaną zrealizowane kosztem ponad 200 mln zł, z czego dofinansowanie będzie wynosić 70,4 mln zł.
Wybudowane w ramach projektu Centrum Energetyki ma być innowacyjnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym, który przyczyni się do stworzenia sieci powiązań, a także warunków i zachęt do nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami transferu i wiedzy i technologii.
Dofinansowanie projektu Centrum Energetyki zostało przyznane w ramach Osi Priorytetowej 5. Krakowski Obszar Metropolitarny Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, jako ważny węzeł europejskiej przestrzeni badawczej, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Przedmiotem projektu jest realizacja I etapu inwestycji AGH pn. ?Budowa Audytorium Maximum wraz z budynkiem administracyjno-dydaktyczno-biurowym, parkingiem podziemnym oraz infrastrukturą techniczną przy ul. Czarnowiejskiej w Krakowie. Ze względu na szeroki zakres prac projekt został podzielony na 2 podetapy:
I podetap – budowa Centrum Energetyki – cz. badawczo – komercyjna
II podetap – budowa Centrum Energetyki – cz. badawczo – dydaktyczna
Przedmiotem projektu budowa hali maszyn ACK Cyfronet AGH jest budowa nowego obiektu, który będzie połączony z istniejącym obiektem ACK Cyfronet AGH. Budynek ma się przyczynić do rozwoju infrastruktury ACK Cyfronet AGH służącej nauce i badaniom jako kluczowym elementom budowania innowacyjności w regionie. ACK Cyfronet AGH jest wiodącym ośrodkiem komputerowym z największym komputerem obliczeniowym w Polsce, sklasyfikowanym w światowym rankingu największych komputerów obliczeniowych na 85 miejscu w świecie. Podstawowymi zadaniami Centrum Komputerowego jest wsparcie obliczeń modelowania komputerowego prowadzonych badań oraz wspieranie innych ośrodków badawczych w Polsce i na Świecie.
Realizacja projektów ma się przyczynić do wzmocnienia Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego jako znaczącego ośrodka metropolitarnego w Europie, a także jako prężnego ośrodka naukowo-badawczego oraz centrum nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki poprzez nowy obiekt w strukturze AGH w Krakowie.