W Galerii Sztuki XIX wieku w Sukiennicach otwarto wystawę pt.: ?Artyści ? świadkowie powstania styczniowego 1863 roku?. Potrwa ona do 26 maja 2013 r.
Malarnia w Sukiennicach gości jedną z trzech wystaw organizowanych przez Muzeum Narodowe, które uświetniają obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego.
Na wystawie możemy obejrzeć broń, sztandar, ryngraf i wyposażenie wojskowe powstańców. Przede wszystkim jednak możemy zapoznać się z twórczością artystów – kronikarzy tego narodowego zrywu. Część z nich brała w powstaniu czynny udział z bronią w ręku, lub działając w konspiracji; ponosząc potem dotkliwe konsekwencje swych bohaterskich czynów w postaci represji, kalectwa, zesłania czy konieczności emigracji.
Prezentowane są dzieła: Kazimierza Alchimowicza, Elwiro Michała Andriolliego, Ludomira Benedyktowicza, Adama Chmielowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Ignacego Jasińskiego, Antoniego Kozakiewicza, Władysława Maleckiego, Maksymiliana Oborskiego, Ryszarda Oknińskiego, Leonarda (Leona) Piccarda, Aleksandra Sochaczewskiego (Sondera Lejba).
Odwiedzając wystawę będziemy mieli między innymi wyjątkową okazję aby zobaczyć w oryginale sześć rysunków Artura Grottgera z niezwykle sugestywnego cyklu Lithuania. Rysunki te są znane praktycznie każdemu Polakowi. Ich reprodukcje wiszą na ścianach korytarzy oraz sal lekcyjnych w szkołach i ilustrują treści o powstaniu styczniowym w podręcznikach do historii. Wizja artysty stała się częścią naszej narodowej świadomości.
Geniusz tych prac jest ponadczasowy i ponadnarodowy. Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Werner Köhler, który zwiedzał tą wystawę; sam zwrócił na nie uwagę i stwierdził, że emanują wyjątkowym smutkiem.
Warto również spojrzeć na prace mniej znanych artystów szkoły lwowskiej, które nie są zbyt często wystawiane, lecz na pewno są warte poświęcenia im czasu i uwagi.[nggallery id=792]