Agencja ratingowa Standard&Poor?s potwierdziła ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie ?A-? perspektywa stabilna. Jest to najwyższa możliwa w tej chwili ocena ratingowa Krakowa równa ocenie Polski. Analitycy zapowiadają, że podniesienie ratingu Polski mogłoby skutkować także podniesieniem noty dla Krakowa.
?Od pięciu lat rating Krakowa jest utrzymywany na tym samym maksymalnym poziomie: A- z perspektywą stabilną. Nie należy tego traktować jako czegoś oczywistego, ponieważ miasta, z którymi jesteśmy najczęściej porównywani ? Wrocław i Łódź – mają w tym roku ratingi obniżone? ? mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas dzisiejszego (11 grudnia) briefingu prasowego. Warto wiedzieć, że ta sama agencja obniżyła też ratingi takim miastom jak Mediolan czy Turyn, które teraz zdaniem ekspertów mają mniejszą wiarygodność niż Kraków.
W swojej ocenie Agencja prognozuje, że w latach 2012?2015 realny PKB miasta wzrośnie o 3 proc. w skali roku, wpływając na wzrost dochodów miasta, jednocześnie zwracając uwagę, że na dochody miasta wpływa też niestabilny rynek nieruchomości oraz warunki wymiany handlowej. ?Spodziewany się, że wykonanie budżetu pozostanie na wysokim poziomie dzięki podniesieniu podatków. Zakładamy, że w latach 2012 ? 2015 nadwyżka operacyjna miasta osiągnie poziom 8 proc. dochodów bieżących. W tym okresie przewidujemy również niewielki deficyt na rachunkach kapitałowych, ponieważ zgodnie ze swoim długoterminowym planem finansowym, miasto zrealizowało już swoje najpilniejsze projekty inwestycyjne? ? można przeczytać w uzasadnieniu oceny S&P.
Agencja zajęła również stanowisko w sprawie zwiększania zadłużenia miasta poprzez spółki komunalne. Zdaniem analityków zwiększy to co prawda wymiar spłacanego długu, ale pozostanie on ?na umiarkowanym poziomie w porównaniu z innymi miastami?
Stabilna perspektywa odzwierciedla również opinię, iż dążenia Krakowa do zwiększenia dochodów, ograniczenia wydatków, a także zwiększania udziału średnio- i długoterminowych kredytów w latach 2012-2015 pomoże miastu utrzymać wysoki poziom wykonania budżetu oraz polepszyć aktualnie swoją płynność. Jednocześnie analitycy podkreślają, że podniesienie ratingu Polski w połączeniu z kilkoma innymi czynnikami ratingowymi, mogłoby w przyszłości skutkować podniesieniem oceny ratingowej Krakowa.
Warto wiedzieć, że w tym roku ? poza Krakowem – agencje ratingowe oceniły Łódź, Wrocław, Gdańsk i Katowice. Jedynie Kraków i Katowice utrzymały oceny z ubiegłego roku na najwyższym możliwym poziomie (A-). Również Gdańsk utrzymał notę z ubiegłego roku na tym samym poziomie, jest ona jednak niższa o oceny wymienionych wcześniej miast i wynosi BBB+. Natomiast w przypadku Wrocławia i Łodzi mamy do czynienia z obniżeniem wiarygodności kredytowej.
Przypomnijmy, że międzynarodowa agencja ratingowa Standard and Poor?s ocenia Kraków corocznie od 1997 r. Rating jest zewnętrzną, obiektywną oceną zdolności podmiotu do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych. Uzyskanie odpowiednio wysokiego ratingu nie tylko zwiększa prestiż miasta na rynkach międzynarodowych, ale warunkuje również szeroki dostęp do rynków finansowych, co jest szczególnie istotne dla prowadzenia aktywnej polityki finansowej związanej z realizacją wieloletniego programu inwestycyjnego.