Jutro (9 stycznia) Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów na podstawie których zwracano mienie Kościołowi Katolickiemu oraz Gminom Wyznaniowym Żydowskim.
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych przepisów ustawy z dnia 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej.
Na mocy przepisów pierwszej z wymienionych ustaw Komisja Majątkowa orzekała w sprawie zwrotu Kościołowi mienia przejętego przez Państwo w okresie PRL. Druga ustawa reguluje postępowania w sprawie przeniesienia własności na rzecz Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
Niekonstytucyjność przyjętych przez ustawodawcę rozwiązań polega ? w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich – przede wszystkim na braku możliwości zaskarżenia orzeczenia wydanego przez tzw. komisje regulacyjne.
?Pozbawienie jednostek samorządowych statusu uczestnika postępowania ? mimo, że często właśnie gminom rozstrzygnięcia komisji nakazują zwrot mienia odebranego wcześniej przez Państwo są niezgodne z konstytucją, gdyż odnoszą bezpośredni skutek w sferze majątkowej jednostek samorządowych? – wskazuje wnioskodawca.
?Jeśli Trybunał Konstytucyjny potwierdzi, że mienie przekazane kościołowi na mocy orzeczeń Komisji Majątkowej zostało odebrane bezprawnie, rozważymy wystąpienie o odszkodowanie? ? mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Miasto rozważy możliwość wystąpienia o odszkodowanie m.in. za nieruchomości przekazane Cystersom oraz Bazylice Mariackiej w wyniku orzeczeń Komisji Majątkowej. Więcej informacji w sprawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich pod adresem: www.trybunal.gov.pl