Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie obchodzi jubileusz 20- lecia działalności. Uroczystości 20-lecia Ośrodka zbiegły się z Dniem Pracownika Socjalnego. Dziś (22 listopada), w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, Prezydent Jacek Majchrowski uhonorował odznakami Honoris Gratia pracowników i współpracowników Ośrodka za wybitne osiągnięcia w kształtowaniu pomocy społecznej w Krakowie, wręczył listy gratulacyjne. Pracownicy Ośrodka zostali również odznaczeni Medalami Za Długoletnią Służbę.
?Mija 20 lat od powstania MOPS. W Krakowie to ważne wydarzenie dla 650 pracowników Ośrodka, a także dla 60 organizacji pozarządowych, z którymi MOPS współpracuje, realizując zadania pomocy społecznej oraz dla 136 placówek, które budują Krakowski System Pomocy Społecznej. To święto całego zespołu placówek? ? mówił podczas uroczystego spotkania Prezydent Jacek Majchrowski.
?Pracownicy opieki społecznej to grupa profesjonalistów o mocnym charakterze i miękkim sercu. Dzięki Państwa zaangażowaniu i kompetencjom, podopieczni Ośrodka mogą liczyć na fachową pomoc? ? dodał Prezydent Krakowa.
Zawód pracownika socjalnego ewaluował w ciągu 20 lat i wciąż zmienia się, w odpowiedzi na pojawiające się nowe problemy i wyzwania. Obecnie pracownik socjalny pełni w swojej pracy rolę pośrednika, administratora, mediatora, terapeuty, pedagoga, doradcy, adwokata ? rzecznika swojego podopiecznego, organizatora społeczności lokalnej, nauczyciela. Najważniejsze w zawodzie pracownika socjalnego jest profesjonalizm i osobowość. Profesjonalny pracownik socjalny musi posiadać wiedzę z socjologii, pedagogiki, psychologii, podstaw medycyny, prawa, animacji lokalnej, ekonomii i zarządzania.
Do zadań pracownika socjalnego należy w szczególności prowadzenie pracy socjalnej. Jej celem jest modyfikacja sposobu funkcjonowania osoby, której pomagamy i jej otoczenia, wzmacnianie potencjału do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej i wsparcie w dążeniu do poprawy funkcjonowania. Praca socjalna jest prowadzona metodą pracy z indywidualnym przypadkiem, jako praca z grupą oraz organizowanie społeczności lokalnej. Najważniejszym narzędziem pracy socjalnej z osobą i rodziną jest kontrakt socjalny, który jest pisemną umową zawartą z osobą ubiegającą się o pomoc. Ustalany jest cel do osiągnięcia i kolejne działania, zmierzające do jego osiągnięcia i poprawy sytuacji życiowej. W 2011 r. realizowane były 1 452 kontrakty.
W MOPS w Krakowie realizowana jest również specjalistyczna praca socjalna, dla rodzin z problemami opiekuńczo wychowawczymi, rodzin, w których występuje problem przemocy, z osobami z zaburzeniami psychicznymi i z ich rodzinami oraz z osobami pozostającymi bez pracy. Pracownik socjalny to również organizator społeczności lokalnej. Pomaga budować sieć współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami, przez co wspomaga rozwój całego środowiska i tworzących je ludzi. W 2011 roku pomocą społeczną objętych było 20 774 krakowskich rodzin.[nggallery id=740]