1 marca (piątek) w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?. O bohaterach antykomunistycznego podziemia nie zapomina także Kraków, w którym odbędą się m.in. koncerty, spotkania, sesje naukowe oraz uroczyste msze św. Z okazji Święta budynki Urzędu Miasta Krakowa zostaną udekorowane flagami.
Pierwsze wydarzenia związane z obchodami odbyły się w miniony weekend. Kolejne zaplanowano w tym tygodniu. Dziś (27 lutego, środa) w Auditorium Maximum UJ odbędzie się spotkanie poświęcone historii mjr Józefa Kurasia ?Ognia?. O losie dowódcy zgrupowania ?Błyskawica? opowiedzą historycy oraz wyjątkowi goście ? kombatanci, którzy walczyli u boku majora ?Ognia? i rodzina legendarnego żołnierza z Podhala. Także dziś (27 lutego, środa) o godz. 19:00 odbędzie się koncert w auli Szkoły Muzycznej w Nowej Hucie.
utro (28 lutego, czwartek) o godz. 19:00 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie PASSIONART zapraszają na koncert ?Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci? w Filharmonii Krakowskiej ? weźmie w nim udział ponad 200 młodych artystów.
Główne obchody Święta ?Żołnierzy Wyklętych? odbędą się 1 marca (piątek). O godz. 11:00 rozpocznie się spotykanie na pl. Inwalidów pod siedzibą aresztu UB. Oficjalne uroczystości rozpocznie msza św. w intencji walczących o wolną Polskę, która zostanie odprawiona o godz. 16:00 w Bazylice Mariackiej. Po niej z Rynku Głównego ulicą Szewską, Podwale, Piłsudskiego, 3-go Maja do Parku im. Henryka Jordana przejdzie pochód na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową Wojska Polskiego i Orkiestrą Wojskową. Uczestnicy marszu będą nieśli transparenty z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych oraz biało-czerwone flagi.
W Parku im. H. Jordana zostaną wygłoszone przemówienia, Apel Pamięci oraz oddana zostanie salwa honorowa. Pod pomnikami Danuty Siedzikówny ?Inki?, gen. Augusta Fieldorfa ?Nila?, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Leopolda Okulickiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.
W oprawie uroczystości będą uczestniczyć m.in. poczty sztandarowe, kombatanci, Orkiestra Wojskowa, delegacja 2 Korpusu Zmechanizowanego im. gen. Władysława Andersa, delegacja Jednostki Wojskowej „NIL”, Kompania Honorowa 2 KZ. im. gen. W. Andersa, Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego pod Dowództwem rtm. H.Bugajskiego, Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków o. Jerzy Pająk.
Obchody 1 marca (piątek) zakończy koncert Tadeusza ?Tadka? Polkowskiego oraz Adama ?PIHa? Piechockiego, który odbędzie się o godz. 20:00 w Muzeum Armii Krajowej.
1 marca (piątek) na Rynku Głównym stanie telebim, na którym przez cały dzień będą wyświetlane filmy i zdjęcia przypominające sylwetki i historię Żołnierzy Wyklętych. Rozłożone zostaną także ścianki, na których przez cały dzień będzie powstawało graffiti przedstawiające wizerunki bohaterów tego święta.
3 marca (niedziela) o godz. 18:00 w Muzeum Armii Krajowej odbędzie się wydarzenie pt. ?Wyklęte ? w służbie Ojczyźnie”.
Projekt związany z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i 50. rocznicą zamordowania przez bezpiekę ostatniego partyzanta Rzeczypospolitej ? Józefa Franczaka ps. ?Lalek? realizuje również Fundacja Niepodległości i Ośrodek Karta, wspierane przez partnerów: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz ministerstwa, samorządy lokalne i instytucje. Projekt obejmuje ekspozycję plakatów – biogramów Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się w Muzeum Armii Krajowej. Biogramy będzie też można zobaczyć w krakowskich autobusach (w telewizji autobusowej BUS TV), zostaną one również przesłane do krakowskich szkół i placówek kultury. Wydana została także książka pt. ?Wyklęci?, która zostanie przekazana do Muzeum Armii Krajowej.
Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych? został ustanowiony w lutym 2011 r. w hołdzie bohaterom ntykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.Dodatkowe informacje o wydarzeniach można znaleźć m.in. na stronie Muzeum AK www.muzeum-ak.pl.