Dlaczego w Polsce słabo wykorzystywana jest formuła partnerstwa prywatno-publicznego? Czy jest to tendencja ogólna związana z globalnym spowolnieniem gospodarki, czy też wynik uwarunkowań specyficznych dla naszego kraju? Na takie pytania starli się odpowiedzieć uczestnicy konferencji PPP ? rzeczywistość czy fikcja?, która dziś (29 listopada) odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa.
?Dzisiejsza konferencja jest podsumowaniem realizacji projektu ?PPP nowe perspektywy?, którego celem jest stworzenie międzynarodowej sieci współpracy wspierającej partnerstwo publiczno-prywatne dla Krakowa oraz poprawianie atrakcyjności inwestycyjnej i konkurencyjności zarówno Krakowa jak i całego regionu Małopolski? ? mówił podczas otwarcia konferencji Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury.
Do dyskusji zaproszono wybitnych ekspertów z Wielkiej Brytanii i Francji reprezentujących instytucje rządowe i specjalistyczne instytuty oraz przedstawicieli unijnych instytucji finansowych. Poprzez pryzmat ich doświadczeń uczestnicy przyglądali się partnerstwu publiczno-prywatnemu w Polsce i mieli wyjątkową okazję do dokonania porównań. Z kolei eksperci polscy mówili o największych trudności w rozwoju PPP w Polsce oraz przedstawiali potencjalne sposoby ich przezwyciężenia.
W programie konferencji znalazła się także prezentacja projektów zmian w polskim prawodawstwie w odniesieniu do PPP opracowywanych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, a także omówienie prac Europejskiego Centrum ds. PPP w zakresie nowych wytycznych dla projektów hybrydowych, mających na celu zwiększenie udziału środków unijnych w finansowaniu projektów PPP w odniesieniu do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przedstawiano również przykłady dobrych praktyk w zakresie wspierania samorządów przez administrację państwową, w tym inicjatywy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Gospodarki RP, a także projekt systemowy PARP. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007?2013.
Organizatorami wydarzenia są: Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, a partnerami: MAPPP (Mission d?Appui aux Partenariats PublicPrive), Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce, IGD (l?Institut de la Gestion Déléguée ? Instytut Delegowania Zarządzania) oraz British Polish Chamber of Commerce. Dodatkowe informacje i pełen program są dostępne na stronie: www.ppp4krakow.pl.