W środę, 9 stycznia Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z członkami inicjatywy obywatelskiej Krakowski Alarm Smogowy. ?Bez odpowiednich zmian w prawie, większej aktywności władz wojewódzkich i wsparcia mieszkańców nie poradzimy sobie z problemem powietrza? ? komentował po spotkaniu Jacek Majchrowski.
Przypomnijmy, że wraz z rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego, znacznie pogorszył się stan krakowskiego powietrza. Przy utrzymywaniu się specyficznych, ale tak bardzo częstych w Krakowie warunków atmosferycznych ? dni bez wiatru oraz inwersji pionowej (utrzymywanie się zimnego powietrza przy gruncie) – przekraczane są dopuszczalne stężenia wysoce szkodliwych substancji.
?Zdając sobie z naszego niekorzystnego położenia, specyficznych warunków atmosferycznych w okresie grzewczym, czy mało ekologicznych przyzwyczajeń części mieszkańców, od lat podejmujemy działania naprawcze zmierzające do poprawy sytuacji? ? mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas spotkania z przedstawicielami inicjatywy Krakowski Alarm Smogowy. Przypomniał, że od 1995 roku realizowany był w Krakowie program dofinansowania do wymiany starych pieców na proekologiczne rozwiązania grzewcze. W rezultacie udało się zlikwidować ok. 20 tysięcy pieców i ok. 350 większych kotłowni. ?Niestety pod koniec 2009 roku – w wyniku zmian ustawowych – realizowany przez nas program został wstrzymany. Dopiero po interwencjach samorządów ustawodawca wprowadził kolejną nowelizację, dzięki czemu mogliśmy wznowić dofinansowywanie? ? zaznaczył Jacek Majchrowski. W tym roku na dotację do wymiany starych pieców na proekologiczne rozwiązania grzewcze przeznaczono prawie 3 mln złotych. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z tej oferty, będzie możliwe niemal 100 proc. dofinansowanie tego typu przedsięwzięć.
Kraków był też pierwszym polskim miastem, które wypowiedziało wojnę procederowi spalania odpadów w domowych piecach. Na naszych rozwiązaniach swoje działania wzoruje wiele polskich miast, które mają podobne do krakowskich problemy z powietrzem. Regularne kontrole pieców domowych prowadzone są od 2009 roku ? tylko w listopadzie i grudniu 2012 roku było ich prawie 600. Ujawniono 56 przypadków spalania odpadów, nałożono 47 mandatów karnych na kwotę 5 500 złotych. Przy okazji kontroli, strażnicy miejscy i pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska rozdają ulotki na temat szkodliwości spalania odpadów.
Działania na rzecz poprawy powietrza prowadzi też gminna spółka MPEC, przede wszystkim poprzez rozbudowę systemu ciepłowniczego, szczególnie w miejscach, gdzie jakość powietrza jest najgorsza.
?Nie możemy się łudzić, że jedynie poprzez prowadzone i inicjowane przez samorząd działania poprawimy w Krakowie stanu powietrza. To problem, którego nie da się rozwiązać wyłącznie siłami samorządów gminnych? ? mówił Prezydent Krakowa. Przypomniał, że Miasto już wielokrotnie występowało z inicjatywami dotyczącymi zmian ustawowych, które ułatwią działania na rzecz poprawy powietrza. Chodzi m.in. o zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (zakaz stosowania paliw stałych w niektórych rejonach, czy obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci grzewczej), prawie budowlanym (konieczność poinformowania o sposobie ogrzewania po zakończeniu budowy obiektu, czy możliwość kontrolowania budynków pod kątem zgodności systemu grzewczego z zapisami pozwolenia na budowę), prawie o ruchu drogowym (tworzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej).
Podczas spotkania Prezydent zapowiedział też, że Miasto ponownie wystąpi do Sejmiku Województwa Małopolskiego, by ten ? zgodnie ze swoimi kompetencjami ? wprowadził zakaz używania paliw stałych na terenie Krakowa.
Z kolei przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Antysmogowego wskazali, że kluczowe w przypadku poprawy jakości powietrza w naszym mieście jest wprowadzenie zakazu używania paliw stałych. ?Wiemy, że prawo zezwala Sejmikowi Województwa na zastosowanie takiego rozwiązania. Oczywiście cały proces powinien być rozłożony na lata, a środki na jego realizację mogą pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz projektów unijnych? ? mówił Andrzej Guła z inicjatywy KAS. Aktywiści Krakowskiego Alarmu Antysmogowego zapowiedzieli również wsparcie dla działań edukacyjnych Miasta w zakresie ochrony powietrza.
Przypomnijmy, że w czwartek po południu Krakowski Alarm Smogowy organizuje marsz na rzecz poprawy powietrza w naszym mieście. Zgromadzenie rozpocznie się na placu Matejki, a zakończy około 18.00 na placu Wszystkich Świętych.