Dzisiaj ( 2 czerwca ) w Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu wzięło udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animowały zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego.
W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach ? w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy i żonglerów ? dzieci i ich smoki przeszły ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy oni stali się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwowało tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżających na tę okazję turystów.
Tematem przewodnim tegorocznej Parady jest kultura Małopolski ? kontynuowana przez wieki tradycja, jak też nowe zwyczaje i zjawiska kultury małopolskich miast, wsi i miasteczek!
Jak będą wyglądały krakowskie obwarzanki za 100 lat? Z czego w przyszłości będą budowane lipnickie palmy wielkanocne? Jakie wzory będą pojawiać się na zalipiańskich domach? Czy skończy się sól w bocheńskiej kopalni i czy Parada Smoków będzie miała swoją setną edycję?
Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na te pytania i zastanawiać się, które elementy małopolskiej kultury przetrwają w niezmienionej formie, które ulegną próbie czasu, a które stworzą nową regionalną tradycję.
FOTORELACJA – GRZEGORZ ŁYKO / INFO Kraków24[nggallery id=937]