Zakończyła się akcja informacyjno-edukacyjna 4 KOLORY ROKU. Jej głównym celem było poznanie opinii i problemów krakowian związanych z segregowaniem odpadów.
We wtorek, 5 lutego, w siedzibie MPO podsumowano akcję 4 KOLORY ROKU. Jej celem było poznanie preferencji krakowian związanych z segregacją odpadów, w kontekście nowych zasad gospodarki śmieciowej, które mają obowiązywać od lipca 2013 roku. W ramach akcji, od końca listopada do połowy grudnia ubiegłego roku ankieterzy przepytali około 1000 respondentów. Ankietę na temat kwestii związanych z selektywną zbiórką odpadów można było też wypełniać w internecie. Łącznie poznaliśmy ponad 1200 opinii mieszkańców w tej sprawie.
Co wynika z ankiet? Okazuje się, że aż 66,4 proc. krakowian deklaruje segregowanie odpadów, a jedynie 10,1 proc. nie czuje takiej potrzeby. Najczęściej odpady segregują mieszkańcy domów (83,4 proc.), a najrzadziej osoby zamieszkujące kamienice (55,8 proc.). Badania pokazują też, że najczęściej segregowanym odpadem jest plastik. Stanowi on aż 60,3 proc. surowca.
Jeśli chodzi o powody segregacji, 71,4 proc. respondentów robi to, ponieważ dba o środowisko. Większość pytanych (60,5 proc.) wie, gdzie znajdują się dzwony do segregacji.
Akcja 4 KOLORY ROKU miała też dać odpowiedź na pytanie, dlaczego część z krakowian nie segreguje odpadów. Nieco ponad 10 proc. pytanych odpowiedziało, że to ich nie interesuje. Spora przeszkodą dla tych osób, które nie prowadzą selektywnej zbiórki jest brak informacji o tym, gdzie znajdują się pojemniki do segregacji.
Warto wiedzieć, że badania ankietowe zostały przeprowadzone przy pomocy metody celowej. Dzięki temu wyniki procentowe odpowiadały faktycznej liczbie mieszkańców Krakowa w jego różnych rejonach. Taka metoda pozwoliła również na dotarcie do grup osób o różnym wieku oraz wykształceniu.
Akcja 4 KOLORY ROKU została zorganizowana przez MPO Kraków – zarządcę nowego systemu gospodarki odpadami. Kampania odbyła się pod patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.