Wigilijne kolacje dla tych, którzy nie mogą liczyć na syte święta, Jan Kościuszko organizował w swoich restauracjach od lat. – Tego dnia drzwi były szeroko otwarte i każdy, kto do nich zapukał mógł liczyć na ciepły, darmowy posiłek ? mówi restaurator. Sława wigilijnego stołu Jana Kościuszki rozchodziła się coraz szerzej i wkrótce goście nie byli już w stanie pomieścić się w salach restauracji. Wtedy pojawił się pomysł by Wigilię zorganizować na Rynku Głównym w Krakowie. Był rok 1997.
Odtąd, co roku, w grudniu na jeden dzień Rynek Główny w Krakowie zamieniał się za sprawą ludzi dobrej woli, takich jak Jan Kościuszko, w symboliczny stół, który łączył, nie dzielił. Do tego stołu zawsze mógł przyjść każdy. Na tym polega magia Wigilii. Ale przecież to nie czary.
16. Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących w Krakowie
– Stwórzmy kryzysową koalicję serc! Nie bądźmy obojętni wobec tych, którym jest najciężej, którzy swoją biedę kryją w czterech ścianach. Pomóżmy im godnie i radośnie przeżyć okres Świąt Bożego Narodzenia ? apeluje Jan Kościuszko, znany restaurator i filantrop w przededniu XVI Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących.
W niedzielę, 23 grudnia 2012. na krakowskim Rynku stanie największy w Europie wigilijny stół z tradycyjnymi potrawami dla wszystkich ubogich i potrzebujących.
W restauracjach Jana Kościuszko dobiegają końca ostatnie przygotowania do Wigilii na krakowskim Rynku.
Tradycyjnie, najwięcej czasu pochłania kucharzom lepienie pierogów. W tym roku przygotowanych zostanie ok. 250 tysięcy sztuk pierogów ruskich oraz z kapustą i grzybami, a także 8 tysięcy litrów barszczu i zupy grzybowej.
Potrawy na tą wyjątkową okazję przygotowywane są z niezwykłą starannością i zaangażowaniem wielu współpracowników Jana Kościuszko.
Wigilia Jana Kościuszko przyciąga na krakowski Rynek nie tylko tych, którzy w trudnej sytuacji materialnej skorzystają pomocy, ale także ludzi dobrej woli, przynoszących produkty trwałe, o przedłużonym terminie.
– Także w tym roku, zapraszamy wszystkich, którzy mogą wspomóc akcję przynosząc np. konserwy, makarony, cukier, słodycze. Wszystkie dary będą na bieżąco wydawane potrzebującym ? mówi Jan Kościuszko.
Jan Kościuszko ? człowiek wielkiego serca, organizator i pomysłodawca największej w Polsce Wigilii dla ubogich i bezdomnych. W okresie Świąt drzwi jego restauracji zawsze były otwarte dla potrzebujących. Z biegiem lat, gdy sława jego wigilijnego stołu zaczęła się rozchodzić po całej Polsce i restauracje przestały mieścić tych, którzy nie mogli liczyć na syte Święta, przeniósł wigilijne stoły na krakowski Rynek. Tak narodziła się idea Wigilii dla Potrzebujących, charytatywnej akcji organizowanej od roku 1997. W okresie minionych lat akcja zmieniała się i rozrastała, choć potrawy oferowane potrzebującym były i są niezmienne: tradycyjna zupa grzybowa z łazankami, pierogi z kapustą i kapusta z grzybami. W czasie pierwszej akcji rozdano potrzebującym 5 tysięcy porcji, w ubiegłym roku było ich ponad dziesięciokrotnie więcej: 150 tysięcy pierogów, 6 tysięcy litrów zupy oraz 6 ton kapusty z grzybami.